Tahir Sovukoluk

banner37

Futbola Kaptan Erbay Futbol Okulu’nda başlayan ve ardından farklı takımlarda forma giyerek başarılı performansını sürdürmeyi başaran genç yetenek

Tahir Sovukoluk
banner99

Ahmet OGAN

Futbolda geleceğin yıldız adayı sporcularımız gelecekle ilgili düşüncelerini “KIBRIS Gazetesi” ile paylaşıyor. Yıldız kramponlarda bu haftaki konuğumuz Karşıyaka’nın gelecek vadeden genç yeteneği Tahir Sovukoluk, futbola başladığı yılları ve gelecekteki hedeflerini anlattı.

İlk adımlar


Karşıyaka’nın geleceğin yıldız adaylarından 4 Nisan 2000 yılında Lefkoşa’da doğan Tahir Sovukoluk, dört nüfuslu aile içerisinde en büyük olan bireydir. Tahir Sovukoluk futbol altyapı çalışmalarına ideal yaşta başlarken, baba Ayhan Sovukoluk’un futbol olan ilgisi ve yakından takip eden birisi olması, kardeşi Ahmet Sovukoluk Gönyeli U17 takımında yer almasıyla birlikte aile içersinde futbola ilgi duyarak futbol sahalarında her zaman yer alarak futbola başladı.

Özel altyapıda başlangıç


Futbol hayatına 8 yaşında (2008 yılında) ülkemizde özel altyapılardan biri olan Kaptan Erbay’da başlayan Tahir Sovukoluk, futbolda ilk adımları atarken gelecekte iyi bir futbolcu olmak, yeteneklerini geliştirmek için istekli ve gayretli bir şekilde çalışarak futbola adım atmış oldu. Altyapı çalışmaları içerisinde kendini geliştirmeye özen gösteren Tahir Sovukoluk, futbola olan ilgisinden dolayı iyi çalışarak gelişim göstermeye başladı. Kaptan Erbay altyapısında almış olduğu altyapı çalışmalarına dört yıl (2008-2009-2010-2011 yıllarında) aralıksız devam eden Tahir Sovukoluk, belli bir yerlere gelebilmenin yolunun çok çalışmaktan geçtiğini bilerek yoluna devam etti.

Farklı altyapılardan geçti


Tahir Sovukoluk, gelecekte iyi yerlere gelebilmenin zorluğunun bilinci içerisinde çok çalışmaya devam etti. Tahir Sovukoluk, 12 yaşında Çetinkaya U13 takımına geçerek altyapı çalışmalarında bir yıl (2012 yılında) devam etti. Temel eğitimi en iyi şekilde almaya özen gösteren, yetenekli bir futbolcu olacağının sinyalini veren Tahir Sovukoluk, yarışmacı ligde mücadele etmek için 13 yaşında (2013 yılında) Gönyeli U15 takımında lisans çıkararak ilk kez forma giyerek yeni döneme de başlamış oldu. Farklı altyapılarda olmasına rağmen uyum sorunu yaşamadan çalışmaya devam eden Tahir Sovukoluk, geleceğe yönelik yapılan çalışmalarda sonuç alarak göstermiş olduğu başarılı performansla dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

Kısa süreli genç takım


Tahir Sovukoluk, temel eğitimini almaya başladığı yıllarda zorunlu olarak farklı altyapılarda kısa süreli geçişler yaşadı. Gelecekte iyi futbolcu olma yolunda ilerlemeye devam eden kendini geliştiren Tahir Sovukoluk yarışmacı ligde U15 Yıldızlar Ligi’nde Gönyeli formasını bir yıl giydikten sonra 14 yaşında (2014 yılında) U21 genç takıma alındı. Gönyeli forması ile başarılı bir performans sergileyerek dikkatleri üzerine çeken Tahir Sovukoluk, 2 yıl genç takımda forma giyerek yıldızı parlamaya ve adından söz ettirmeye devam etti.


Futboldaki geleceği konusunda başarılı bir şekilde çalışmalara devam eden, hızlı bir şekilde yükselişe geçen genç futbolcu 16 yaşında A takıma yükselme başarısı gösteren Tahir, Gönyeli’de 1 yıl forma giydikten sonra 17 yaşında Karşıyaka’ya kiralık olarak transfer oldu.

banner134
Farklı A takımlarda oynadı


Karşıyaka A takımında kiralık olarak bir yıl forma giyen Tahir Sovukoluk, başarılı performansını sürdürmeye devam ederek tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başarmasının ardında bu kez Düzkaya A takımına transfer oldu.


Sezonun ilk devresini Düzkaya forması ile geçiren Tahir Sovukoluk, devre arasında Görneç’e transfer olarak, takıma önemli katkılar koyarak Bölgeler Terfi Müsabakaları (BTM) 1. Lig’de şampiyonluk sevinci yaşadı. Farklı A takımlarda başarılı bir şekilde forma giyen Tahir Sovukoluk, 2019-2020 sezonunda yeniden Karşıyaka’ya bonservisli transfer olarak futbol hayatını burada sürdürmeye devam ediyor.

Süper Lig’de oynamak istiyor


Gönyeli U21 takımında oynadığı futbolla yükselişini sürdürerek A takıma yükselen Tahir Sovukoluk, kalıcı olmak için çalışmaya devam ediyor. Farklı A takımlarda oynamanın vermiş olduğu tecrübeden dolayı kendini gösteren genç yetenek Tahir Sovukoluk, Karşıyaka formasıyla başarılı olmak istiyor. Büyük hedefler peşinde koşan, aşırı hırsı, ofansif gücüyle ön plana çıkan, kanatları iyi kullanan, mücadele gücü oldukça yüksek olan, geçişleri iyi yapan, top tekniğini sürati ile bütünleştiren, yaptığı asistlerin yanında atmış olduğu gollerle skora katkı koyan Tahir Sovukoluk’un öncelikli hedefi Karşıyaka A takımı ile iyi bir sezon geçirerek Süper Lig’e yükselmek istiyor. Genç futbolcu Tahir Sovukoluk, Bayraktar Türk Maarif Koleji 8. sınıf öğrencisi olarak eğitimini dondurdu.

Başarıları


Tahir Sovukoluk, altyapı organizasyonlarında katıldığı turnuvalarda şampiyonluklar elde ederken, Gönyeli U15 takımında 2013-2014 sezonunda ilk kez forma giydi. 2017-2018 futbol sezonunda 1. Lig’de Gönyeli takımı ile şampiyonluk sevinci yaşayarak Süper Lig’e yükselen Tahir Sovukoluk, 2017-2018 futbol sezonunda Bölgesel Terfi Müsabakaları (BTM) 1. Lig’de play-off finalinde şampiyon olarak 1.Lige yükselme başarısı gösterdi.


2018-2019 futbol sezonunda Bölgesel Terfi Müsabakaları (BTM) 1. Lig Kırmızı Grup’ta Görneç takımı ile şampiyonluk yaşayan Tahir Sovukoluk, takımının 1. Lig’e yükselmesinde önemli katkı koyan isimlerin başında geldi.

Altyapının önemi: Tahir Sovukoluk, futbolda altyapıda çalışan futbolcular açısından çok önemli ve değerli olduğuna vurgu yaparak, bilinçli bir şekilde yetiştirilen futbolcuların diğer oyunculara göre daha avantajlı olduğunu belirtti. Altyapının önemine de değinen Tahir Sovukoluk, alınan eğitimin karşılığını yakın gelecekte alacağına inandığını belirterek, altyapının öneminin gelecek nesillere disiplinli, saygılı bir birey yetiştirmek olduğunu ifade etti. 

Futboldan beklentileri: Futboldan beklentisinin oldukça yüksek olduğunu belirten Tahir Sovukoluk, futbol kalitesinin yükselmesiyle birlikte seyirci sayılarında da gözle görülür artış olacağı ve daha izlenir hale geleceğini belirtti. Ülke futbolunun daha profesyonel anlayış içerinde güzel günler görmek istediğini belirten Tahir Sovukoluk, futbolumuza uygulanan spor ambargosunun kalkması beklentisi içerisinde olduğunu ve dünyaya açılan bir karede bizim de yer almamızın en büyük beklentisi olduğunu ifade etti.

Kıbrıs futbolu ile ilgili düşünceleri: Kıbrıs futbolunda profesyonel bir yapı ve anlayış içerisinde mutlaka olması gerektiğine vurgu yapan Tahir Sovukoluk, bu anlayış içerisinde yola devam edilmesi gerektiğini belirtti. Futbolumuzda var olan sıkıntıların aşılması noktasında ülke olarak mücadele edilmesi gerektiğini belirten Tahir Sovukoluk, futbolcuların performansı, futbol kalitesinin profesyonel anlayışla yükselebileceği inancında olduğunu ifade ederek, evrensel futbol kervanına bizim güzel adamızın da katılmasının en büyük dileği ve özlemi olduğunu söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75