banner6

Tepki büyüyor

banner37

Tepki büyüyor
banner151 banner143

Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu’nun gerçekleştirdiği Olağan Mali Genel Kurulu’nda serbest kalma yaşı ve serbest kalma hizmet süresinin bir yıl yükseltmesi futbolcular arasında büyük tepkiye neden oldu.


Önceki gün gerçekleştirilen mali genel kurulda, Kulüpler Birliği ve kulüplerin önerisi ile divanına 2 maddeden oluşan öneri sunuldu. Söz konusu maddelerde 2022-23 sezonundan itibaren geçerli olmak üzere KTFF Amatör Futbol Transfer ve Tescil Talimatı’nda yer alan serbest kalma yaşının 28’den 29’a yükseltilmesine, aralıksız 3 sezon aynı takımda hizmet süresinin ise aralıksız 4 sezon aynı takımda olması yönünde öneri sunuldu. Söz konusu öneri oybirliği ile kabul edildi.


Bu önerinin kabul edilmesinin ardından başta Futbolcular Derneği olmak üzere futbolcular sosyal medya üzerinden paylaşımlarda bulunarak, Kulüpler Birliği ve federasyona tepki göstermeye devam ediyor.

Hüseyin Sadıklar (Göçmenköy): Bu düzen değişecek!


“Alınan bu karar kabul edilemez. Öfkeye dönüşecek kaos oluşacak bu noktada futbolcular birlikteliğini ortaya koyacak, bundan kimsenin şüphesi olmasın. Futbolcular birlik değil hiçbir şey olmaz mantalitesinden çıkın. Çünkü tahmin edemeyeceğiniz şekilde birliktelik olacak. Bu düzen değişecek, masada futbolcuların da kararları ve istekleri dinlenecek bu böyle bilinsin.”

Halil Turan (Doğan Türk Birliği): Gün birlik günüdür


“Futbolcu olmadan ligler oynatılır mı? Hakemi, teknik ekibi, malzemecisi, hatta kulübü ve federasyonu devlet katkısını alabilir mi? Kısacası ortada bir pasta var ama bunun çileği biz futbolcular olmazsa olmazı.


Gizli kapılar ardında alınan serbest kalma yaşı ve bir takımda 4 yıl oynama mecburiyeti kararı kime neye göre alınmış bir karar? Sanki her şeyimiz tamam buydu eksik olan. Eğer şimdi futbolcular birlik olmazsa aman ben nasılsa anlaştığımı alıyorum bana ne diğerlerinden diyen futbolcu arkadaşım da varsa bu yanlış düşünceden dönsün. Kimsesi bana sormadan hakkımı elimden alamaz. Gün birlik olma günü eğer ciddi bir adım atılmazsa köleliğe devam.”

Mustafa Yaşınses (Mesarya): Karın tokluğuna top oynamaya mahkum ediliyoruz


“Ana unsuru futbolcu olan bu organizasyonda futbolculara sorulmadan alınan bu karar kulüplerin futbolcuları bir ticaret ve kar amacı güden bir zihniyet olduğu açıktır. Öyle ki, oyuncu ile anlaşmamak için bin dereden su getiren güya yönetici sıfatlı şarlatanların asıl amacı bir mal gibi futbolcuları sağa sola kiralayıp ve mal gibi satıp ceplerini doldurmaktır. Eski roma döneminde karın tokluğuna köle gladyatörleri kolezyumlarda savaştırırdı, biz da karın tokluğuna top oynamaya mahkum ediliyoruz.”

Bilal Ceylan (Mesarya): Tek taraflı ve düşüncesizce alınan bir karar


“Kıbrıs Türk Futbolunu son derece derinden etkileyen konu ile ilgili olarak; futbolculara yapılan haksızlığın, tek taraflı ve düşüncesizce alınan bu kararın, birlik ve beraberlik içinde hareket edilmesi ve destek anlamında söz bildirilmesine rağmen derneğimiz ile hiçbir işbirliğine yanaşılmaması, futbolcularımızın kaale alınmaması ve KKTC Futbolcular Derneğinin pasifize edilmesi sebebiyle bu makamda bulunmanın anlamsız ve gereksiz olduğunu düşünerek KKTC Futbolcular Derneği yöneticiliği görevimden ayrıldığımı kamuoyu bilgisine sunarım”

Mehmet Kanat (Pınarbaşı): Birlik olmazsak bir arpa boyu yol kat edemeyiz


“2007-2008 sezonundan itibaren bonservisim elimdedir. Ne zaman ihtiyaç olsa futbolcu arkadaşlarıma yardımcı olmaya çalıştım, bonservisim elimde diye geri çekilmedim. Kısaca bonservisimi nasıl aldığımı özet geçeyim; o dönem kısa bir süre sözleşmeler yapılmıştı, biz de 45 gün mazeretsiz maaş almadığımız için 8 arkadaş sözleşmeye bağlı olarak hakkımızı aradık ve serbest kaldık. Sonra sözleşmeler yine ortadan kalktı. Bugünkü bu durumda kimse suçu federasyon veya kulüplere atmasın en büyük suçlular bizleriz! Bugüne kadar birlik olmayı beceremedik ve yine yapamayız! Çünkü parasını alan cebini dolduran arkadaşımız elini taşın altına koymuyor. Bundan da en büyük zararı gençler görüyor. Bir sürü örnek verilebilir veya tartışma yapılabilir ama biz futbolcular birlik olmazsak bir arpa boyu yol kat edemeyiz.


Ya birlik oluruz ya da her yıl birkaç gencimiz futbolu bu nedenden dolayı ambargolar altında ezilen adamızda bırakıp gider. Ben her koşulda her şartta futbolcu arkadaşlarımızın yanında olmaya hazırım, yeter ki birlik olmayı becerebilelim. Ben ekmeğimi yedim suyumu içtim ama gençlerimiz bu yapılan köle zihniyetini hak etmez.”

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104