Tenis tam gaz devam

banner37

Tenis Federasyonu Başkanı Hasan Gazioğlu, Koronavirüs pandemisi nedeniyle yaşanan kapanma sürecinde aksaklıklar yaşadıklarını fakat sporcuların açılım dönemde performanslarını artırdığını kaydetti

Tenis tam gaz devam
banner90
banner99

Erol KANLIADA

Tenis Federasyonu Başkanı Hasan Gazioğlu, ülkemizde tenis sporu ile uğraşan sporcuların Koronavirüs salgını döneminde performanslarını yükselttiğini, virüsün sporculara engel olamadığını söyledi.


Gazioğlu, pandemi sürecinde yaşanan kapanma sürecinde sporcuların bir kısmında motivasyon kaybı oluştuğunu fakat açılma süreciyle birlikte sporcuların motivasyonlarının yerine geldiğini vurguladı.

Gazioğlu “Turnuvalarımızı tamamlayabildik”


Tenis Federasyonu Başkanı Hasan Gazioğlu, Koronavirüs pandemi sürecinde federasyon olarak yaşadıkları sıkıntıları KIBRIS’a aktardı. Koronavirüs döneminde yaşanan kapanma süreci nedeniyle, turnuvalarda aksama yaşandığını fakat açılma süreciyle birlikte turnuvaların tamamlandığına dikkat çeken Gazioğlu, “Sporcular kapanma sürecinde motivasyon eksikliği yaşadı, açılma sürecinin ardından ise sosyalleşebildikleri için motivasyonları arttı” dedi.


Türkiye Tenis Federasyonu ile 3 sene önce bir protokol imzalandığını hatırlatan Gazioğlu, bu protokol sayesinde sporcuların uluslararası turnuvalara katıldıklarını fakat Koronavirüs sürecinde yaşanan kısıtlamalar nedeniyle bu sezon uluslararası turnuvalara gidilemediğini ifade etti. Gazioğlu, ülkemizde bin 380 tenis sporcusu bulunduğunu, bunlardan yaklaşık olarak 600-650 kişinin tenis sporuna halen devam ettiğini belirtti.

“Oyuncularımıza motivasyon ekledik”


banner134
Eski bir tenis sporcusu olarak 2017’de Tenis Federasyonu yönetimine girdiğini, ardından 2019’da ise federasyon başkanlığına seçildiğini aktaran Hasan Gazioğlu, ülke tenisinin geliştirmek ve sporcuların önünü açmanın asıl hedefi olduğunu söyledi. Gazioğlu, sporcuların turnuvalardaki motivasyonunu artırmak için turnuva kazananlarına ödül verdiklerini ifade etti. Bu sayede sporcuların alın teri sayesinde kazandığı ödüllerin motivasyon kaynağı olarak kendilerine geri döndüğünü aktaran Gazioğlu, “Turnuvalara ödül sistemini getirerek, sporcularımızın bir nebze de olsa motivasyonunu yükseltmeyi hedefledik ve bunu başardığımıza inanıyorum” ifadelerine yer verdi. Düzenlenen turnuvalara en az 100 sporcunun katıldığına dikkat çeken Gazioğlu, asıl hedeflerinin her yaş kategorisindeki sporcuların Türkiye Milli Takımı’na kazandırılması olduğunu belirtti.


Türkiye Tenis Federasyonu ile çok iyi ilişkileri olduğunu ve her türlü yardım taleplerinin yerine getirildiğini belirten Gazioğlu, “Ülkemizdeki sporcuları Türkiye Milli Takımı’nda görmeyi çok istiyoruz. Bu sayede sporcularımız uluslararası turnuvalara daha çok katılabilecek ve kendilerini daha da fazla geliştirebilecek. Diğer Avrupa ülkelerinden geri olmasına rağmen Türkiye’de tenis sporcularına daha fazla yatırım yapılıyor. Ülkemizde bir tenis sporcusu istediği kadar kendini geliştirsin, eğer Türkiye’den destek göremezse maalesef fazla ileriye taşıyamaz ve kendini profesyonelleştiremez”.

“Tesisleşme konusunda yetersiziz”


Ülkemizde tesisleşme konusunda büyük sıkıntılar yaşandığına dikkat çeken Hasan Gazioğlu, “Ülkemizde hemen hemen her branşta olduğu gibi teniste de tesisleşme sıkıntısı var” ifadelerini kullandı. Gazioğlu, yıllık olarak aldıkları bütçenin halen Bakanlar Kurulu’ndan geçmediğini ve bir türlü bütçe meselesinin halledilemediğini söyledi. Bütçenin Bakanlar Kurulu’ndan geçmemesi nedeniyle maddi sıkıntı çektiklerini belirten Gazioğlu, devletin bu konuda adım atmasını beklediklerini dile getirdi.


Ülkemizde tenis oynayan sporculara da seslenen Gazioğlu, sporun kişilere sosyal bir çevre kazandırdığını ve asla spordan vazgeçmemelerini tavsiye etti. Gazioğlu, “Sadece tenis değil, tüm spor dallarında mücadele eden gençlerimiz sporu hiçbir zaman bırakmasın. Maalesef, eğitimini sürdürebilmek için sporcu bırakan gençlerimiz var. Fakat eğitim ve spor aynı anda yürütülebilir. Hatta sporun eğitim için bir motivasyon olduğu kanaatindeyim. Bu yüzden özellikle genç yaştaki sporcuların eğitimin yanında spor yapmasını tavsiye ediyorum.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2021, 16:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75