'Sporcu bilinçli ısınmalı'

banner37

Doğu Akdeniz Üniversitesi Spor Bilimleri Bölümü Koordinatörü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Berkiye Kırmızıgil spor yaparken ısınma ve soğumanın öneminden bahsetti

'Sporcu bilinçli ısınmalı'
banner90
banner99

Ahmet ÖZYAŞAR

 

Isınma spor aktivitelerinin çok önemli ve vazgeçilmez bir parçasıdır. Tüm spor çalışma ve yarışmaları ısınma etkinliği ile başlar. İyi ve bilinçli bir ısınma ve soğuma sporcu yaralanmalarını minimuma indirebileceği gibi tam tersi ise her türlü sakatlığa davetiye çıkarabilir. Bu konuda uzman olan sporcu fizyoterapisti aynı zamanda Doğu Akdeniz Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Spor Bilimleri Bölümü Koordinatörü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Berkiye Kırmızıgil sporda bilinçli ısınma ve soğuma hakkında açıklamalarda bulundu.

 

Performans her zaman ısınma ile başlar


Yrd. Doç. Dr. Berkiye Kırmızıgil performans sporcusunun bir müsabaka öncesi ve sonrası geçtiği üç ana evrenin ısınma, ana safha ve soğuma olduğuna dikkat çekerek, sporcu yaralanmalarının engellenmesinin en büyük faktörünün bu üç ana evreyi en iyi şekilde yapmaktan geçtiğini belirtti. Isınmanın sporcuyu antrenman ve maçların öncesinde fizyolojik olarak vücudunu hazırlaması, kasların esnekliğini geliştirmek, eklem hareket açıklığını artırmak ve ana safhaya hazırlık için yapılan bölüm olduğuna dikkat çekerek ısınmanın öneminden bahsetti. Isınmada olmazsa olmazların olduğunun altını çizen Kırmızıgil, özellikle iklim şartlarının bireyin ısınmasının süresini azaltıp çoğaltabileceğini belirtti. Genel olarak ısınmanın hafif bir terleme oluşuncaya kadar oluşan süre olduğunu söyledi.

 

Isınmada birçok safha var


Isınmada ilk olarak amacın hafif bir koşu ile vücudun kardiyo-respiratuvar olarak hazırlanmasını sağlamak sonra ise germe hareketleri ile bitirerek kas esnekliğini ve eklem hareket açıklığını artırmak olduğunu söyleyen Berkiye Kırmızıgil, bunları yaparken hedeflenenin sporcunun performansını artırmak olduğunu belirtti. Isınmanın özellikle genel ve özel ısınma olarak ikiye ayrılabileceğini söyleyen Kırmızıgil, genel ısınmanın tüm vücut kaslarının, büyük kas gruplarının ısındırılması nabzın yavaş yavaş artırılması ve sporun ana safhasına hazırlık için yapıldığını, özel ısınma hareketlerinin ise hangi spor branşı yapılacaksa ona uygun yapılan spesifik ısınma periyodu olduğunu belirtti.

 

Isınma kesinlikle germe ile bitirilmelidir


Yrd. Doç. Dr. Berkiye Kırmızıgil ısınmanın kesinlikle germe ile bitirilmesi gerektiğinin öneminden bahsederek FIFA’nın futbolculara dair F11 Plus diye özel bir ısınma programı çıkardığına dikkat çekti. Bunun da en büyük nedeni olarak yapılan araştırmalarda yaralanmalarda en fazla ortaya çıkan gerçeğin yeteri kadar ısınma yapılmaması ve kasların esnetilmemesi olduğunu söyledi. Bunun sonucunda kas, eklem yaralanmaları, ön çapraz bağ sakatlıklarının arttığını belirten Kırmızıgil, bunları minimuma indirme adına doğru ısınmanın ne kadar önemli olduğunun altını çizdi.

 

Tecrübe bazen hataya yol açabilir


Ülkemizde yapılan en büyük hatalardan bir tanesinin özellikle tecrübeli kişilerin alışkanlıklarını devam ettirmeleri ve buna bağlı yapılan yetersiz ısınmalardan kaynaklanan sakatlıklar olduğunu belirten sporcu fizyoterapisti Kırmızıgil, burada antrenman bilimleri eğitimi almış kişilerin ısınma programları uygulamasının öneminden bahsederek teknik direktörlük veya antrenörlük yapan kişilerin her zaman kendilerini güncellemelerinin gerektiğini söyledi. Özellikle geçmişte statik germenin yapıldığını ve bunun sporcuyu aslında ısıtırken soğuttuğunu, fakat günümüzde dinamik germenin yapıldığına dikkat çeken Kırmızıgil, bunun da performansın arttırılmasına yardımcı olduğu gibi kas yaralanmalarının önlenmesinde çok faydalı olduğunun altını çizdi. Doğru bir ısınmanın iyi bir performansının göstergesi olduğunu söyledi.

 

banner134
Sporcuyu çalıştıran da bilinçli olmalı


FIFA 11 Plus’da amacın kuvvet, denge ve koordinasyon olduğunun altını çizen öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Berkiye Kırmızıgil, bunun da sporcu üzerinde çok pozitif bir etki yarattığını söyledi. Özellikle ülkemiz sporcularının ısınma konusunda çok bilinçli olmadığını ve ısınmayı neredeyse koşarak başlayıp bitirdiklerini belirten Kırmızıgil, bunun da performanslarına negatif etki yarattığını söyledi. Kişinin en fazla güvendiği kişinin antrenörü olduğunu, bunun sporcu üzerinde çok büyük etkisi olduğunu belirten Berkiye Kırmızıgil, bundan dolayı da antrenörün ısınma ve soğuma konusunda çok bilgili ve bilinçli olması gerektiğini ve bu konularla ilgili sürekli kendisini güncellemesi gerektiğini söyledi.

Ülkemizde yaralanmalar artmaktadır


Yrd. Doç. Dr. Berkiye Kırmızıgil, özellikle futbol oynayan bireylerde yaralanmaların arttığına dikkat çekerek bunların birçok sebebi olduğunu söyledi. En önemli sebeplerinin sporcunun kendisine bağlı sebepler ve dışsal faktörler olduğunu, sporcunun kendisine bağlı sebeplerde özel hayatına yeteri kadar dikkat etmemiş olması (alkol, sigara, uykusuzluk, beslenme gibi) anatomik faktörlerin öne çıktığını, dışsal faktörlerde ise mevsim şartlarına göre saha zeminlerinin değişkenlik göstermesinin (zemini bozulan çim veya sentetik sahalar) öne çıktığını söyledi. Özellikle suni çimlerin yaz sıcaklarında aşırı gerneşmesinden dolayı sakatlıklara davetiye çıkardığını söyledi.

 

Soğuma kısmı bir sonraya hazırlıktır


Sporcularda soğumanın en az ısınma kadar önemli olduğunu belirten Berkiye Kırmızıgil, soğumanın esas amacının bir sonraki antrenmana veya maça hazırlık olduğunu söyleyerek sporcunun soğuma sayesinde bir sonraki antrenmana dinlenmiş olmasını sağladığından bahsetti. Özellikle maçtan sonra yapılan rejenerasyonun çok önemli olduğunu fakat ülkemizde bunun az yapıldığını, böylece vücuttaki laktik asidin kısa sürede atılamadığını söyleyerek bunun sonucu olarak da gecikmiş kas ağrılarının olabileceğini belirtti. Soğumanın ana amacının nabzı, tansiyonu ve solunum sistemini eski seviyeye getirmek olduğunu ve bundan dolayı da seviyenin vites düşürür gibi yavaş yavaş yapılması gerektiğinin altını çizdi. Bunun da maçtan sonra hafif tempo koşular ve uzun süren statik germeler ile olacağını söyledi. Amacın burada kasın boyutunu uzatmak gevşemesini sağlamak olduğunu belirtti.

 

Eğitim küçük yaşta başlar


Spor eğitiminin küçük yaşta başladığını ve doğal olarak da ısınma ve soğuma eğitiminin sporcuya en küçük yaşta verilmesinin gerektiğini belirten Kırmızıgil, bunun da en iyi uygulanabilecek yerin akademiler olduğunu söyledi. Ülkemizde bulunan akademi hocalarının bu konu ile ilgili oldukça bilgili olmasının gerektiğini altını çizen öğretim üyesi Berkiye Kırmızıgil, burada da ortaya çıkan gerçeğin A takım hocalarından önce akademi hocalarına büyük görev düştüğünü söyledi.

 

Kulüpler daha bilinçli olmalı


Kulüplerin sezon öncesi, sezon ortası ve sezon sonu kapsamında mutlaka sporcularının vücut ölçümlerinin yaptırmaları gerektiğini belirten Yrd. Doç. Dr. Berkiye Kırmızıgil, bu ölçümler sayesinde sporcunun vücut yapısının haritası çıkarılarak güç antrenmanlarının buna göre yapılabileceğini belirtti. Bu ölçümlerin yapılmasının antrenörün aynası olduğundan bahseden Kırmızıgil, bu ayna sayesinde antrenörün o güne kadar neler yaptığının ortaya çıktığını söyledi. Amerika Birleşik Devletlerinde 2016 yılında yapılan araştırmalarda sadece sporcuların çapraz bağı ameliyatlarına 3 milyar dolar gibi para harcandığını, bunun sonucu olarak da sporcuda ısınma ve soğumanın öneminin daha da öne çıktığını söyledi.

 

Ülkemizde tüm değerlendirmeler yapılıyor


Yrd. Doç. Dr. Berkiye Kırmızıgil, Doğu Akdeniz Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi bünyesinde hizmet veren Sağlıklı Yaşam Merkezi’nde izokinetik dinamometre (Cypex) cihazının bulunduğunu ve bunun da tüm Kıbrıs adası olmak üzere tek olduğunun altını çizerek, bu sayede tüm takımların bölgesel ölçümlerinin yapılabileceğini ve bir takımın ölçüm maliyetinin bir çapraz bağ ameliyatından az olduğunun altını çizdi. Kırmızıgil sözlerinin sonunda sporcu sakatlıklarının önlenebilmesi adına danışmanlık hizmetinin çok önemli olduğunu, her kulübün mutlaka sporcu fizyoterapist danışmanı olması gerektiğini söyledi.

 

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2017, 11:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75