banner6

Sporcularda cinsellik bir tabu mudur?

banner37

Sporcularda cinsellik bir tabu mudur?
banner151 banner143

Ahmet ÖZYAŞAR

   Spor ortaya çıktığından beri insanların kafasında, spordan önce seksten uzak durmak gerektiğine dair bir düşünce oluşuyor. Antik Yunan’da insanlar buna inanıyorlardı, hatta Muhammed Ali büyük dövüşlerinden önce 6 hafta seksten uzak duruyordu. Peki, bu gerçekten doğru mu? Bilimsel bir açıklaması var mı?

   Bir araştırmada, 14 tane önceden atlet olan erkeğe sabah seksinden sonra ve 6 haftalık seks arası verecekleri şekilde, iki ayrı program uygulanıyor ve eski atletlerin yaptıkları sportif çalışmalarda herhangi ciddi bir farklılık gözlenmiyor. Diğer bir çalışmada 10 tane, iyi vücut yapısına sahip ve yaşları 18-45 arası değişen erkeğe değişik spor aktiviteleri üzerinden testler yapılıyor. Yine sonuçlarda seksüel aktiviteye bağlı olarak herhangi bir değişiklik gözlemlenmiyor. Eğer hala vücut geliştirme forumlarındaki spordan önce yapılan seksin ereksiyon konusunda sıkıntı yaşatacağına dair yazılar okuyorsanız, bunların bilimsel olarak kanıtlanamadığını bilmeniz sizin açınızdan iyi olabilir. Hatta Brooks Running tarafından yapılan anketlerde 40 yaş altı 1000 tane erkek ve kadın katılımcıların yüzde 48’i sporun seks performanslarını artırdığını ifade ediyorlar. Bu konudaki diğer önemli bir iddia da, seksin ertesi gün yapacağınız spor aktivitesinde sizin enerjinizi kötü bir şekilde etkilediği yönünde. Eğer seksi saatlerce yapmıyorsanız, bu iddia da çok kuvvetli olmuyor. Seks yaparken harcadığınız enerji çok önemsiz olmamakla birlikte, çok da aşırı değil şeklinde düşünebiliriz.

Cinselliği yaşamak değil onu aramak sıkıntılı

   Öğretim Üyesi Dr. Ali Güreş’in “Müsabakalardan önce sporcular cinsel ilişkide bulunmalı mı?” konulu yayınladığı makalede “Yıllardan beri, antrenörler sporcularına herhangi bir müsabakadan önce cinsel ilişkiden uzak durmak gerektiğini savunmuşlardır. Öyle ki müsabaka öncesi cinsel perhiz tüm spor müsabakalarının yazılı olmayan bir kuralı haline gelmiştir. Bu kuralın hipotezi de seksüel ilişkinin sporcunun performansını düşüreceği görüşüdür. Oysaki bu bilimsel araştırmalar kanıtlanmış bir görüş değildir. Dünyaca ünlü mesafe koşucusu Marty Liquori ise bu konudaki görüşünü “Seks sizi mutlu eder ve mutlu insanlar iyi koşamazlar” şeklinde ifade etmiştir. Bir başka Buffalo Bills takımının baş antrenörü olan Marv Levy dörtlü Super Bowling müsabakasından önce takım oyuncularının eşlerinden uzak durmaları konusunda ısrar etmiş fakat bu tutum takımın müsabakalardan başarı ile çıkmasını sağlayamamıştır (dörtte dört mağlubiyet).

Farklı farklı iddialar var

   Bunun yanında müsabakadan önceki gece girilen cinsel ilişkiden fayda gördüğünü iddia eden atletlerin anlattıkları hikâyeler de yok değildir. Birleşik Amerikalı koşucu David Wottle ve Kanadalı kayak sporcusu Karin Lee Gardner kazandıkları Olimpiyat altın madalyalarını müsabaka öncesi girilen cinsel ilişkiye borçlu olduklarını belirtmişlerdir. New York Yankees takımının efsanevi menajeri Casey Stengel bu konudaki görüşünü “Bu adamları yıkan seks yapmak değil, bütün geceyi onu arayarak geçirmektir.” şeklinde belirtmiştir.

Her sporcu için farklı olabilir

   Sporcuların müsabakalarda performanslarını kaybetmemeleri için müsabaka öncesi seks yapmaları yasaklanadursun son araştırmalara göre uzmanlar bu durumun her sporcu için uygun olmayabileceği görüşünde. Dünyada pek çok futbol takımının oyuncularına önemli karşılaşmalar öncesi cinselliği yasakladıkları hatta bir cinsel perhiz durumunu dayattıkları biliniyor. Peki bu durum gerçekten de oyuncuların maç sırasındaki performanslarına olumlu etki gösteriyor mu? Futbolcuların maçta performanslarını kaybetmemeleri için maç öncesi seks yapmaları yasaklanadursun son araştırmalara göre uzmanlar bu durumun her futbolcu için uygun olmayabileceği görüşünde.

Conte, futbolcularını hep uyarıyor

   İngiltere Premier Lig ekiplerinden Tothenham’ın teknik direktörü Antonio Conte, futbolcularını cinsel hayatları konusunda uyardığını söyler. Fransa’nın L’Equipe gazetesine konuşan 52 yaşındaki teknik adam, sezon içinde futbolcuların cinsel hayatlarının, futbollarını etkilediğini iddia eder. Futbolcularını fazla seks yapmamaları konusunda uyardığını anlatan Antonio Conte, “Sezon devam ederken futbolcularıma seks süresini kısa tutmalarını, çok fazla seks yapmamalarını ve yapacakları zaman minimum efor harcamaları konusunda uyarırım. Yani seks yaparken partnerinizin üstte olmasını tercih etmelerini söylerim. Futbolcularıma ayrıca eşleriyle seks yapmalarını öneririm çünkü diğerleri daha fazla efor gerektiriyor” diye açıklamalarda bulunur.

Futbolculara talimat verenler de var

   Bu konu ile ilgili Fransız spor programı L'Equipe du Soir’e konuşan Nasri, “Sevgilinizle ilişkileriniz gece yarısından önce olmalıydı. Ertesi gün izinli bile olsanız gece yarısından sonra seks yasaktı. Böylece futbolcuların gece iyi bir uyku çekmesi amaçlanıyordu. Guardiola, bizimle tanışırken ‘Dünyanın en iyi futbolcuları Lionel Messi ve Robert Lewandowski ile de böyle çalıştım. Bu sayede onların kas sakatlıklarını minimum düzeye indirmiştim’ demişti.

Borataş: Cinsellik hep sporcu yaşamında olacaktır

   Ülkemizin UEFA Tutor teknik direktörü Mustafa Borataş, futbolcularda seks hayatı disiplini ile şu açıklamalarda bulundu.

   Birçok araştırmacı, seksin insan yaşamında üç önemli avantajı olduğunu düşünür. Üreme, gönül bağının kuvvetlenmesi ve eğlence. Futbolda cinsellik ve seks hayatı, hep gündemde olmuştur. Günümüzde bile hala futbolcuların, ne zaman nasıl bir cinsel ilişki düzeni kuracakları tartışılmaktadır.

   Borataş’a göre; sadece sporcular için değil, genel olarak, önce evde, daha sonra okulda doğru ve bilime dayalı cinsel eğitim almış bireylerden bahsetmeliyiz. Bu temel eğitimi almış sporcular için cinsel hayat, yemek yemek, su içmek gibi hayatın bir parçası olmalıdır. Ancak, özellikle gelişmemiş ülkelerde cinsellik ve seks hakkında konuşmak bir TABU haline getirilmiştir. Bu durum ise özellikle gençlerde, ne yapacağını bilememe ve korkuya sebep olmaktadır.

   Bu durum sporcunun performansını olumsuz etkilemektedir. Futbolda maç performansı odaklı cinsel hayat sorularına gelince; maç performansına etki eden birçok faktör vardır. Bunlar; futbolun gerektirdiği en iyi antrenman (kondisyon) düzeni, düzenli ve kaliteli uyku, iyi beslenme, psikolojik denge ve bunlara paralel olarak sağlıklı cinsel hayattır.

“Cinsel hayatta denge şarttır”

   Bu şartların sporcu performansına son derece olumlu etki ettiği bilimsel olarak da tespit edilmiştir. Bunlarla birlikte, cinsel aktivite nedeniyle yeterli ve kaliteli uyku uyumama ve hatta fazla miktarda alkol, sigara performansa zarar verir. Ancak istisnai durumlar da mevcuttur ve genelleme yapılamaz.

   Yine bana göre; maç günü veya maçtan hemen sonra özellikle kazanılan önemli maçlardan sonra, kutlama adı altında, maç süresince kas lifleri yıpranmış, enerji rezervleri tükenmiş, yorgun futbolcuların vücutları, toparlanmadan alkol alımı, uykusuzluk ve ödül olarak sunulan uzun süreli cinsel aktiviteler, tam dinlenmemiş sporcuda ileriki günlerde çok ciddi sakatlıklara davetiye çıkardığı kesindir. Sonuç olarak her şeyde olduğu gibi, cinsel hayatta da denge şarttır.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104