Tam bir kara delik!

banner37

Futbolumuzda denetimsiz mali yapı gün geçtikçe daha da çarpık bir düzeni oluştururken, mağduriyetlerin boyutu daha da artıyor

Tam bir kara delik!
banner90
banner99

Şükrü BURAĞAN

Ülkemiz futbolunun amatör şartları ve devamında oluşan denetimsiz mali yapı gün geçtikçe daha kötü bir ekonomik pozisyon oluşturuyor. Kulüpler denetimsiz yapı içerisinde ilerlerken, kaderleri kendilerini yöneten başkan ve yönetimlerin insafına bağlı duruyor.

Mali raporlar tartışılmıyor, sorgulanmıyor hatta incelenmiyor


Kulüplerin birçoğunda mali yapının ne olduğu, gelir ve giderin detayları, futbolculara ödenen bonservis, maaş, prim veya peşinatların ne kadar olduğu çok fazla bilinmiyor, bilinse de resmi olarak açıklanmıyor. Yapı, kulüp başkan ve yönetimlerine ekonomik olarak ‘fevri’ davranma fırsatı tanırken, kulüplerin kaderi, kendilerini yönetenlerin ‘karakterinin iyi olmasına’ kalıyor.


Her yıl kulüplerde yapılan genel kurullarda mali raporlar çoğu kez tartışılmadan, hatta bakılmadan aklanırken, bunun bedelini görevi üstlenenler ödüyor.


Futbol dünyası içerisinde kulüp sevgisi ile hareket ederek hakları koruyan başkan ve yönetimler olduğu gibi, kulübün geleceğini karanlığa iten ve mali yolsuzluklar yaratıp görev bırakanlar da söz konusu durumda.


Zaman zaman kamuoyuna yansıyan açıklamalarda yer alan ‘aylar sonra kulübe gönderilen malzeme ve hizmet faturaları’, ödenmemiş futbolcu alacakları bu çarpık yapının ‘doğal’ sonuçları olarak görülüyor.

Sihirli sözler; gençliğe hizmet, kötü alışkanlıklardan uzak tutmak


Kulüplerin mali yapılarının belirsiz ve denetlenmeye müsait olmaması bu kara deliği daha da derinleştiren bir durumu oluşturuyor. Kulüp yönetimleri ekonomik anlamda sıkıntı duyulan durumlarda ‘bizler gençliğe hizmet ediyoruz’, ‘onları kötü alışkanlıklardan uzak tutuyoruz’ şeklinde yaklaşımlar sergileseler de verilen katkıların nereye ve neye göre harcandığı hiçbir surette açıklanmıyor.


Yıllardan beridir devletin kulüplerin altyapılarının güçlendirilmesi için verdiği katkıların transfer ve futbolcu alacakları için kullanıldığı herkesçe bilinirken, ödenen rakamlar ne Spor Dairesi, ne de KTFF tarafından denetleniyor.


banner134
Bu denetim olmadığı gibi iyi ilişkiler kullanılarak Spor Dairesi veya herhangi bir bakan ile yapılan görüşmelerden sonra ekstra maddi katkılar sorgusuz şekilde kulüplere teslim ediliyor.

Olmayan sözleşmeler çarpık yapının sigortası


Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu teknik direktörlere ve yabancı futbolculara sözleşme hakkı sağlarken, yerli futbolcuların halen sözleşme hakkı bulunmuyor. Kulüplerin bazıları futbolculara karşı olan mali yükümlülüklerini tam olarak yerine getirirken, bazı kulüplerin sözleşme olmamasını fırsata çevirerek oyuncuların futbol hayatları ile oynaması görülen bir diğer gerçeklik olarak duruyor.


Buna karşın futbolcu sözleşmelerinin olmaması nedeni ile futbolcuların bazılarının da kulüpleri mağdur edecek davranış içine girmesi de çarpık yapıdaki madalyonun bir diğer yüzünü oluşturuyor.


KKTC Futbolcular Derneği sözleşmeler konusunda görüşmelerini sürdürse de yapının bir parçasını oluşturan futbolcu anlayışı nedeni ile ‘birlik’ sağlanamıyor. Sözleşme olmayan ülke futbolunda futbolcular kişisel ilişkileri sayesinde hareket ederek kendini sağlama alma düşüncesi ile hareket ederken, mağdur futbolcu sayısı birlik olunamaması ve ortak hareket edilememesi nedeni ile artıyor.

Pandemi, döviz krizi, yabancı kontenjanı ve transfer çılgınlığı


KTFF, COVID-19 pandemisine ek olarak yaşanan döviz krizi nedeni ile kulüplerin istekleri doğrultusunda yabancı sayısını teke indirerek futbol piyasasında düşüş sağlanmayı amaçlasa da oluşan gündem bunun tam tersini gösteriyor. Birçok kulüp transfer savaşına girerken, futbolculara teklif edilen rakamların dengesizliği kulüpleri de birbirine düşürmüş durumda. Toplu imza şovları, büyük hedefler, 30 yaş üstü futbolculara yapılan büyük yatırımlarla birlikte ‘yabancılar gitsin, gençlerimiz oynasın’ düşüncesi bir kez daha boş bir hayal ürünü olarak kalmış durumda.

Tesisleşmeye ve altyapılara yatırımı düşünen az


Kulüp yönetimlerine talip olanların uzun süreli yaklaşım sergilememesi, kısa sürede başarı hedefi koyması neticesinde tesisleşme, altyapı yatırımı gibi kulübün geleceğini ilgilendiren konular göz ardı ediliyor. Bu alanda iyi işleyiş ve süreklilik sağlayan kulüpler meyveleri yıllardır toplarken, kişilerin kendi reklamı için kullandığı kulüpler ekonomik darboğazda boğulmamak için feryat ediyor.


Gelir getirici yatırımlar, yetiştirilen futbolcuların kiralanması veya satılması ile kulübe gelir sağlanması çoğu kulübün gündeminde olamıyor. KTFF’nin gelişim ligleri için farklı kategoriler açması olumlu şekilde görülse de buralarda futbolcu yetiştirecek antrenörlerin bazılarının oyuncuları yetiştirmekten öte kendilerini göstermek istemesi çocuklara ve gençlere temel futbol anlayışını aktaramama ve potansiyelli gençleri doğru yetiştirememeyi getiriyor.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75