Sporcu sağlığında altın zaman

banner37

Doğu Akdeniz Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi İlk ve Acil Yardımı bölümü öğretim görevlisi Tarık Balcı sporda ilk ve acil yardım ile ilgili açıklamalarda bulundu

Sporcu sağlığında altın zaman
banner90
banner99

Ahmet ÖZYAŞAR

Doğu Akdeniz Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi İlk ve Acil Yardımı bölümü öğretim görevlisi Tarık Balcı sporda ilk ve acil yardım ile ilgili açıklamalarda bulundu. Sağlıklı yaşam için düzenli aktivite çok önemli. Ancak yapılan sporun kişiye zarar değil, fayda sağlaması gerekli. Spor sakatlanmalarında ilk yardım nasıl yapılır? Doğru bilinen yanlışlar nelerdir? Doğu Akdeniz Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi İlk ve Acil Yardımı Bölümü öğretim görevlisi Tarık Balcı ile sporda ilk ve acil yardımın önemini konuştuk.

 

İlk yardım hayatın her yerinde var


İlk ve Acil Yardımı Bölümü öğretim görevlisi Tarık Balcı ilk yardımın acil bir durumda ilaçsız olarak yapılan uygulamaların bir bütünü olduğunu söyleyerek, ilk yardımın hayatın her yerinde olduğunun altını çizdi. Bu uygulamaların evde, işyerinde veya sportif bir aktivitede olacağını belirten Balcı, spor faaliyetleri gibi efor gerektiren etkinliklerde ilk ve acil yardımın öneminin daha da çok ortaya çıktığını söyledi.

 

İlk ve acil yardım sporda çok önemli


Öğretim görevlisi Tarık Balcı, kişinin zaman zaman bireysel spor zaman zaman kitlesel spor yapmak ihtiyacında olduğunu, bununla beraber insanların sporu kimi zaman hayat biçimi kimi zaman ise bir eğlence aracı olarak gördüklerini ve bundan dolayı da yaşamlarına aktiviteyi soktuklarını belirtti. Spor gibi aktivitelerde vücudun yapılan sporun çeşidine göre reaksiyonlar verebileceğini ve bu reaksiyonların her zaman olumlu sonuçlar doğurmadığını, olumsuz sonuçlar doğurduğu zaman ise insan hayatının devam edebilmesi adına ilk ve acil yardımın devreye girdiğini ve bundan dolayı ilk ve acil yardımın sporda çok önemli bir yer tuttuğunu belirtti.

 

Altın zaman çok iyi kullanılmalı


Balcı, günümüzde acil olguların sporda çok yer aldığını belirterek özellikle profesyonel düzeyde spor faaliyetlerinin içerisinde bulunan kişilerin yaptığı spor faaliyetlerine göre kalp ritimlerinde değişiklikler olabileceğini, bunun zaman zaman kalp spazmı veya ölümcül ritim denen olgular yaşandığını ve bu gibi durumlarda ambulans gelene kadar olan zamanın altın zaman olarak adlandırıldığını, bu zaman içerisinde kişinin hayata tutunabilmesi adına ilk ve acil yardımın doğru yapılması gerektiğini vurguladı.

 

Sezon öncesi çok önemli


Sezon öncesi yapılması gerekenlerin çok önemli olduğunu vurgulayan Tarık Balcı, sporcuların da ilk ve acil yardım konusunda bilinçlendirilmelerinin çok önemli olduğunu vurguladı. Sporculara sezon öncesi birçok sağlık testleri yapıldığı gibi, birçok eğitim verildiğini ve bu eğitimlerin içerisinde mutlaka ilk ve acil yardım kurslarının da olması gerektiğini belirtti.

banner134
 

Sporcuya ilk çevresi müdahale eder


İlk ve Acil Yardımı Bölümü öğretim görevlisi Tarık Balcı özellikle takımsal oyunlarda sağlık sorunu yaşayan bir sporcuya ilk olarak önce çevresinin müdahalede bulunabileceğini, bunun da takım arkadaşları, antrenörleri veya hakemler olabileceğini belirterek bundan dolayı da sporda ilk ve acil yardımın nasıl yapılacağını bilmenin çok önemli olduğunu belirtti.

 

Doğru bilinen yanlışlar var


Öğretim görevlisi Tarık Balcı spor yaralanmalarında yapılan ilk ve acil yardım uygulamalarında doğru bilinen yanlışların olduğunu ve bunların insan hayatı için çok tehlikeli olabileceğini savundu. Özellikle sahalarda çok fazla rastlanan dilin nefes yolunu kapatması vakasında parmağı kişinin dilinin içine sokmanın çok büyük bir hata olduğunu, doğrusunun kişiye yana yatırıp dil kasının gevşemesini sağlamak ya da kişinin başını geriye itmenin daha doğru olacağını belirten Balcı, bu ve bu gibi vakalarda birçok yanlışın doğru olarak bilindiğini ve bunları düzeltmek adına doğrusunu öğrenmenin çok önemli olduğunu söyledi.

 

Federasyonlara büyük görev düşüyor


Öğretim görevlisi Tarık Balcı, ilk ve acil yardım eğitiminin iki gün gibi kısa bir sürede verilebileceğini ve bu iki günlük sürede alınan eğitimin birçok hayatlar kurtarabileceğinin altını çizerken, burada görevin spor federasyonlarına düştüğünü söyledi. Spor federasyonlarının her sezonun başında mutlaka bu gibi kursları düzenlemeleri gerektiğini belirterek, bu gibi kurslarda hem yeni kişilere ilk ve acil yardım eğitiminin verileceğini hem de bu eğitimi alan kişilerin bilgilerinin güncelleneceğini belirtti.

 

Kulüplerin ekipmanları bulundurmaları gerekir


Balcı, sporcu yaralanmalarının sadece maçlarda olmayacağını, bu gibi yaralanmaların antrenman sırasında, kamplarda veya herhangi bir yerde olabileceğini belirterek, kulüplerin takımlarının sağlık ekiplerinde mutlaka gerekli alet ve ekipmanları bulundurmaları gerektiğini söyledi. Özellikle herkesin çok rahatlıkla kullanabileceği şok aletinin bulunmasının çok önemli olduğunu vurguladı. Bu gibi aletlerin 3000 TL gibi bir maliyetinin olduğunu belirten Tarık Balcı, bu kadar küçük bir masrafla birçok hayat kurtarılabileceğini söyledi.

 

Testler daha sık yapılmalı


Tarık Balcı, ülkemizin sıcak bir iklim yapısına sahip olduğunu ve bu yapının performans sporu yapan sporcularda başta kalp olmak üzere ciddi sağlık sorunları yaratabileceğini söyledi. Balcı, Bundan dolayı sporcuların müsabaka sırasında bol sıvı kaybına uğradığını ve bu sıvı kayıplarının kalp spazmına yol açabileceğini, özellikle müsabaka öncesi ve sonrası bol sıvı alınmasının çok önemli olduğunu ayrıca bu gibi tehlikelerinin önüne geçmek ve azaltılması adına her ay düzenli olarak başta kan değerli olmak üzere tansiyon gibi testlerin düzenli yapılması gerektiğini vurguladı.

 

Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2018, 11:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75