“Temaslarımız sıfıra indi”

banner37

Kıbrıs Türk Yelken, Motor ve Kürek Federasyonu Başkanı Dilek Talay, Koronavirüs salgını nedeniyle kulüpler, üyeler ve yönetim kurulu ile yüz yüze temaslarının koptuğunu kaydetti

“Temaslarımız sıfıra indi”
banner90
banner99

Erol KANLIADA

Kıbrıs Türk Yelken, Motor ve Kürek Federasyonu Başkanı Dilek Talay, Koronavirüs salgını döneminde yaşadıkları en önemli sıkıntıların, hem kulüpler, hem üyeler, hem de yönetim kurulu ile yüz yüze temaslarının kopması olduğunu söyledi.


Lokallerinin 2020 Haziran ayına kadar kapalı kaldığına dikkat çeken Talay, “2021’de ise Ocaktan beridir kapalıdır. Mevsimin müsaade ettiği durumlarda Lokal bahçesinde toplanabildik” dedi. Talay, Koronavirüs salgını döneminde Spor Dairesi Müdürlüğü ile hem hükümet değişimi hem de salgın dolayısı nedeniyle temaslarının hemen hemen sıfıra indiğini vurguladı. Türkiye ve dünyadaki fuarların ya iptal olduğunu ya da katılamadıklarını ileten Talay, Koronavirüs salgını nedeniyle getirilen seyahat kısıtlamalarının sayesinde dış temaslarının koptuğunu kaydetti.

“Çok az müsabaka yapabildik”


Kıbrıs Türk Yelken, Motor ve Kürek Federasyonu Başkanı Dilek Talay, Koronavirüs salgını sürecinde yaşadıkları sıkıntıları KIBRIS’a anlattı.


Geleneksel olarak yaz aylarında, kulüpler arası 4 adet müsabaka (Optimist ve Lazer Yelken Yarışları ) ve 4 adet de Ralli (Yat Rallileri) yapıldığını belirten Dilek Talay, 2020 yılında sadece 2 adet kulüpler arası müsabaka yapabildiklerini ve bunların 6-15 yaş gençler arası yapılan yarışlar olduğunu vurguladı. Kulüplerin Koronavirüs salgını döneminde kendi bünyesinde yaptığı eğitimlere ve yarışlara ara vermek durumunda kaldıklarını aktaran Talay, sporcuların bu dönemde eğitimlerinde çok zorlandıklarını iletti. Talay, “Aileler haklı olarak çocuklarını kulüplere getirip bırakamadılar, 4 adet Rallimizin sadece 2020 Haziranında Girne-Karpaz arasındakini yapabildik” ifadelerini kullandı. Girne’den, Türkiye’deki Aydıncık ilçesine 18 yıldır yaptıkları 20 Temmuz Aydıncık Rallisini, 14 yıldır yaptıkları 8 Ağustos Erenköy Bereketçiler Rallisini ve 6 yıldır yaptıkları Küçükerenköy Rallisini 2020 yılında iptal etmek durumunda kaldıklarını ifade eden Talay, “Yıl sonu yapılan ödül törenimizi dahi yapamadık” dedi. Talay, her yıl Kuzey Kıbrıs’a Türkiye’den yapılan ziyaretler ve rallilerin de iptal edildiğini belirterek, 2021’de ne kadarını başarabileceklerini şimdilik bilemediklerini söyledi.

“Sporcuların motivasyonu olumsuz etkilendi”


banner134
Genç yaştaki sporcuların başta olmak üzere tüm sporcuların motivasyonunun olumsuz etkilendiğini belirten Dilek Talay, “Yaz aylarında haftanın en az 4 gününü denizde geçiren bir çocuğun, kapalı evlerde tutma tüm aileler için sorun oldu” dedi. Bu dönemde çocukların arasındaki sosyal bağların da zarar gördüğünü ifade eden Talay, çocukların arasındaki yeni arkadaşlıklar oluşamadığını, her yıl yaşadıkları yarış keyfini ve rekabetini yaşayamadıklarını aktardı. Talay, çocukların yelken eğitimlerini durum elverdiğince, düzensiz ve kesintili olarak alabildiklerini de sözlerine ekledi.

“Maddi sıkıntılar yaşıyoruz”


Koronavirüs salgını ve hükümet değişikliği nedeniyle maddi sıkıntılar yaşadıklarını belirten Dilek Talay, 2020 yılının 4. dilimi olan federasyon katkısının Spor Dairesinden halen alamadıklarının altını çizdi.


Talay, 2021 yılı ile ilgili ne alacaklarının miktar olarak belirlenmediğini ve yıl içerisinde herhangi bir katkı alamadıklarını belirtti. Kulüplerin kendilerinden, kendilerinin ise devletten destek beklediklerini belirten Talay, sözlerini şöyle sürdürdü “Amatör sporlarda maalesef devlet katkısı olmadan, sağlıklı çalışma olamıyor. Lokal kiramız, hakem ödeneklerimiz, yarış sonrası kupa alımları, tören giderleri, teknelerin kulüpler arası yarışlar için taşımacılık masrafları, yurt dışı temsiliyet giderleri epeyi bir miktar oluşturuyor”.

“Hedefimiz yeni denizciler yetiştirmek”


Yelken, Motor ve Kürek Federasyonu olarak, hedeflerinin 4 tarafı denizlerle çevrili Kuzey Kıbrıs Türk

Cumhuriyeti’ne yeni denizciler yetiştirmek olduğunu belirten Dilek Talay, bunun için de ana kitlelerinin 6-15 yaş arası kız-erkek gençler olduğuna dikkat çekti. Şu anda yüzlerce gencin kulüplerde eğitim almaya çalıştığını vurgulayan Talay, bu miktarı binlere çıkarmak arzusunda olduklarını belirtti. Ülkemizdeki yetenekleri yurt dışı yarışmalara gönderebilmek için çaba sarf ettiklerini aktaran Talay, “Yurt dışından buraya, yarışlarımıza misafir gençler davet etme çalışmalarımız var, Kuzey Kıbrıs’tan Türkiye’ye ve Türkiye’den Kuzey Kıbrıs’a yat rallilerinin 2021 de devam edebilmesi için de çalışmalarımız bulunuyor” dedi.


Talay, sözlerine şöyle devam etti “Umarım bu yaz salgın tehlikesi azalarak biter ve bizler de eski faaliyetlerimize tekrar dönebiliriz. Eğer Devlet güçlü olursa, spor kulüpleri de, Spor Federasyonları da güçlü olur ve çağdaş sporcular yetiştirebilirler. Dileğim devletimizin güçlenerek büyümesi, spora, sporcuya daha fazla önem vermesidir ve daha fazla bütçe ayırmasıdır. Sporda, sponsorluk yasasının geçmesi ve ciddi bir şekilde uygulanabilmesi de sporumuzun ve sporcularımızın gelişmesine büyük katkı sağlayacaktır”.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75