Sporda atılım hedefi

banner37

Sporda atılım hedefi
banner90
banner8

Ahmet OGAN

39. hükümetin kurulmasının ardından Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’na verilen sporun geleceği ile ilgili Spor Dairesi Müdürlüğü’ne yeni atanan Fuat Tek, açıklamalarda bulunarak sporda ciddi sıkıntılarla birlikte ihmallerin olduğuna vurgu yaptı. Tek yeni dönem sporda atılımların başlayacağını açıkladı.

Tek: Yüklü borç var


Spor Dairesi Müdürü Fuat Tek, pandemi sürecinin biran önce bitmesini, sağlıklı ortamlarda herkesin rahat bir şekilde spor yapabileceği günlerin gelmesi temennisinde bulunarak, göreve geldiklerinde yapmış oldukları incelemelerde birçok ihmal edilmiş, ötelenmiş işler olduğunu gördüklerine işaret ederek, dairenin 8.9 milyon Türk Lirası yüklü bir borcun olduğunu açıkladı.  

Kademeli açılım


Dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan Koronavirüs salgını nedeniyle duran spor faaliyetlerini kademeli olarak açmaya başladıklarını belirten Tek, açılımın tüm spor kitlesine yönelik olmadığını, daha çok uluslararası alanda katılım gösteren sporcuların antrenman yapmasına olanak sağlamak amacıyla yapıldığını belirtti.


Gerekli hijyen koşulları oluşturularak sadece lisanslı performans sporcuları için spor tesislerinin açıldığını belirten Tek, açık alanda yapılan bireysel ve temassız şekilde yapılan antrenmanlara izin verdiklerini kaydetti.

Kapalı alanlar riskli


Bireysel antrenman yapacak olan sporcularla ilgili kayıt tutulması, vücut ısısı ölçümü ve dezenfektan yapılması konusunda gerekli uyarıları yaptıklarını belirten Tek, ancak tesislerde bu tür yapılarla ilgili eksikliklerin olduğunu, bireysel, temassız ve kapalı alanlarda yapılan sporlarla ilgili Bulaşıcı Hastalıklar Üst Kurulu’ndan gelecek yazıya göre hareket edeceklerini söyledi.


Kapalı mekanlarda yaşanacak bir sorunun çok riskli olduğuna dikkat çeken Tek, hijyen ortamı sağlanması gerektiğini, bir sporcu çalışmasını bitirdikten sonra bir diğerinin çalışacak olmasından dolayı çok dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizdi.


Alınacak önlemlerle ilgili federasyonların da sorumlu olduğunu hatırlatan Tek, konuyla ilgili Spor Dairesi personel sayısının yetersiz olduğuna vurgu yaparak federasyonların kendi aktivitelerini yaparken gerekli önlemleri alması gerektiğini vurguladı.

Pandemi süreci fırsata çevrilemedi


Spor tesislerinde var olan sıkıntıların çözüm noktasında bölge amirleriyle iletişim kurarak var olan sorunlarla ilgili bilgi aldığını belirten Tek, pandemi sürecinin olumsuzluğu da yaşandığını, kimseyi eleştirmek istemediğini, ancak mevcut sorunlarla ilgili bir şey yapılmadığını, “bu süreçte bakım-onarım, yeni tesis inşa edilmesi için çok büyük bir fırsattı diyerek”, pandemi sürecinin fırsata çevrilemediğini söyledi.

Elektrik borcu uçuk rakamlarda


Tek, daireye ait altmış adet elektrik sayacı olduğunu, göreve geldikleri 27 Ocak itibariyle 5 milyon Türk Lirası civarında elektrik borcu bulunduğuna dikkat çekerek, bu borcun 2021 yılı bütçesinin %10’una denk geldiğine işaret ederek, kendilerine ayrılan bütçeyle ancak borcu kapatabileceklerini vurguladı.


Lefkoşa Atatürk Spor Kompleksi’nin 4 milyon Türk Lirası elektrik borcu bulunduğunu, toplam elektrik borcunun bu kadar zamanda ödenmemiş olmaması ne kadar doğrudur diyen Tek, etkinliklerin olmadığı bu dönemde elektrik harcanmaya devam edildiğini söyledi. Borcun yüksek olmasına alttaki tesislerin etkisinin büyük olduğunu, oradaki kurumların statülerini korumak adına devletin üstünden bu kadar külfet oluşturmasının doğru olmadığını belirten Tek, bunun sürdürülebilir bir durum olmadığını ve kesinlikle değişmesi gerektiğini söyledi. Bu konu ile ilgili gerekli çalışmaların yapıldığını, pandemi süreci sonrasında gerekenin yapılacağını ifade eden Tek, elektriklerin kesilme noktasına gelmesi doğru değildir dedi.


Güzelyurt Spor Salonu’nun 260 bin Türk Lirası civarı elektrik borcu bulunduğunu ve elektriğinin kesik olduğunu kaydeden Tek, pandemi sürecinde bir aylık elektrik faturası 25 bin Türk Lirası olduğundan yakınarak, elektrik kurumuyla yapılan görüşmede daireye ait altmışa yakın sayaç olduğunu, ancak kendi bilgilerinde yirmi beş sayaç olduğunu kaydetti. Bazı federasyonların katkı almasına rağmen elektrik parasını daireden aldıklarına dikkat çeken Tek, böyle bir durumda sadece birilerinin masrafını karşılarken, gençliğe yönelik herhangi bir yatırım yapamayacaklarına parmak bastı.

banner134
Devlet hesap sormalı


Amaçlarının yeni dönemde yeni projeleri hayata geçirmek olduğunu belirten Tek, ancak  karşılaştıkları manzara sonrası bu yıkık harabe düzeni ayağa kaldırmak adına, imkanlarımızın kalması durumunda yapmak istediklerini söyledi. “Burada çok umutlu bir tablo yok, yılların birikimi vardır” diyen Tek, “devlette olsa hesap sorulmalıdır” diyerek, “küçük rakamlara insanların elektriği kesiliyorsa, devlet de o sorumluluk bilinci içinde gerekeni yapmalıdır” dedi.

Tesislerdeki son durumlar


Tesislerin bakım onarım ve son durumları ile ilgili de açıklamalarda bulunan Tek, Gençlik Gücü antrenman sahası ile Civisil Stadı’nın çimlendirme çalışmaları mahkemelik olduğundan dolayı süreç sonuçlanana kadar herhangi bir şey yapılamayacağını belirtti.


Alsancak Mustafa Hidayet Çağlar Stadı’nın kontrolüyle ilgili başlatılan çalışmalar sonuçlandıktan sonra ikinci ve son etap için ihaleye çıkılacağını belirten Tek, Gönyeli Stadı’nın bakımı Spor Dairesi’ne devredildiğini, antrenman sahasını ise Gönyeli Spor Kulübü kendi imkanlarıyla yapmaya başlandığını söyledi.


Akdoğan Özgürlük Stadı’nın sulanmasıyla ilgili problemler olduğunu, daha ekonomik bir yapı oluşturmak istediklerini belirten Fuat Tek, Lefkoşa Atatürk Stadı’nda spordan farklı bir yapıya dönüştüğüne dikkat çekerek, içerisinde çalışan makinistlere rastladığını, inanılmaz olumsuzluk olduğunu, stadın altındaki yapı kesinlikle sürdürülebilir bir yapı olmadığını dile getirirken, Esentepe Spor Salonu’nun karkas inşaatı tamamlandığını, yakın zamanda proje boyutuna geleceği yönünde görüşlerini ortaya koyarak tesislerin son durumları ile ilgili bilgiler verdi.

İş birliğine ihtiyaç var


Sahaların sulanması konusunda yerel yönetimlerin kendileriyle iş birliği yapması gerektiğini belirten Tek, futbol sahalarının bulunduğu yerlerin o bölgede yaşayan gençlerin yaşam alanı olduğuna dikkat çekti. Gençlikle ilgili bütçelerin olduğunu da hatırlatan Tek, yerel yönetimlerin kulüplere eşit şekilde, ihtiyaçları ölçüsünde destek vermesi gerektiğinin altını çizdi.


Federasyonların bütçelerini incelediğini, hangi kritere göre nasıl dağıtım yapıldığının belli olmadığına dikkat çeken Tek, Federasyonlara verilen bütçenin adil olması gerektiğini, yerel yönetimlerin de daha paylaşımcı olması gerektiğini vurguladı.

Sahaların sulanması ve gübre alımı


Futbol sahalarının sulanması için geçen yıl 1 milyon 100 bin Türk Lirası olan bütçenin 500 bin Türk Lirası’na indiğine dikkat çeken Tek, sulama için 1 milyon 300 bin Türk Lirası şu ana kadar ödendiğini, borcun 260 bin Türk Lirası olduğunu, dört belediyeden de gelecek faturalara göre ise gelecek dönemde sahaların sulanmasıyla ilgili maddi sıkıntı yaşanacağını ifade etti.


Sahalara gübre alımı konusunda çalışma başlattıklarını, hangi sahanın ne kadar ihtiyacı olduğu bölge amirleriyle belirledikten sonra alım yapılacağını söyleyen Tek, maçların oynanmadığını, ancak gübre konusu acil olduğundan dolayı 190 torba gübrenin alımının yapılacağını kaydetti.

Okul sporları aktif olmalı


Geçmiş dönemlerde okul sporlarının daha aktif olduğunu belirten Tek, bugünkü şartlarda ise kopukluklar yaşandığını, bu durumun düzeltilerek okul sporları aktif olması gerektiğine vurgu yaptı. Spor eğitimi, spor uzmanları olan kişiler tarafından verilmesi gerektiğine dikkat çeken Tek, özellikle Girne bölgesinde atletizm konusunda yeterli sahaların olmadığından dolayı yıllar önce sıkıntı yaşandığını, ancak gidilen uzak yerlerdeki yarışmalar sonrasında sporcuların başarılı olduğunu kaydetti.

Spor fonu önemli


Tek, spor fonu bilinçli bir şekilde programlanarak dağıtılması sonucunda sporcu çocuklarımızın çok daha rahat spor yapacağını belirterek spor fonu önemine vurgu yaptı. Zaman kaybı yaşanmaması adına tesislerin daha da yaygınlaştırılması durumunda sporcu çocukların derslerden geri kalmayacağı düşüncesinde olduğunu ifade eden Tek, spor fonu içerisinde Spor Dairesi’ne okul sporlarının geliştirilmesi için kaynak aktarılabileceğini söyledi.

Ödül kalemi kısıtlandı


Geçen yıl başarılı sporculara bütçe içerisinde ödül kalemi 300 bin Türk Lirası olmasına rağmen kullanılmadığını hatırlatan Tek, maalesef bu yıl 100 bin Türk Lirası’na düşürüldüğünü belirterek, kullanılmadıysa da aynı kalması gerektiğini söyledi.


Başarılı sporcuların sayısının her geçen gün arttığına dikkat çeken Tek, başarılı sporcuların ödüllendirilmesine vurgu yaparak, buna bağlı olarak da tüzüklerle ilgili çalışmalar yaptıklarını belirtti. Genç sporcuların belli bir yerden sonra iş beklentisi olduğundan dolayı, sporu bir yaşam biçimi, hatta geçim kaynağı olarak görmesi durumunda bir gelirleri olacağını, kafaları rahat ve mutlu olmaları gerekir ki başarılı olsunlar diyen Fuat Tek, “ülkemizin tanıtımını yapan bu gençler, para almadan spor yaparak, bizim gayrı resmi elçilerimiz olurken, bizi dünyanın çeşitli yerlerinde temsil etmektedirler” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75