“Toparlanma sadece dinlenme değildir”

banner37

Doğu Akdeniz Üniversitesi Spor Bilimleri Bölümü koordinatörü Doç. Dr. Berkiye Kırmızıgil ve öğretim görevlisi Jeffrey Chauchat, sporda toparlanmanın önemini anlattı

“Toparlanma sadece dinlenme değildir”
banner90
banner8

Ahmet ÖZYAŞAR

Herhangi bir egzersizden sonra organizmanın normale dönme süreci toparlanma olarak değerlendirilmektedir. İyi bir toparlanma, sporcunun antrenman ya da yarışma sonucunda meydana gelen yorgunluktan kurtulmasına ve enerji rezervlerinin tekrar dolmasına imkan sağlayan bir süreçtir. Peki bu süreç tam olarak nedir ve başta sporcular olmak üzere spor yapan her birey bu konuda ne kadar bilinçlidir? Toparlanma ile ilgili bilimsel araştırma yapan ve uluslararası makale yayınlayan Doğu Akdeniz Üniversitesi Spor Bilimleri Bölümü koordinatörü Doç. Dr. Berkiye Kırmızıgil ve öğretim görevlisi Jeffrey Chauchat, bizlere sporda toparlanmanın önemini anlattı.  

Multidisiplinerlik olması önemli


Doç. Dr. Berkiye Kırmızıgil, takımlarda multidisiplinerlik olması gerektiğini, oyuncu kadrosu, teknik kadro ve sağlık kadrosu olması gerektiğini vurguladı. Başta futbolcuların sağlığı olmak üzere bu disiplinin olmasının çok önemli olduğunu belirten Kırmızıgil, bu ekip çalışması sayesinde sporcu sağlığına çok büyük katkılar yapılabileceğini belirtti.

Toparlanma, yüklenme dinlenme ilişkisidir


DAÜ Spor Bilimleri bölümü Öğretim Görevlisi Jeffrey Chauchat, toparlanmaya iki noktadan bakıldığını, bunların ilkinin antrenmanlar içerisinde olan toparlanma olduğunu, ikincisinin ise antrenmanlar arası toparlanma olduğunu bahsetti. Bu ikisinin de önemli olduğunu söyleyen Jeffrey Chauchat, bu ikisi arasında dengenin kurulmadığı zaman uzun vadede sürantrenman dahil sporcu üzerinde birçok sıkıntılar ortaya çıkabileceğini belirtti. Yani kısaca toparlanmanın yüklenme dinlenme ilişkisi olduğunu söyleyerek bir sonraki antrenman veya müsabakaya hazırlık olduğunu söyledi. Jeffrey Chauchat yapılan araştırmalar ve gözlemlemelerde özellikle sporcularda yüklenmeye çok önem verildiğini fakat aynı önemin dinlenmeye verilmediğini belirtti. Sporcular yanında spora başlayan normal bireylerinde aynı hatayı yaptığını vurgulayan Chauchat, yapılması gerekenin bu yüklenme dinlenme ilişkisi iyi ayarlamak olduğunu söyledi. Bu ayarlamalarının kişiden kişiye değiştiğini, kişinin yaptığı spordan, yaşına, antrenman tipi ve kas yapısına kadar birçok faktörün etkili olduğunu vurguladı. Toparlamanın 18-40 yaş arasında daha hızlı olduğunu belirten öğretim görevlisi Jeffrey Chauchat, 40 yaştan sonra spor yapan bireylerde toparlamanın daha yavaş ilerlediğini belirtti.

Her toparlanma programı değişkendir


Öğretim üyesi Doç. Dr. Berkiye Kırmızıgil, sporcunun hangi antrenman türü yaptıysa o antrenman türüne özel bir toparlanma programı uygulamasının önemli bir nokta olduğunu söyleyerek, yapılan spor türüne göre bazı toparlamaların 5 dakikalık program olabileceği, bazı toparlamaların ise 48 saat olabileceğini belirtti. Kırmızıgil, toparlanmanın disiplinli ve doğru şekilde yapılmaması halinde sporcu üzerinde kas yaralanması, sürantrenman dahil birçok sorunlar oluşabileceğini ve bu durumunda sporcunun ilerleyen zamanlarda performansını negatif etkileyebileceği gibi spor hayatının sonlanması dahil birçok sıkıntı yaşayabileceklerini belirtti.

Toparlanma sürekli takip edilmesi gerekir


banner134
Toparlamanın sürekli takip edilmesi gereken bir durum olduğunu belirten Berkiye Kırmızıgil, burada önem verilmesi gereken nokta sadece sporcuya bir dinlenme programı verilmesinin yeterli olmadığı, bununla beraber sporcudan geri dönütler alınması dahil gerektiği zaman testlerde yapılması gerektiğini vurguladı. Sporcunun toparlanmayı ne kadar doğru yaparsa, bir sonra ki antrenman veya müsabakaya daha hazır ve sağlıklı olabileceğini de sözlerine ekledi.

Aktif ve pasif olarak değerlendirilir


Toparlanmanın aktif ve pasif olarak ikiye ayrıldığını vurgulayan Kırmızıgil, aktif toparlanmanın bir sürü çeşidi olduğunu ve en önemlilerinin başında müsabakadan sonra hafif koşular ve açma germeler olduğunu, bunlar yapıldığı takdirde özellikle sporcunun kas yapısında kısalmaların yaşanmayacağını söyledi. Pasif toparlamanın da vücudu dinlendirmek, ılık bir duş almak veya iyi bir masaj yaptırmak olduğunu belirtti. Bununla beraber toparlanma sürecinde doğru beslenmenin çok önemli bir yer tuttuğunu ve alkol ve sigara gibi etkenlerden de kesinlikle uzak durulması gerektiğini sözlerine ekledi.

Spor kültürü çok önemli


Öğretim görevlisi Jeffry Chauchat, ülkemiz sporcularında özellikle futbolcularda toparlanma olgusunun spor kültürlerine tam olarak yerleşmediğini futbolcuların antrenman sonrası toparlanma yaptıklarını fakat müsabaka sonrası toparlanmayı neredeyse hiç tercih etmediklerini belirtti. Bunun da en büyük sebebinin sporcunun çocuk yaştan itibaren bu gibi eğitimleri almaması olduğunu söyledi. Chauchat, sporcuda spor ahlakının çocuk yaşta başlamasının çok önemli olduğunu, çocuk yaştan itibaren aldığı doğru spor eğitiminin ona bilgi ve beceri kazandırabileceği gibi ilerleyen yaşlarda oluşturacağı spor kültüründe toparlanmanın da yer alacağını belirtti. Burada da en büyük görevin altyapılarda eğitim veren kişilere düştüğünü söyledi.

Yenilikçi yöntemler de gelişti


Öğretim üyesi Doç. Dr. Berkiye Kırmızıgil, toparlanmada geleneksel yöntemlerin yanı sıra yeni yöntemlerin de ortaya çıktığını ve bunların içerisinde en önemlilerinden bir tanesinin kinezyo bantları olduğunu belirtti. Bu bantlar kullanımı sayesinde sporcuda kası uyarma ve kası gevşetme gibi etkilerinin olacağını söyledi.


Sözlerinin sonunda her iki akademisyen de sporcunun önce kendinin bilinçli olması gerektiğini, uyku düzeninden doğru beslenme düzenine kadar kendisine dikkat etmesi gerektiğini söylediler.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75