Tuncel Türker

banner37

Ülkemizin yetiştirdiği en önemli tenisçilerden biri olan, 40 yılı aşkındır sporun içinde yer alan ve oğlunu da bu yönde yetiştiren bir isim:

Tuncel Türker
banner8

Can İPCİOĞLU

Tuncel Türker 1969 yılında Lefkoşa’da dünyaya geldi. 9 yaşında başladığı tenis sporunda oyuncu ve antrenör olarak uzun yıllardır bu camiaya hizmet ediyor. Çok büyük başarılar kazandığı bu dal sayesinde Tuncel Türker olarak tanınmanın haklı gururunu yaşadığını her fırsatta dile getiren başarılı raket, bu spora nasıl ve kimlerin teşvikiyle başladığını da şu cümlelerle anlatıyor.

“Özel Vasıf elimizden tutup korta götürdü, o andan itibaren raket elimden düşmedi”


Duayen tenisçi Özel Vasıf’ın girişimleri sayesinde tenis ile tanışan Tuncel Türker, mahallede arkadaşları ile oynarken Özel Vasıf’ın arkadaşları ile birlikte kendisini kortlara götürdüğü günden itibaren raketin elinden düşmediğini anlatıyor. Eskiden oynanan tenis ile şimdiki tenisin bir kıyaslamasını yapan başarılı spor adamı, her iki dönemin kendine özgü özelliklerinden bahsetti. Eskiden tenis malzemelerinin bile değişik olduğunu, ilk başladığında tahta raket kullandıklarını, sonraki yıllarda ise alüminyum raket kullandıklarını ifade etti.

“Her spor dalında olduğu gibi teniste de ekonomik sorunlar yaşanıyor”


Geçmişte ülkemizde spor dallarının daha az olması nedeni ile kalabalık seyirci önünde maçlar yaptıklarının altını çizen Türker, “eğlence yerleri azdı ve insanlar daha çok vakit geçirmek için spora kendilerini adıyorlardı” şeklinde açıklamalarda bulunuyor. “O yıllarda futbol yanında okullarda basketbol ve voleybol oynanıyordu. Şimdi çok farklı dallar yapılıyor. Pasta artık daraldı bu yüzden seyirci açısından eskisi gibi yoğunluk yoktur” diyerek şimdilerde maçları sadece sporcu ailelerinin takip ettiğini söylüyor. Eskiden daha yetenekli şimdilerde ise daha kaliteli sporcuların yetiştiğini belirten Tuncel Türker, her spor dalında olduğu gibi teniste de ekonomik sorunlar yaşandığına dikkat çekti.

“Yılda 150 ile 200 arası karşılaşmaya çıkıyordum”


banner134
Teniste genç bir sporcu iken dönemin en büyük sporcularından olan İlter Sami’yi yenen ilk raket olarak bilindiğini söyleyen başarılı isim, çok iyi tenisçiler ile maçlar yaptığını ifade ediyor. Rakipleri konusunda Tuğrul Yücel, Hasan Gazioğlu, Orhan Şevket, Çağakan Kansu ve Ragıp Ratip isimlerini anımsatan Tuncel Türker, erkeklerde partner olarak Akay Çolak, Çağakan Kansu, karışık çiftlerde ise Özel Vasıf, İpek Özsev ve Hülya Akbil ile çok başarılar ve kupalar kazandığından söz ediyor.


Tenis için arkadaşları ile birlikte çok mücadele verdiklerinin asla unutulmaması gerektiğini ve geçmişte özel şirketlerin sponsor olduğu turnuvaların çokluğuna vurgu yapan efsane tenisçi, kendisinin yılda nerde ise 150-200 karşılaşma yaptığını, bir turnuvada yaklaşık 20 maça çıktığını belirtiyor.

“Oğlum Kemal’in yendiği Rum tenisçi Avustralya Açık’ta çeyrek final gördü”


Oğlu Kemal Türker’in tenise çok iyi bir başlangıç yaptığını anlatan Tuncel Türker, “yaş grubunda en iyisi idi çok daha iyi yerlere gelmesini beklerken 18 yaşından itibaren tenisten kopmadı ama kayboldu diyebiliriz.” şeklinde konuştu. Devletin bireysel sporcuların başarılarına inanmadığı için yeterli katkıyı yapmadığını savunan Türker, “Oysa takım sporlarında başarı elde etmek daha zordur. Oğlum Kemal yeterli desteği görmemesi, kendi imkanlarının da sınırlı olmasına karşın gerek Türkiye’de gerekse Güney Kıbrıs’ta düzenlenen turnuvalara katıldı ve çok iyi geri dönüşler aldı. Fakat spordaki yanlış politikalar nedeni ile bir yerde tıkandı. Güneydeki 16 yaş grubu turnuvasında Kemal, Rum tenisçi Petros’u yendi ve o yendiği oyuncu Avustralya Açık Turnuvasında çeyrek final oynadı. Kemal ondan daha iyi olmasına rağmen onlar işi daha üst noktalara taşımayı bilirken bizde durum içler acısıdır” dedi.

“Ülkede birçok otelimiz var ama hiçbirinde tenis kortu bulunmuyor”

Tuncel Türker antrenör olarak da Lefkoşa Şehir Kulübü, Gönyeli Tenis Kulübü, Girne Amerikan Üniversitesi’nde çalıştığını ve buna devam ettiğini söyleyerek, şampiyonluklar kazandıklarını ifade ediyor.

Tesis konusunda da yetersiz kalındığını anlatan başarılı spor adamı, “Ülkede birçok otelimiz var ama hiçbirinde tenis kortu bulunmuyor. Oysa ki spor için bu otellerin yapımına izin verilirken, tesis yapma şartı konmalıydı” diyerek yanlışlıkların halen sürdüğünden dem vuruyor. Tuncel Türker son olarak ülkede kapalı tenis kortlarına ihtiyaç duyulduğunu, yazın sıcağı ve kış aylarında yağan yağmurlar nedeni ile idman yapma saatlerinin çok azaldığından söz ederek bu konuda girişimlerin yapılmasını istedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75