Takımın sigortası

banner37

Mesarya’nın gelecek vadeden yıldız adayı Can Tülücü, orta alanda iki yönlü görev anlayışı ve yüksek oyun görüşü ile öne çıkıyor

Takımın sigortası
banner8

Ahmet OGAN

Futbolda geleceğin yıldız adayı sporcularımız gelecekle ilgili düşüncelerini “KIBRIS Gazetesi” ile paylaşmaya devam ediyor. Yıldız kramponlarda bu haftaki konuğumuz Mesarya’nın gelecek vadeden genç yeteneği Can Tülücü, futbola başladığı yılları ve gelecekteki hedeflerini anlattı.

İlk adımlar


Mesarya’nın yıldız adaylarından Can Tülücü, 10 Şubat 1999 tarihinde beş nüfuslu bir ailenin en küçük bireyi olarak Lefkoşa’da doğdu. Futbol altyapı çalışmalarına ideal bir yaşta başlayan Can Tülücü, baba İsmail Tülücü ve kardeşlerinin çok fazla futbola ilgileri olmamasına rağmen yeğeni Yusuf Altıner ile birlikte futbola ilgi duyarak başladı.

Umutlu başlangıç


Futbol hayatına 2008 yılında 9 yaşında Paşaköy Spor Kulübü altyapısında başlayan Can Tülücü, iyi bir futbolcu olmak, yeteneklerini geliştirmek adına istekli bir şekilde ilk adımları attı. Can Tülücü, çok çalışarak kendini geliştirmeye özen gösterdi. Futbola olan ilgisi her geçen gün artınca yeni umutlarla hedeflediği yola çıkmış oldu.

Altyapıda temel atıldı


Paşaköy Spor Kulübü altyapısında futbola başlayan Can, temel eğitimini almaya başladığı 2008 yılından itibaren en iyi şekilde gelişmeye özen gösterdi. Altyapı çalışmalarını istekli bir şekilde sürdüren Can Tülücü, iyi bir futbolcu olabilmek için ısrarlı bir şekilde çalışmalarına devam etti. 2008’den 2011’e kadar başarılı bir şekilde futbol oynayarak altyapı çalışmalarını tamamlamış oldu. Altyapılarda almış olduğu eğitimlerle kendini geliştiren, ortaya koyduğu başarılı performansla yetenekli bir futbolcu olacağı sinyalleri veren Can Tülücü, yarışmacı lige yükselerek farklı bir ortamda mücadelesini sürdürmeye, futbolunu geliştirmeye başladı.

Farklı genç takımlarda oynadı


Altyapıda temel eğitimini başarılı bir şekilde tamamlayan Can Tülücü, 2012’de 13 yaşında Paşaköy U15 takımında futbol oynamaya başladı. Can Tülücü, 2012’den 2014’e kadar U15 takımı ile göstermiş olduğu başarılı performansla çıkış göstererek dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Genç yetenek, 15 yaşında 2014-2015 futbol sezonunda Akıncılar genç takımına transfer oldu. Can Tülücü, genç takımdaki çalışmalarını hırslı ve disiplinli bir şekilde sürdürdü. Akıncılar genç takımında bir yıl futbol oynadıktan sonra 2015-2016 sezonunda Türkmenköy genç takımına transfer oldu. O sezon son kez oynatılan A2 2. Lig’de Türkmenköy ile şampiyonluk yaşayan ve futboluyla fark yaratan 17 yaşındaki genç yetenek, bölge köylerinin birleşimiyle oluşan Mesarya genç takımına transfer oldu. Yıldızı parlamaya, adından söz ettirmeye başlayan genç yıldız adayı, Mesarya U21 takımında başarılı performansını sürdürdü ve 2017’de 18 yaşında A takımda da yer alma başarısı gösterdi.

Gelişimine özen gösteriyor


Farklı genç takımlarda oynadığı futbolla, kazandığı şampiyonluk ile yükselişe geçen Can Tülücü, kendisine hedef olarak A takımda kalıcı olmayı belirledi. Mesarya forması ile A takımda iki kez kazanılan şampiyonluklar sonrasında sürekli forma şansı bulmak için çalışmaya ve mücadeleye devam etmeye devam etti. Büyük hedefler peşinde koşan, maç içerisinde oyun görüşü oldukça yüksek olan, orta alanda alan daraltan, top kapma kabiliyeti üst seviyede olan, pas kalitesiyle topu oyuna çok iyi sokan, topla dripling ve asist özelliği ile dikkat çeken, oyunun iki yönünü de oynama özelliğine sahip Can Tülücü, öncelikli hedef olarak A takımda sürekli yer almak, kendini daha da geliştirmek, sonrasında ise A takım ile daha önemli başarılara imza atmayı belirledi. Futbol ile birlikte eğitimini de başarılı bir şekilde yürüten genç futbolcu, Doğu Akdeniz Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü’nde 2. sınıf öğrencisi olarak eğitim görüyor.

Başarıları


Paşaköy U15 takımında 2013 yılında ilk kez forma giyen Can Tülücü, altyapı organizasyonlarında katıldığı turnuvalarda şampiyonluklar elde etti. 2009-2010 yılında ilkokullar arası futbol şampiyonasında Eşref Bitlis İlkokulu’yla Kıbrıs şampiyonu olarak önemli bir başarı elde etti. Paşaköy formasıyla U15 Yıldızlar Ligi’nde 2012-2013 futbol sezonunda çeyrek finalde kaybederek, yarı finale yükselme şansı elde edemedi. 2015-2016 futbol sezonunda son kez oynatılan A2 2. Lig’de Türkmenköy şampiyon olurken, Can Tülücü şampiyonluğa katkı koyan en önemli isimlerdendi. 2017 -2018 futbol sezonunda Bölgeler Terfi Müsabakaları (BTM) 1. Lig Kırmızı Grup şampiyonu Mesarya takımı ile şampiyonluk yaşayan genç futbolcu, 2019-2020 futbol sezonunda ise Mesarya ile bu kez 1. Lig şampiyonluğu yaşayarak, A takımlar düzeyinde 2 sezonda 2 şampiyonluk sevinci yaşamış oldu.

Altyapının önemi


Can Tülücü, futbolda belli yerlere gelebilmek için altyapı çalışmalarının çok önemli olduğuna vurgu yaparak, temeli iyi alan futbolcuların daha şanslı olduğunu belirtti. Altyapılardan gelen futbolcuların A takımlar düzeyinde adapte olmasının daha kolay olduğunu belirten Can, hedefe ulaşmak için önlerinin açılacağına da vurgu yaptı.

Futboldan beklentileri

banner134

Futbolda istenilen düzeye gelmek ve kalıcı olmak için sürekli çalışmak durumunda olunması gerektiğinin altını çizen Can Tülücü, disiplinli çalışmanın karşılığının uzun soluklu süreçte mutlaka alınacağını düşündüğünü belirtti. Altyapıda futbola ilk başladığı yıllarda zevk alarak oynadığını belirten Can Tülücü, şimdilerde ise futbolu zevkle oynayıp para kazanabildiği bir iş haline geldiğini söyledi.

Kıbrıs futbolu ile ilgili düşünceleri


Kıbrıs futbolunun gelişmesi için ambargoların mutlaka kalkması gerektiğini ifade eden, bunun için de sürekli girişim yapılmasının önemine vurgu yapan Can Tülücü, futbolun önünün açılacağına inanç belirtti. Dünyada olduğu gibi Kıbrıs’ta da futbolun çok sevilen bir spor dalı olduğunu belirten genç yetenek, futbola gereken değerin verilmesi ve özen gösterilmesi gerektiğini düşündüğünü ifade etti.

CanTülücü’nün Biyografisi :

Doğum tarihi: 10.02.1999

Doğum yeri: Lefkoşa

Yaşı: 21

Boyu: 1.78

Kilosu: 85

Burcu: Kova

Öğrenimi:

İlkokul: Eşref Bitlis İlkokulu

Ortaokul: Polatpaşa Lisesi Orta Bölümü

Lise: Polatpaşa Lisesi

Üniversite: Doğu Akdeniz Üniversitesi

Kıbrıs’ta tuttuğu takım: Mesarya

Türkiye’de tuttuğu takım: Fenerbahçe

Avrupa’da tuttuğu takım: Liverpool

Örnek aldığı futbolcu (İdol): İbrahim Çıdamlı

Hobileri: Futbol oynamak

Fobisi : ..........

Oynadığı mevki: Orta saha

En önemli özelliği: Oyun görüşü ve pas kalitesi

Zevk aldığı spor dalları: Futbol

Karakter yapısı: Sessiz sakin bir karaktere sahip

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75