Tazegül’ün başarı öyküsü

banner37

Dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan ve hızla yayılan Koronavirüs salgını nedenliye genel olarak ülkelerdeki sportif faaliyetlerin durulmasının ardından Türkiye’de nisan ayından düzenlenecek olan Atletizm yarışmasına katılacak olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sporcumuz Hakan Tazegül, yarışmalar ertelenince çalışmalarına bireysel olarak ülkemizde devam ediyor

banner87
Tazegül’ün başarı öyküsü
banner90
banner99

Ahmet OGAN


Türk Silahlı Kuvvetleri Ordu Milli takımında da yer alan Tazegül, performansı düşüklüğü yaşamaması için bireysel çalışmalarını sürdürüyor. Spor branşları içerisinde sürekli antrenman gerektiren atletizm sporu içerisinde yer alan atletlerin zihinsel, fiziksel ve motorik özelliklerin kaybetmeme adına her zaman ve her koşulda çalışmalarını sürdürmesi gerektiğini dile getirdi.

Yarı Maraton ertelendi


Türkiye Atletizm Federasyonu tarafından 23 Nisan’da düzenlenmesi planlanan “Sur Yarı Maraton” şampiyonası finali, Koronavirüs salgını nedenliye ertelendi. Tazegül, Diyarbakır’da 23 Nisan Perşembe günü gerçekleştirilmesi planlanan maraton için ilk etap çalışmalarını ülkemizde, devamının Türkiye’de yapılması düşünülen bir aylık kamp çalışmaları Türkiye’de de spor faaliyetlerinin durdurulmasının ardından iptal edildi.

Dereceye giren tek atletimiz


Tazegül, Uluslararası İstanbul Maratonu’nda bugüne kadar dereceye giren ilk KKTC’li atletimiz oldu. Tazegül, 3 kez ülkemizi 3’üncülük kürsüsüne çıkarmayı başaran tek atletimiz olarak önemli başarılara imza atarken grurumuz oldu.
 

Rekorun sahibi


2009 yılında Trabzon’da koşulan Uluslararası Yarı Maraton (21 Km) yol koşusunda KKTC yarı maraton rekoruna sahip olan Tazegül, kendi rekorunu 1:09:33 ile elinde tutuyor.

19 yıllık başarı öyküsü


2001 yılında bu yana 19 yıldır aktif olarak atletizm yarışmalarına katılan Tazegül, gerek KKTC’yi gerekse Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nı ve bir çok kez de Türkiye Ordu Milli Takımı ile yurtiçinde veya yurtdışında başarı ile temsil ederek ön plana çıkan atletimiz oldu. 

Rekorlar ve dereceler


Tazegül, ulusal veya uluslararası birçok yarışmalarda almış olduğu derecelerin yanında kırmış olduğu rekoralar ile çok önemli başarılar elde ederek dikkat çekiyor.

Tazegül’ün bugün ne kadar sahip olduğu rekorlar ve aldığı dereceler şöyle:

1. 2012 yılında İstanbulda yapılan Uluslararası Vodafone İstanbul Maratonunda 15.km'lik yol koşusunda 3'lük elde etti.

2. 2013 yılında İzmir’de yapılan Ferdi Türkiye Şampiyonasında 10 bin metreyi 31.57’lik derece ile koşarak Türkiye genelinde 2. olup aynı zamanda 32 yıldır kırılamayan 10km KKTC rekorunu kırdı.

3. 2014 yılında Hollanda'da yapılan Dünya Askerî Maraton Şampiyonası’nda 28 ülkenin katıldığı 42.km'lik yarışmayı 2 saat 37 dakika ile daha önce Sırbistan da koştuğu 2 saat 41 dakikalık kendisine ait olan rekor derecesini tekrar kırmış oldu.

4. 2015-2017 yıllarında Vodafon İstanbul Maratonu’nda 15km yol koşusunda 2 kez 3’üncülük kürsüsüne çıktı.

5. 2018 yılında Macaristan’ın Budapeşte Şehrinde Nato ülkeleri arasında düzenlenen ve 16 ülkenin katılımıyla gerçekleşen 10km NatoRun Şampiyonası’nda takım olarak birinci olup, Ordu Milli Takımımızın şampiyon olmasını sağladı.

6. 2019 yılında Macaristan’ın Budapeşte Şehrinde Nato ülkeleri arasında düzenlenen Nato Run Şampiyonası’nda 16 ülke katılmış olup bu kez üçüncülük elde etmiştir.

7. Uluslararası 41.Trabzon Yarı Maraton (21 Km) Yol Koşusuna, Türk Silahlı Kuvvetleri Ordu Milli Takımı ile katılan Tazegül, takım halinde ikinci olarak önemli başarıya imza attı.

8. Trabzon Yarı Maraton Yol Koşusu’nda 35-39 yaş grubunda 21 km yol koşusunu 1 saat, 11 dakika ve 42 saniye ile birinci olarak tamamladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75