Tahir Topaloğlu

banner37

Uzun boyu ve güçlü fiziği ile 90’lı yıllarda pota altının aranan isimlerinden olan, farklı takımlarda şampiyonluk sevinçleri yaşayan özel bir isim

Tahir Topaloğlu
banner90
banner99

Şükrü BURAĞAN

Basketbolda özellikle 1990’lı yıllarda aranan basketbolculardan birisi olan Tahir Topaloğlu, uzun boyu ve güçlü fiziği ile öne çıkan bir isimdi. O dönemlerin genç pivotu zirve yarışı yapan takımların kadrolarına katmak istediği bir isimdi ve önce Kültür Derneği, ardından da yeni kurulan YDÜ’ye geçerek şampiyonluklar yaşadı. Topaloğlu, bunlar yanında Vedat Kaner’de de şampiyonluk gördü. Futbolculuk yanında basketbol hakemliği de yapan, kısa bir süre futbolda yan hakem olarak da görev yapan Topaloğlu, 17 yıldan beridir de aktif spor yazarlığı yapıyor.

“Bekir Hıncal hocamın teşviki ile basketbol yaşamım başladı”


“Basketbola Şht.Tuncer İlkokulu’nda Bekir Hıncal hocamızın teşviki ile başladım. İlkokulda bir KKTC birinciliği, ikinciliği ve Türkiye ikinciliği kazandık. Ortaokul yıllarında basketboldan kopup futbola ağırlık verdim. Şht. Hüseyin Ruso Ortaokulu’nda KKTC birinciliği, Türkiye ikinciliği kazandık, öğretmenimiz Ali Volkan’dı”.

“Başaran’da tebeşirle skorbord tuttuğum günler oldu”


“Bu yıllarda babam rahmetli Attila Topaloğlu, basketbol hakemliği yapıyordu ve bizleri de maçlara götürüyordu. Hıncahınç dolan Başaran Spor Salonu’nda tebeşirle skorbord tuttuğum günler de oldu. Lise yıllarında Haydarpaşa Ticaret Lisesi’nde Mehmet Bolkan’ın öğretmen olmasıyla basketbola geri dönüş yaptım. HTL tarihinde ilk kez KKTC ikincisi oldu. 1987 yılı itibarı ile kardeşim gibi sevdiğim Kadri Alagöz’le birlikte yeni kurulan Kuzey Kıbrıs Kültür Derneği’nde kulüp bazında ilk kez lisans çıkardık. Dönemin başkanı da çok sevdiğimiz ağabeyimiz Serdar Denktaş’tı. Kendisi basketbola çok büyük ilgi gösteriyordu”.

“Kültür Derneği yıllarım unutulmazdı”


banner134
“İkinci ligde şampiyon olmamızın ardından koçumuz Mehmet Bolkan’la birlikte Başaran Spor Salonu’nda gece gündüz çalışarak şampiyonluklar kazanmaya başladık. Çok sevdiğim ağabeyim duayen isim Buran Atakan’ın takıma transferi, ardından sporun efsanesi Hüseyin Özgürgün’ün katılımıyla 90’lı yılların başında 3 sezon ardı ardına şampiyonluklar kazandık. Ben de bir genç pivot olarak ilk 5’te oynamanın gururunu yaşadım. Bu başarıların ardından o yıllarda Basketbol Federasyonu Başkanı Ali Rıza Altay’ın girişimleriyle üçüncü ülkelerde, Macaristan, Romanya, İran, Türkiye ve birçok uluslar arası turnuvada yer aldık”.

“YDÜ hegemonyasını başlatan döneme bizler imza attık”


“1990’da YDÜ Okul Takımı’nı ben, Derya Dizdar ve Hasan Poyrazlı’nın başı çektiği ekiple birlikte kurduk. Oluşturduğumuz kadroyla Türkiye’de “Top 10” denilen en iyi 10 üniversite basketbol takımı arasına girdik. Rektör Suat Günsel’in gelen başarılardan sonra kulüp takımı kurma kararı almasıyla birlikte 1994 yılında YDÜ Kulüp Takımı’na transfer oldum. O dönem YDÜ ikinci ligden şampiyon olarak birinci lige yükselmişti. Çok kaliteli bir kadroyla YDÜ hegemonyasını başlatan bir döneme imza attık. Koç Derya Dizdar ve yardımcısı Nazım Burgul, oyuncular Gökmen Öder, Kadri Alagöz, Hasan Poyrazlı, Miraç Çek, Orhan Avcı gibi isimler takımda yer alıyordu. 1994’te, ilk yılımda şampiyon olmamızın ardından rektör Suat Günsel sahip olduğu TEAL gemisi ile bütün takımı Antalya’ya tatile götürmüştü”.

“Vedat Kaner’de şampiyonluk gördüm, Finansbank ve GAÜ’de de oynadım”


“Başarılı geçen YDÜ yıllarının ardından Vedat Kaner Kültürspor’a transfer oldum. Başkanımız Kaan Kaner’in o dönem çok ciddi yatırımlarla kurduğu kadro ile şampiyon olduk. 2 sezonluk Vedat Kaner Kültürspor yıllarından sonra Finansbank adı altında kurulan basketbol takımına transfer oldum.  2 sezon da bu formayı terlettim. Yine bir dönemde de GAÜ’de oynadım. O yıllarda bir rahatsızlık geçirdim ve aktif spor yaşamımı 31 yaşında noktaladım”.

“Sporculuk, hakemlik kariyerim oldu, 17 yıldır da spor yazarlığı yapıyorum”


“Basketbolun yanı sıra futbol ve basketbol hakemliği de yaptım. 90’lı yıllarda futbolda yardımcı hakem olarak birçok alt lig maçlarında bayrak salladım. Basketbol hakemliğini de 2000’li yılların başında yaptım, 1 yıl süre ile bu görevi ifa ettim. Hakemlik serüvenlerim fazla uzun sürmedi. Spor yazarlığı kariyerim 2003 yılında BRT’de başladı. 17 yılı aşkın bir süredir de devam ettiriyorum. Maç anlatımında unutamadığım anı, YDÜ’nün 2017 yılında Kadınlar EuroCup finali, 2018’de ise Kadınlar EuroLeague Finalini (en büyük kupa) anlattım”.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75