Uçkan’dan KTFF’ye yeşil ışık

banner37

Uçkan’dan KTFF’ye yeşil ışık
banner90
banner8

Ahmet OGAN


Spor Bilimci Kıbrıslı Türk Aysel Uçkan, yapmış olduğu çalışmalar, almış olduğu görevleri ve gelecekle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulunarak yeni dönemde Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu çatısı altında çalışabileceğinin sinyalini verdi. Spor Bilimci Aysel Uçkan, Galatasaray’da üç yıl çalışarak büyük tecrübe edindikten sonra FC Barcelona’ya giderek zorlu bir sürecin ardından Meksika Futbol Federasyonu teklifine olumlu yanıt vererek yeni bir maceraya atıldı. Yeni yıl tatili için ülkemize gelen Uçkan, Meksika ve FC Barcelona’daki görevleri, Kıbrıs Futbolu için önemli açıklamalarda bulundu.  

“Galatasaray’da tecrübe kazandım”


Hayalleri ve hedefleri doğrultusunda uzun soluklu zorlu bir yola çıktığının bilinci içerisinde olduğunu belirten Spor Bilimci Aysel Uçkan, Türkiye’nin en önemli külüplerinden bir olan Galatasaraya’da çalışmalara başladığını, geçen üç yıllık sürede yapmış olduğu çalışmalardan büyük bir tecrübe edindiğini belirtti.
 

“Projelerim ilgi gördü”


“Galatasaray’dan ayrıldıktan sonra uzun süre çabalarım oldu, hayallerim ve hedeflerim vardı” diyen Uçkan, Barcelona’ya giderken oldukça sıkı ve zorlu bir süreç geçirdiğini, bir haftalık sıkı bir görüşme trafiğinin ardından tüm spor dallarındaki takımların performanslarını takip eden sorumluyla görüşmemin ardından hazırladığı projelerle ilgilendiklerini söyleyerek göreve başladı. Barcelona’daki dolu dolu geçen sekiz ay sonrasında Meksika Futbol Federasyonu ile yaptıkları işbirliği neticesinde yapılan teklifle göreve başladığını belirten Uçkan, Meksika Futbol Federasyonu’nda devam eden görevinde mutlu olduğunu ve en iyisini yapmayı hedeflediğini kaydetti.

banner134
Takımlar İçin Proje Üretiyor


Meksika ve Barcelona’daki görevlerine devam ettiğini, bir yıldan uzun süredir devam eden Uçkan, Meksika Futbol Federasyonu’nun ülke futboluna çok ciddi bir yatırım yaptığına vurgu yaptı. Toplam 51 takım için proje üretilmekte olduğunu belirten Uçkan, Meksika’da beş aydır görevde bulunduğunu, mutlu olduğunu ve görevine devam etmeyi istediğini ifade etti.


Meksika’daki çalışmaları ile ilgili bilgiler aktaran Aysel Uçkan, mevcut kulüplerin oyuncu profillerini çıkardıklarını ve buna göre veri elde ederek proje ürettiklerini belirterek, bir yardımcı bulmak için gelişmeler olduğunu ve İspanyolca dil eğitimine de devam ettiğini söyledi.

Küçük yatırımlarla futbol takımlarına destek


Kıbrıs Türk Futbolu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Uçkan, ülke olarak çok büyük imkanlara sahip olmadığımızı, kolay bir psikolojide de değiliz diyerek yaptığım çalışmalarla ilgili aldığım tepki “burada bunu yapamayız” şeklinde olduğunu söyledi.


Dünyayla aramızdaki farkı artık görebildiğini, çok fazla takımımız olmayışı bizim için bir avantaj olabileceğini belirten Aysel Uçkan, küçük yatırımlarla futbol takımlarına destek olunabileceğini ifade etti.

“Ülkem için varım”


GPS sistemlerinin şu an dünyada “olmaz olmaz” bir durum olduğunun altını çizen Uçkan, şu anda KKTC’de elimizde cihaz olmadığı için ölçüm yapma şansımızın çok az olduğu, imkanların kısıtlı olması objektif olarak görebileceğimiz bir data (veri) yoktur dedi.


Görsel olarak yapılabilecek şeyler olabileceği, bunların konuşularak, projelendirilebilir bir durum sonrasında bir veritabanı oluşturulabileceğine inandığını belirten Aysel Uçkan, bu ülkenin bir genci olmam bizim için avantajdır diyerek “gecemi gündüzüme katıp çalışabilirim” mesajını verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75