Sporu kim yönetiyor?

banner37

Pandemi nedeniyle sporun geleceğini belirleme görevi Spor İhtisas Komisyonu’na kalınca, Spor Dairesi Genel Yönetim Kurulu’nun pozisyonu bir kez daha tartışmaya açıldı

Sporu kim yönetiyor?
banner99

Ülke spor yönetiminde bir süreden beridir yaşanan belirsizlik, son gelişmelerle daha da derinleşti. Spor yönetimini sağlayacak olan Spor Dairesi ve Spor Dairesi Genel Yönetim Kurulu faaliyetlerde bulunmazken, tüm işleyişi Başbakanlık Spor İhtisas Komisyonu sağlıyor. Çalışma prensiplerinde var olan sıkıntılar nedeniyle bir süredir Spor Dairesi Genel Yönetim Kurulu toplanmıyor.

Pandemi planı komisyonda


Spor federasyonları yanında diğer sportif kuruluşlarla doğrudan temas sağlayan, pandemi konusunda görüş isteyen ve rapor hazırlayan Spor İhtisas Komisyonu, Spor Dairesi Müdürü Mehmet Özbilgehan, üyeler Tayfun Kurtarıcıoğulları ve Kemal Yılmaz dışındaki Spor Dairesi Genel Yönetim Kurulu’ndaki üyeler ile yeni belirlenen üyelerden oluşuyor. Spor Dairesi Genel Yönetim Kurulu’nun seçilmiş üyeleri Umar Göker, Cemal Konnolu ve Turgut Karamanoğlu da Başbakanlık bünyesinde oluşturulan Spor İhtisas Komisyonu’na atanmışlardı.

Özbilgehan yok, Bozatlı başkan


banner134
Spor Dairesi Müdürü Mehmet Özbilgehan’ın görev verilmediği komisyona Dış İlişkiler ve Organizasyonlar Amiri Sertaç Bozatlı’nın başkan atanması dikkat çekiyor. Covid-19 pandemisi nedeniyle spora verilecek yönü belirleme adına federasyonlarla yazışmalar, yazılı görüş almalar ve diğer sportif kuruluşlarla yapılan görüşmelerde Spor İhtisas Komisyonu’nun ön planda olması, kararların bu komisyonca alınacağı düşüncesini ortaya çıkarıyor.

Komisyonun toplantısında Başbakan da yer aldı


Spor İhtisas Komisyonu’nda KTSYD’yi temsilen Haldun Oktay, Milli Eğitim Bakanlığı’nı temsilen Tolga Kınacı ve spor yazarı Çelen Oben yanında federasyonların seçtiği Hüseyin Kavaz ve Mustafa Bekiroğulları görev alıyor. Komisyonun spora yön verme adına gerçekleştirdiği son toplantıya Başbakan Ersin Tatar da katılmıştı. 15 yıl aradan sonra Başbakan Ersin Tatar’ın talimatıyla Kemal Deniz Dana tarafından çalışma yapılarak hayata geçirilen Spor İhtisas Komisyonu’nun kuruluş gerekçelerinde; spor etkinliklerinde yenilikleri saptayarak ülke sporunun kalkınması ve gelişmesi yönünde çalışmalar yapmak, spordaki yol haritalarını belirlemek, yasal düzenlemelerle tüzükleri hazırlayıp Başbakan’a önerilerde bulunulması yer alıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75