'Süper' bütçe sıkıntısı

banner37

Süper Lig’de yer alan takımlar yeni sezon öncesinde hazırlıklarını sürdürürken birçok kulübün bütçesinde küçülmeye gitmesi dikkat çekiyor.

'Süper' bütçe sıkıntısı
banner90
banner8

Ebru AKGÜR

2018-2019 sezonu öncesinde Mağusa Türk Gücü, Doğan Türk Birliği, Merit Alsancak Yeşilova ve Türk Ocağı dışında ses getiren transfer yapan kulüp bulunmuyor. Yenicami de akılcı transfer politikası ile yine zirve iddiasıyla sezona hazırlanıyor. Efsane olarak bilinen Çetinkaya’da başkanlık sorunu devam ederken, ekonomik sıkıntısı bulunan birçok kulübün sezon içinde nasıl bir ivme çizeceği şimdiden merak konusu.

 

Yenicami mi örnek alınıyor?


Geçtiğimiz sezon başında önemli oyuncularının takımdan ayrılmasının ardından daha düşük bütçeli bir takımla yola çıkan Yenicami’nin sezon sonunda şampiyon olması camiayı mutlu etmişti. Yeni sezonda yine kadrosunu koruyan ve yüksek maliyetli transfer yapmayan Yenicami’nin projesi mecburiyetten dolayı da diğer takımlara örnek teşkil ediyor.

 

MTG ve Doğan mali açıdan rahat


Transfer döneminin başlaması ile birlikte şu ana kadar Mağusa Türk Gücü ve Doğan Türk Birliği dışında yüksek transfer bedeli ile transfer yapan takım bulunmuyor. Bütçe sıkıntısı bulunmayan iki kulüpte yönetimler, teknik heyetin istediği oyuncuları kadrosuna katarak şampiyonluk hedefi için kesenin ağzını açtı.

banner134
 

Nokta atışı yapanlar


Mağusa Türk Gücü’yle birlikte en çok transfer yapan Türk Ocağı da uygun fiyatlı oyuncuları kadrosuna kattı. Teknik direktör Hasan Topaloğlu’nun raporu doğrultusunda Ocak, nokta atışı yaparak transfer politikasını sürdürüyor. Sezonu yeni açan Merit Alsancak Yeşilova da kadrosunu koruyarak az ve öz takviye ile transfer temaslarına devam ediyor. Gençlik Gücü de uygun fiyatlı oyunculara yönelen ve dengeli harcama yapan bir diğer takım oldu.

 

Bütçe kısıtlaması olan takımlar çoğunlukta


Çetinkaya, Binatlı ve Lefke henüz sezon açılışı yapmazken, geriye kalan takımlar uygun fiyatlı oyunculara yönelerek kadrolarını korumaya çalıştı. Kıbrıs Kupası’nı müzesine götüren Cihangir ise yeni sezonda bütçesini küçülttüğü açıkladı.


Küçük Kaymaklı ve Baf Ülkü Yurdu da küçülmeye giderek genç oyunculardan kurulu mütevazi bir kadro oluşturarak yeni sezona hazırlanan takımlar arasında yer alıyor. Geçtiğimiz sezon başlayan maddi sıkıntıların yansıması ile sezon açmaya çalışan Gençler Birliği’nde ise bütçe sıkıntısı aşılmaya çalışılıyor. Süper Lig’e yükselen Girne Halk Evi, Esentepe ve Gönyeli de kadrolarını, bütçelerini zorlamadan güçlendirmeye çalışıyor.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2018, 11:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75