“Spor turizmi ile tanışmak zorundayız”

banner37

Doğu Akdeniz Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Kılıç, dünya turizminin yaklaşık % 32’lik bir payını oluşturan spor turizmi ve bu sektörün ülkemizdeki durumu hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

“Spor turizmi ile tanışmak zorundayız”
banner90
banner99

Ahmet ÖZYAŞAR

Spor turizmi genel anlamda spor amacıyla yapılan yurtiçi ve yurtdışı seyahatlerin doğurduğu olay ve ilişkilerin bütünü olarak ifade ediliyor. Dünyada spor turizmi giderek gelişiyor. Bu nedenle de ülkeler şimdi spor turizmini geliştirme ve yayma çabasındalar. Bunun en önemli nedeni spor amaçlı turizmde gelirin artması olarak değerlendiriliyor. Özetle tatil için gelen 3 turistin bıraktığı parayı spor amaçlı gelen 1 turist bırakabiliyor.

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Turizm ve Otelcilik Fakültesi dekanı Prof. Dr. Hasan Kılıç, turizm dünya ekonomisinde başlı başına büyüyen bir sektör olduğunu buna bağlı olarak da spor turizminin genel turizmin paralelinde büyüdüğünün altını çizdi. Kimsenin seyahat etmek veya turizm etkinlikleri yapmak gibi aktivitelerden vazgeçemediğini, zaman zaman azaltabileceğini, fakat hayatından hiç çıkarmadığı bir kavram olduğu için turizm kavramının da bunların paralelinde büyüdüğünü belirtti. Dünya turizminin genel gelirinin 1.2 trilyon dolar spor turizmin ise 180 milyar dolar olduğunu belirten Kılıç, bu rakamın bile spor turizmin önemini ortaya çıkardığını söyledi. Spor turizminin bu kadar büyük olmasının en büyük nedeni ise sporun insanlar üzerindeki önemi ve dünya çapında yapılan sportif organizasyonlar olduğunu belirtti.

Büyük ülkeler spor turizmi ile yaşıyor


Prof. Dr. Hasan Kılıç dünyadaki birçok büyük ülkenin spor turizmi ile iç içe yaşadığını ve böylece de ülke gelirlerine ciddi katkılar sağladıklarını belirtti. Buna örnek olarak Rusya her yıl 35, Kanada ise her yıl 44 sportif etkinlik yapıyor. Bunları sırasıyla İngiltere, Çin Halk Cumhuriyeti ve Amerika Birleşik Devletleri takip ediyor.

“Türkiye, en az 500 takım gelmesine rağmen listenin altlarında”


Kılıç, Türkiye’ye senede en az 500 takım gelmesine rağmen listenin altlarında olduğunu belirten Kılıç, ülkemizin ise bir ada ülkesi olmasına rağmen çok çok az spor turizmi etkinliğine ev sahipliği yaptığının altını çizdi. Türkiye’nin sportif kamp ve golf turizminde dünya üzerinde önemli bir yeri olmasına rağmen dünya spor turizmi rakamlarında sadece yüzde 1.5 yer tuttuğunu, ülkemizin ise minimum düzeyde faaliyet yapmasından dolayı hiçbir veri kaynağın tutulmadığını ve bunun da spor turizmine bakış açımızı gösterdiğini belirtti. Kılıç, madalyonun diğer tarafında uluslararası düzeyde spor turizmi yapamadığımız için alternatif arayışlara girdiğimizi ve doğa yürüyüşleri, bisiklet turları, dalış, tırmanma gibi spor turizmi aktiviteleri yapıldığını söyledi. Bunların da yerel aktiviteler olmaktan uzağa gidemediğini belirten Prof. Dr. Hasan Kılıç, bu etkinlikleri turnuvalara, turnuvaları da kitlelere çevirebildiğimiz zaman dünya spor turizmi alanına kayabileceğimizi söyledi.

“Sadece sportif anlamda bakılmamalı”


Prof. Dr. Hasan Kılıç, spor turizminin sportif etkinlikler kapsamında yapıldığını ve maddi olarak ana kaynağın bu etkinliler olduğunu fakat spor turizmine sadece sportif anlamda bakılmamasını söyledi. Spor turizmi sayesinde yapılan etkinliklere katılan izleyicilerin yaptıkları seyahat, konaklama, yeme-içme, eğlence dışında bu etkinlikleri evlerinde izleyenlerin bu turizme dolaylı olarak katıldıklarını, ayrıca bu sportif etkinlikler sayesinde ise ülke tanıtımının maksimum düzeyde yapılabileceğinin altını çizdi.

“Alternatif alanları geliştirmeliyiz”


Ülkemiz spor turizminin gelirinin düşük olmasının en büyük sebeplerinin sportif turnuvalar yapılamaması olduğunu artık herkesin bildiğini belirten Kılıç, bundan dolayı alternatif spor alanları yaratarak bu turizme yönelmemiz gerektiğini söyledi. Bunlara örnek olarak da satranç, bilardo gibi sportif etkinlikleri örnek verdi.

“Pazarlama stratejileri geliştirilmeli”


banner134
Prof. Dr. Hasan Kılıç, spor turizminin sadece yapılan veya yapılacak etkinlikler kapsamında düşünülmemesi gerektiğini, bu etkinliklerin doğru pazarlanmasının gerektiğini vurguladı. Yapılan en iyi sportif organizasyonların bile doğru pazarlama stratejileri ile geniş kitlelere ulaşabileceğine değinen Kılıç, ülkemiz yöneticilerine düşen en büyük görevin ambargolar limanından uzaklaşarak gerek bireysel gerekse takımsal organizasyonlar düzenlemek ve bunları maksimum başarı ile pazarlamak olduğunu söyledi. Sportif organizasyonların kitleleri bir araya getirdiği zaman başarılı sayıldığının altını çizdi.

“Tüm paydaşlar ortak hareket etmeli”


Kılıç, spor turizminin ülkeyi yönetenlerin tek başına altından kalkabilecekleri bir olaylar dizisi olmadığını, bu noktada ülkedeki tüm spor ve turizm paydaşlarının ortak hareket etmesi gerektiğini söyledi. Burada devletin ve spor federasyonlarının organizasyon ve altyapı, otellerin sportif altyapı, turizm acentelerinin organizasyonları tanıtma ve satma gibi faaliyetlerde bulunması gerektiğini vurgulayan Hasan Kılıç, başarılı uluslararası sportif etkinliklerin bu şekilde yapılabileceğini belirtti.

“Cazibe merkezi değiliz”


Prof. Dr. Hasan Kılıç, dünyada üst düzeyde spor turizmi yapan ülkelere gitmek için gerek sporcu gerekse izleyicilerin adeta yarıştığını belirtti. Ülkemizin ise başta tanınmamış olmasından ve bunun yanında tesis anlamında dünya standartlarına göre çok gerilerde olmamızdan dolayı spor turizmi için cazibe merkezi olmadığımızı belirtti. Bunu aşmanın tek yolunun devletin spor federasyonlarına ciddi destekler vererek ülkemize tanınmış sporcular davet ederek sportif etkinlikler düzenlemek olduğunu söyledi.

Belediyelere ve üniversitelere büyük görev düşüyor


Kılıç, dünyada birçok şehirlerde o şehrin belediyesinin veya üniversitesinin şehrin göbeğinde veya uygun bir noktasında sportif etkinlikler düzenlediğini ve bunun potansiyel spor turizmi oluşturduğuna dikkat çekerek, ülkemizde ki belediyeler ve üniversitelerin de bu gibi etkinlikler yaparak ülke sporuna ve turizmine büyük hizmetler verebileceklerini belirti. Kılıç, bu cümlesi ile LTB, Girne ve Gazimağusa Belediyeleri’ne de mesaj vermiş oldu.

“Planlamayı üçe ayırmalıyız”


Ülkemizin spor turizminden faydalanabilmek adına kısa, orta ve uzun vadeli planlamalar yapmamız gerektiğini vurgulayan Hasan Kılıç, kısa vadede devlet ve turizm sektörü ile beraber sportif tesisler inşa etmek, orta vadede dünyada tanınmış sporcuları ülkemize davet ederek sportif etkinlikler düzenlemek, uzun vadede ise dünya spor turizmi faaliyetler takvimine girebilmek olduğunu söyledi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75