Teknik adamlar umutlu

banner37

U21 1.Ligde 22.hafta sonunda puan cetvelinde ilk altı içerisinde yer alan takımlarımızda görev yapan teknik adamlar ile yaptığımız görüşmelerde gençler ligi statüsü, A takımda yabancı oyuncuların kalkacak olmasından sonra gençlerimizin A takım için kapasitelerinin hangi noktada olduğunu ve genç oyuncuların son durumları ile ilgili görüşlerini aldık

banner87
Teknik adamlar umutlu
banner90
banner99

Ahmet OGAN

Yonpaş Dumlupınar Antrenörü Talat Şentürk


U21 Süper Ligde 63 puanla 22.hafta sonunda lider durumda bulunan Yopaş Dumlupınar’da Antrenör Talat Şentürk yaptığı açıklamada gençler liginde statü olarak U19 ligine dönülmesini, 21 yaşında oyuncuların genç takımlarda yer almaması gerektiğini, 19-21 yaşındaki futbolcuların A takımlarda oynayamıyorsa da BTM liglerine verilerek önlerinin açılmasından yana olduğunu söyledi. Yabancı konusundaki görüşlerinde ise olumlu ve olumsuz yönleri olduğunu belirten Talat Şentürk, olumlu yönü ligin marka değerini, kalitesini artıran Dinopeter ve John Ebuka gibi üst düzey önemli yabancılar olduğunu, aşamalı olarak bire indirilebileceğini, yabancı futbolcu olmadığı zaman ise yetiştirmiş olduğumuz ve yetiştireceğimiz gençlerimizin önünün mutlaka açılacağı düşüncesinde olduğunu söyledi.


Altyapısı iyi olan gençlerin yabancı futbolcular olduğunda da oynadığına dikkat çeken Talat Şentürk, burda esas meselenin A takım antrenörlerinin güvenine bağlı bir olay olduğunu vurguladı. Çalıştığı kulüplerde çok kaliteli ve yetenekli gençler olduğunu, esas amaçlarının A takıma oyuncu yetiştirmek olduğunu ancak “aslolanın kulüplerin vizyonlarıdır” diyen Şentürk, kısa zamanda başarıya odaklı olunmasının önemli yanlışlar arasında olduğunu söyledi. Bu dönemde 3-4 genç oyuncuyu A takımda 11’de oynatacak kulübün olmadığını, gençlerimize güvenerek onların da daha fazla çalışarak A takımda oynayacak seviyeye geleceğini belirten Talat Şentürk, uzun vadede her yıl 2 ismin A takımda oynama başarısı göstermesi halinde özkaynaklar adına büyük başarı olacağını söyledi. Geçişlerin sıkıntlı olduğunu ama esas olanın A takım hocaları ile altyapı hocalarının uyum içerisinde çalışmasının önemine de dikkat çeken Talat Şentürk, kötü günlerin bir an önce atlatılması sonrasında karar mercii olan kulüpler ve federasyonumuzun en doğru kararı vereceklerine inanç belirtti. Futbolun başında bulunan Hasan Sertoğlu’nun altyapılar adına büyük bir şans olduğuna vurgu yapan Talat Şentürk, başkanın ülkenin şartlarını iyi bilen deneyimi ile doğru kararlar alacağı kanısında olduğunu da söyledi.

Mesarya U 21 Antrenörü Ahmet Ercen


U21 1.Ligde 51 puanla 22.hafta sonunda ikinci sırada bulunan Mesarya’da Antrenör Ahmet Ercen yaptığı açıklamada, koronavirüs salgını nedeniyle liglerin askıya alınmasından dolayı U21 ligerinin de etkilendiğini, ligde lider durmuda bulunan Yonpaş Dumlupınar’ın geride kalan sekiz haftada şampiyonluğunun engellenemeyeceği görüşünde olduğunu dolayısıyle de gençlerin riske atılmaması gerektiğini belirterek, U21 1.Ligin tescil edilmesi düşüncesi içerisinde olduğunu söyledi. Liglerimizde mücadele eden yabancı futbolcuların kulüplere maliyet açısından yük olduğu kanaatinde olduğunu söyleyen Ahmet Ercen, yabancı oyuncu hakkının kaldırılması durumunda ise gençlerin önünün açılacağını ve forma şansı doğabileceğini ifade etti. Ahmet Ercen, yabancılara yapılan yatırımların altyapılara aktarılması durumunda belli bir süre geçtikten sonra çok daha kaliteli yerli sporcularımız olacağını söyledi.


Özellikle 1.Ligde mücadele eden Türkiye’den oyuncuların kalabileceği görüşünde olduğunu, maliyet açısından da daha düşük maliyetlere oynadıklarından dolayı liglerin kalitesine de önemli katkıları olacağını belirten Ercen, “bizlere yakın içimizden biri gibilerdir” dedi. Genç oyuncuların kendi yönetiminde çalışmalara devam ettiğini, bazılarının A takımda çalıştığını ve hazır olduklarını, sayının artacağını düşündüğünü söyleyen Ercen, disiplinli çalışmalara devam ettikleri sürece tam olarak en üst seviyede olmasalar da zaman içerisinde forma şansı bulacakarına inandığını sözlerine ekledi.

Çanakkale U 21 Antrenörü Sercan Çavuşoğlu


U21 1.Ligde 50 puanla 22.hafta sonunda gol avarajı ile üçüncü sırada bulunan Çanakkale’de Antrenör Sercan Çavuşoğlu yaptığı açıklamada, gençler liginde statünün değişmesi gerektiğin ve 20 yaş altı olarak oynatılmasının ligde mücadele eden futbolcular açısından daha verimli olacağını söyledi. Ligler için kriterlerin konması gerektiğine vurgu yapan Sercan Çavuşoğlu, U15 ve U17 liginde mücadele eden oyuncuların U21 liginde  oynamaması, bir antrenörün de U15, U17, U21 olmak üzere tüm liglerde görev almaması gerektiğinin altını çizdi. Yabancı futbolcular konusunda farklı bir görüşe sahip olduğunu belirten Sercan Çavuşoğlu, yabancı oyuncuların ayrılması durumunda ülke futbolunun geriye gideceğini, halbuki onların varlığının ligin kalitesini artırdığını, yerli oyuncuların çıtalarını yükseltmesinde itici güç olduğu kanaatinde bulunduğunu belirtti. Yabancı oyuncu kuralının değişmemesi görüşünde olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, Dinopeter, Ebımoboweı Peter, John Ebuka gibi üst düzey oyunculara, yerli oyuncuların da ayak uydurması ile kalitenin arttığını, kaliteli maçların çoğaldığını belirterek dünyanın her yerinde bu işlerin böyle olduğunu söyledi.


 


Yeni bir takım olmalarına rağmen ikincilik mücadelesi verdiklerini belirten Secan Çavuşoğlu, A takıma 5 oyuncu çıkardıklarını, ilerde Çanakkale’yi sırtlayacak ve transfer yapmaya gerek duymayacak çok yetenekli oyuncular olduğunu söyledi. İnanmak başarmanın yarısıdır diyerek gençleri motive etmeye çalıştığını söyleyen Sercan Çavuşoğlu, gençlerin de işi sıkı tutarak çalışmalarına ara vermeden devam etmeleri durumunda Kıbırs Türk futboluna disiplinli gençleri kazandırmak için ellerinden ne geliyorsa vermeye çalıştıklarını belirterek sözlerini tamamladı.

 

Gençler Birliği U 21 Antrenörü Mürsel Altuntaş


U21 1.Ligde 50 puanla 22.hafta sonunda gol averajı ile dördüncü sırada bulunan Gençler Birliği’nde Antrenör Mürsel Altuntaş yaptığı açıklamada, gençler liginde statünün devam etmesinden yana olduğunu belirterek gençlerin enerjilerini futbol oynayarak harcamaları gerektiğini, şu anki yaşlardaki gençlerin çalışarak bilgi beceriyi kazanacakları yaşlar olduğunu söyledi. Salgın nedeniyle ülke olarak ileriki günlerde çok ciddi ekonomik sıkıntılarla karşı karşıya kalacağımız gerçeğinden hareketle, futbol kulüplerimiz de maddi olarak zorluklar içerisine gireceği bu ortamdan dolayı yabancı futbolcuların aşamalı bir şekilde düşürülerek bire indirilmesinden yana olduğunu belirten Mürsel Altuntaş, liglerimizdeki futbol kalitesi yanında gençlerimizin gelişimine yardımcı olacak yabancı oyuncuların varlığına dikkat çekti.


Gençler Birliği olarak altyapılarda ve genç takımda yeniden yapılanma içerisine girildiğini belirten Mürsel Altuntaş, şu anda U21 1.ligde mücadele eden futbolcuların yaşlarının küçük olduğunu belirtti. Geleceği düşünerek böylesi bir yapılanma içerisine girdiklerini belirten Mürsel Altuntaş 15-16 yaşındaki gençlerle ligde mücadele ettiklerini ve gençlerin A takım için şu an yeterli olmadığını söyledi.

 

Dörtyol U 21 Antrenörü Halil Erdoğuş


U21 1.Ligde 43 puanla 22.hafta sonunda beşinci sırada bulunan Dörtyol’da Antrenör Halil Erdoğuş yaptığı açıklamada, gençler liginde statünün yeni sezondan itibaren değişmesi gerektiğini, yaş aralıklarında varolan fiziksel dengelerin de düzelmesi sonucunda rekabet ortamı yaratılacağı ve gençlerin gelişimine de yardımcı olacağını söyledi.


Yabancı oyuncular konusunda ekonomik olarak külfetli olduğundan dolayı ve ülkemizde yaşanan bu zorlu süreç de düşünüldüğünde yabancı oyuncu hakkının kaldırılması yönündeki fikir ve görüşlerin ağır bastığını belirten Halil Erdoğuş, gençlerimiz dış ülkelerden gelen kaliteli yabancı oyuncular ile çalışma ortamı içerisinde kendilerini geliştirme ve fizik kondisyon olarak hazır tutma adına çok önemli olduğuna vurgu yaparak 2 yabancı oyuncunun liglerimizde mücadele etmesi gerektiğini söyledi. Gelecek vadeden yetenekli gençlerin A takımlarda sürekli çalışma ortamı olduğu sürece fiziksel ve kondisyon yönünden herhangi bir sıkıntı yaşamayacağını düşündüğünü belirten Halil Erdoğuş, daha fazla maç periyotlarında görev alarak seviyeleri artırılarak tecrübe kazanmalarının sağlanması gerektiğini ifade etti.
 

Esentepe U 21 Antrenörü Kamil Aldemir


U21 1.Ligde 41 puanla 22.hafta sonunda altıncı sırada bulunan Esentepe’de Antrenör Kamil Aldemir yaptığı açıklamada, gençlerin 21 yaşına kadar alt kategoride oynayabilir olmasından yana olduğunu, “gençlik dönemlerini burada tamamlayarak A takıma daha olgun biçimde, karakteri oturmuş olarak katılması şanslarının artması U21’de görev yapan hocaların temennisi olmalıdır” dedi. U19 gençler liginin oynanması durumunda geçiş döneminden dolayı bir yılı kaybedecek gençlerimize haksızlık olacağı düşüncesinde olduğunu belirten Kamil Aldemir, U19 ligi olarak oynatılsa da kendi kadrosunun değişmeyeceğine vurgu yaparak tüm gençlerimizin geleceğini düşünerek bu görüşte olduğunu söyledi. Yabancı konusunda ise seçici olunması gerektiğini, birçok takımın sadece yabancı oyuncu oynatmak için transfer yaptığını belirten Aldemir, aynı kalitede yerli oyuncularımıza şans verilmesi durumunda kendini geliştirecek iyi durumda gençlerimiz olduğunu düşündüğünü ifade etti.


Antrenör arkadaşlarının oyuncu gelişiminde fazla kitaplara dayalı ve yabancı ezber ile ilerlediğini, “tabi ki çağa ayak uydurularak antrenmanlarımızı geliştirmeliyiz” diyen Kamil Aldemir, ancak ülkenin eğitim, beslenme ve yaşam şartlarını da göz önünde bulundurarak “oyuncu yetiştirmeye odaklanmalı, yavaş ve emin adımlarla ilerlemeliyiz” dedi. Hayalcilikle değil gerçeklere dayalı eğitim verilmesine vurgu yapan Kamil Aldemir, bu ülkenin futbolunun bilinçli yönetimlerle ve teknik adamlarla ileri taşınabileceğine inandığını açıkladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75