‘Süper’ şampiyonlar

banner37

Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu tarafından 2011 yılında ilk kez Süper Kupa organizasyonu düzenlenerek yeni bir heyecan ve yeni bir soluk daha ülke futboluna kazandırıldı

banner87
‘Süper’ şampiyonlar
banner90
banner8

Ahmet OGAN

En üst ligde şampiyon olan takım ile kupa şampiyonluğuna ulaşan takımın karşı karışya geldiği Süper Kupa finallerinde 9 yıl geride kaldı. Süper Kupayı Yenicami 5 kez kazanarak şampiyonlar şampiyonu olarak en çok kazanan takım unvanını elinde tutuyor.


Süper Kupada ilk final maçı İskele Cumhuriyet Stadı’nda 2011 yılında, son karşılaşma ise Güzelyurt Üner Berkalp Stadı’nda oynandı. Süper Kupada ilk şampiyon Çetinkaya olurken son şampiyon ise kupayı en çok kazanan Yenicami oldu. Süper Kupa finalleri yeni sezon öncesinde Eylül ayında oynatılarak lig öncesi kupaya uzanan takım adına önemli motivasyon kazanılarak lige giriliyor. Süper Kupada 9 yıllık maratonun geride kaldığı 9 farklı takımın mücadelesi sonunda 4 farklı takım şampiyonlar şampiyon oldu. Süper Kupa serüvenini mercek altına aldık. 

İlk şampiyon Çetinkaya  


İskele Cumhuriyet Stadı’nda ilk kez 17 Eylül 2011’de oynanan Süper Kupa maçında 2010-2011 futbol sezonunda en üst lig olan 1.Lig şampiyonu Küçük Kaymaklı ile aynı sezon Urcan Vangöl Federasyon Kupası (Federasyon Kupası adı altında son kez oynatıldı) şampiyonu Çetinkaya arasında oynanan karşılaşmayı 2-1 kazanan Çetinkaya Süper Kupayı kazanarak ilk şampiyonlar şampiyonu olarak tarihe geçti. 

Çetinkaya şampiyonluğu ikiledi


Cihangir Stadı’nda ikinci kez 22 Eylül 2012’de oynanan Süper Kupa maçında 2011-2012 futbol sezonu Süper Lig şampiyonu Çetinkaya ile ayni sezon Daıkın Kıbrıs Kupası şampiyonu Doğan Türk Birliği arasında oynanan karşılaşmayı 4-2 kazanan Çetinkaya ikinci kez oynadığı Süper Kupa finalinde hata yapmayarak üst üste ikinci kez şampiyonlar şampiyonluğuna ulaştı. Doğan Türk Birliği ilk kez oynadığı finali kaybetti, Süper Kupayı hiç kazanamadı.
 

Yenicami’den ilk kupa


Lefkoşa Atatürk Stadı’nda üçüncü kez 21 Eylül 2013’de oynanan Süper Kupa maçında 2012-2013 futbol sezonu süper ligi şampiyonu Çetinkaya ile ayni sezon Kıbrıs Kupası şampiyonu Yenicami arasında oynanan karşılaşmanın normal süresi 0-0 eşitlikle, 120 dakikası uzatma bölümleri 1-1 beraberlikle sonuçlanan maçı penaltı atışları sonunda 5-3 kazanan Yenicami Süper Kupayı kazanarak ilk kez bu kupayı müzesine götürdü. Çetinkaya üçüncü kez oynadığı finali ilk kez kaybetti.  

Kartal yine kupaya uzandı


Lefkoşa Atatürk Stadı’nda dördüncü kez 20 Eylül 2014’de oynanan Süper Kupa maçında 2013-2014 futbol sezonu süper lig şampiyonu Yenicami ile ayni sezon Kıbrıs Kupası şampiyonu Lefke arasında oynanan karşılaşmanın normal süresi 1-1 eşitlikle bitti. Uzatma bölümleri sonunda 3-1 kazanan Yenicami Süper Kupayı kazanarak üst üste ikinci kez şampiyonlar şampiyonu oldu. Lefke ilk kez oynadığı finali kaybetti.
 

Yenicami bağışıklık kazandı


Lefke 16 Ağustos Stadı’nda beşinci kez 19 Eylül 2015’de oynanan Süper Kupa maçında 2014-2015 futbol sezonunda süper lig ve Kıbrıs kupası şampiyonu Yenicami ile aynı sezon Kıbrıs kupası finalisti Mormenekşe arasında oynanan karşılaşmanın normal süresi 0-0 eşitlikle sonuçlandı. Uzatma bölümü sonunda 1-0 kazanan Yenicami Süper Kupayı kazanarak üst üste üçüncü kez şampiyonlar şampiyonu olarak üst üste en çok bu kupayı kazanan takım unvanını ele geçirdi. Mormenekşe ilk kez oynadığı finali kaybederek Süper Kupayı hiç kazanamadı.
 

Mağusa Türk Gücü ilk kez  


Cihangir Stadı’nda altıncı kez 17 Eylül 2016’de oynanan Süper Kupa maçında 2015-2016 futbol sezonu süper lig şampiyonu Mağusa Türk Gücü ile ayni sezon Kıbrıs Kupası şampiyonu Küçük Kaymaklı arasında oynanan karşılaşmayı 3-2 kazanan Mağusa Türk Gücü Süper Kupayı kazanarak ilk kez şampiyonlar şampiyonu olarak tarihe geçti. Küçük Kaymaklı iki kez oynadığı finalin ikisini de kaybederek Süper Kupayı hiç kazanamadı.
 

Türk Ocağı ilk kez


Güzelyurt Üner Berkalp Stadı’ında yedinci kez 15 Eylül 2017’de oynanan Süper Kupa maçında 2016-2017 futbol sezonu Süper Lig şampiyonu Yenicami ile aynı sezon Koopbank Kıbrıs Kupası şampiyonu Türk Ocağı arasında oynanan karşılaşmanın normal süresi 2-2 eşitlikle sonuçlandı. Uzatma bölümlerinde 3-2 kazanan Türk Ocağı Süper Kupayı kazanarak ilk  ve son kez şampiyonlar şampiyonu oldu. Yenicami dördüncü kez oynadığı finali ilk kez kaybetti. 

Yenicami 2 yıl aradan sonra yeniden


Girne 20 Temmuz Mete Adanır Stadı’ında sekizinci kez 14 Eylül 2018’de oynanan Süper Kupa maçında 2017-2018 futbol sezonu süper lig şampiyonu Yenicami ile aynı sezon Tahsin Mertekçi Kıbrıs Kupası şampiyonu Cihangir arasında oynanan karşılaşmayı 3-0 kazanan Yenicami Süper Kupaya uzandı. Yenicami, iki yıl aradan sonra tekrar şampiyonlar şampiyonu olarak bu kupayı 4 kezle en çok müzesine götüren takım olarak rekoru elinde tutuyor. Cihangir ilk kez oynadığı finali kaybederek Süper Kupayı hiç kazanamadı.
 

Yenicami’de seriye devam 


Güzelyurt Üner Berkalp Stadı’nda dokuzuncu kez 6 Eylül 2019’de oynanan Süper Kupa maçında 2018-2019 futbol sezonu Süper Lig ve Kıbrıs Kupası şampiyonu Mağusa Türk Gücü ile ayni sezon Kıbrıs Kupası finalisti Yenicami arasında oynanan karşılaşmanın normal süresi 1-1 eşitlikle sona erdi. Uzatma bölümleri 1-1  beraberlikle sonuçlanan maçı penaltı atışları sonunda 4-3 kazanan Yenicami Süper Kupayı kazanarak, kupa serilerine devam ederek şampiyonlar şampiyonu olarak bu kupayı 5 kezle en çok müzesine götüren takım oldu. Mağusa Türk Gücü ikinci kez kez oynadığı finali ilk kez kaybetti. 

Finallerde gülenler


Süper Kupada 6 kez final oynayan Yenicami 5 kez kazanarak en çok kazanan takım olurken,  Çetinkaya 3 kez oynadığı finali 2 kez, Mağusa Türk Gücü 2 kez oynadığı finali 1 kez, Türk Ocağı bir kez oynadığı finali kazandı. Küçük Kaymaklı 2 kez oynadığı finalleri kaybeden taraf olurken, Doğan Türk Birliği, Lefke, Mormenekşe, Cihangir 1’er kez oynadıkları finalleri kaybeden takımlar oldular.

Süper Kupa Şampiyonları

2011 Çetinkaya

2012 Çetinkaya  

2013 Yenicami

2014 Yenicami

2015 Yenicami

2016 Mağusa Türk Gücü  

2017 Türk Ocağı

2018 Yenicami

2019 Yenicami

Süper Kupa Dökümü

Yenicami 5 Kez

Çetinkaya 2 Kez

Mağusa Türk Gücü 1 Kez

Türk Ocağı 1 Kez

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75