banner6

“Spor Turizmi bizde hep olmalı”

banner37

Dünya turizminin çok ciddi bir payını oluşturan spor turizmi ve ülkemizde ki spor turizmi hakkında Doğu Akdeniz Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Fakültesi dekanı Prof. Dr. Hasan Kılıç açıklamalar yaptı

“Spor Turizmi bizde hep olmalı”
banner99

Ahmet ÖZYAŞAR

Spor turizmi genel anlamda spor amacıyla yapılan yurtiçi ve yurtdışı seyahatlerin doğurduğu olay ve ilişkilerin bütünü olarak ifade ediliyor. Dünyada spor turizmi giderek gelişiyor. Bu nedenle de ülkeler şimdi spor turizmini geliştirme ve yayma çabasındalar. Bunun en önemli nedeni spor amaçlı turizmde gelirin artması olarak değerlendiriliyor. Özetle tatil için gelen 3 turistin bıraktığı parayı spor amaçlı gelen 1 turist bırakabiliyor.


Doğu Akdeniz Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Fakültesi dekanı Prof. Dr. Hasan Kılıç, turizm dünya ekonomisinde başlı başına büyüyen bir sektör olduğunu buna bağlı olarak da spor turizminin genel turizmin paralelinde büyüdüğünün altını çizdi. Kimsenin seyahat etmek veya turizm etkinlikleri yapmak gibi aktivitelerden vazgeçemediğini, zaman zaman azaltabileceğini, fakat hayatından hiç çıkarmadığı bir kavram olduğu için turizm kavramının da bunların paralelinde büyüdüğünü belirtti. Dünya turizmin genel gelirinin 1.5 trilyon dolar spor turizmin ise 200 milyar dolar olduğunu belirten Kılıç, bu rakamın bile spor turizmin önemini ortaya çıkardığını söyledi. Spor turizminin bu kadar büyük olmasının en büyük nedeni ise sporun insanlar üzerinde ki önemi ve dünya çapında yapılan sportif organizasyonlar olduğunu belirtti.

Büyük ülkeler spor turizmi ile hep iç içe


Prof. Dr. Hasan Kılıç dünyada ki birçok büyük ülkenin spor turizmi ile iç içe yaşadıklarını ve böylece de ülke gelirlerine ciddi katkılar sağladıklarını belirtti. Buna örnek olarak Rusya her yıl 35 sportif etkinlik, Kanada her yıl 44 sportif etkinlik ve sırasıyla İngiltere, Çin Halk Cumhuriyeti ve Amerika Birleşik Devletleri geldiğini söyledi

Ülkemizde az yapılıyor


Pandemiden önce en yakın ilişkide bulunduğumuz Türkiye’ye senede en az 500 takım gelmesine rağmen listenin altlarında olduğunu belirten Kılıç, ülkemizin ise bir ada ülkesi olmasına rağmen çok az spor turizmi etkinliği yapıldığının altını çizdi. Türkiye’nin sportif kamp ve golf turizminde dünya üzerinde önemli bir yeri olmasına rağmen dünya spor turizmi rakamlarında sadece % 1.5 yer tuttuğunu, ülkemizin ise minimum düzeyde faaliyet yapmasından dolayı hiçbir veri kaynağın tutulmadığını ve bunun da spor turizmine bakış açımızı gösterdiğini belirtti. Fakat madalyonun diğer tarafında uluslararası düzeyde spor turizmi yapamadığımız için alternatif arayışlara girdiğimizi ve doğa yürüyüşleri, bisiklet turları, dalış, tırmanma gibi spor turizmi aktiviteleri yapıldığını söyledi. Fakat bunların yerel aktiviteler olmaktan uzağa gidemediğini belirten Prof. Dr. Hasan Kılıç, bu etkinlikleri turnuvalara, turnuvaları da kitlelere çevirebildiğimiz sürece dünya spor turizmi alanına kayabileceğimizi söyledi.

Olay sadece spor etkinliği değil


Prof. Dr. Hasan Kılıç, spor turizminin sportif etkinlikler kapsamında yapıldığını ve maddi olarak ana kaynağın bu etkinliler olduğunu fakat spor turizmine sadece sportif anlamda bakılmamasını söyledi. Spor turizmi sayesinde yapılan etkinliklere katılan izleyicilerin yaptıkları seyahat, konaklama, yeme-içme, eğlence dışında bu etkinlikleri evlerinde izleyenlerin bu turizme dolaylı olarak katıldıklarını, ayrıca bu sportif etkinlikler sayesinde ise ülke tanıtımının maksimum düzeyde yapılabileceğinin altını çizdi.

Alternatif alanları geliştirmeliyiz


Ülkemiz spor turizminin gelirinin düşük olmasının en büyük sebeplerinin sportif turnuvalar yapılamaması olduğunu artık herkesin bildiğini belirten Kılıç, bundan dolayı alternatif sportif alanlar yaratarak bu turizme yönelmemiz gerektiğini söyledi. Bunlara örnek olarak da satranç, bilardo gibi sportif etkinlikleri örnek verdi.

Yeni pazarlama teknikleri şart


Prof. Dr. Hasan Kılıç, spor turizminin sadece yapılan veya yapılacak etkinlikler kapsamında düşünülmemesi gerektiğini, bu etkinliklerin doğru pazarlanmasının gerektiğini vurguladı. Yapılan en iyi sportif organizasyonların bile doğru pazarlama stratejileri ile geniş kitlelere ulaşabileceğine değinen Kılıç, ülkemiz yöneticilerine düşen en büyük görevin ambargolar limanından uzaklaşarak gerek bireysel gerekse takımsal organizasyonlar düzenlemek ve bunları maksimum başarı ile pazarlamak olduğunu söyledi. Sportif organizasyonların kitleleri bir araya getirdiği zaman başarılı sayıldığının altını çizdi.

Beraber çalışmak önemli


Kılıç, Spor turizminin ülkeyi yönetenlerin tek başına altından kalkabilecekleri bir olaylar dizisi olmadığını bu noktada ülkede ki tüm spor ve turizm paydaşlarının ortak hareket etmesi gerektiğini söyledi. Burada devletin ve spor federasyonlarının organizasyon ve altyapı, otellerin sportif altyapı, turizm acentelerinin organizasyonları tanıtma ve satma gibi faaliyetlerde bulunması gerektiğini vurgulayan Hasan Kılıç, başarılı uluslararası sportif etkinliklerin bu şekilde yapılabileceğini belirtti

Yerel yönetimlere ve üniversitelere büyük görev düşüyor


Kılıç, dünyada birçok şehirlerde o şehrin belediyesinin veya üniversitesinin şehrin göbeğinde veya uygun bir noktasında sportif etkinlikler düzenlediğini ve bunun potansiyel spor turizmi oluşturduğuna dikkat çekerek, ülkemizde ki yerel yönetimler ve üniversitelerin de bu gibi etkinlikler yaparak ülke sporuna ve turizmine büyük hizmetler verebileceklerini belirti.

Planlama yapmalıyız

banner134


Ülkemiz adına spor turizminden faydalanabilmek adına kısa, orta ve uzun vadeli planlamalar yapmamız gerektiğini vurgulayan Hasan Kılıç, kısa vadede devlet ve turizm sektörü ile beraber sportif tesisler inşa etmek, orta vadede dünyada tanınmış sporcuları ülkemize davet ederek sportif etkinlikler düzenlemek, uzun vadede ise dünya spor turizmi faaliyetler takvimine girebilmek olduğunu söyledi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104