Uğur Gazi

banner37

Sporculuğunda tanıdığı insanları ve kazandığı dostlukları elde ettiği başarılardan ve şampiyonluklardan daha değerli bulan mütevazi bir kişilik

Uğur Gazi
banner90
banner8

Can İPCİOĞLU

1980 yılında, 10 yaşındayken Alasya İlkokulu’nda sporla tanışan Uğur Gazi, uzun süre sporun içerisinde kaldı ve ülkemizi hem içte hem de Türkiye’de başarılı bir şekilde temsil etti. Bu süreçte KKTC Voleybol Milli Takım forması ile de mücadele etti. İlkokulda okurken o yılların çok özel ve başka olduğunu düşünen Uğur Gazi, sınıf öğretmeni Koray San hocasının işinde oldukça meraklı olduğunu ve kendisinin iyi bir sporcu olmasında büyük emeklerinin var olduğunu söylüyor. Bununla beraber futbolu çok sevip, takip ettiği dönemde kendisini bir anda yarışmacı sporların içerisinde bulduğunu söylüyor. 80’li yıllarda okul maçlarının oldukça kalabalık seyirci kitlesine sahip olduğunu ve o zamanları asla unutamadığını belirten Gazi, ilkokul yıllarında elde ettikleri şampiyonlukların olmamasına rağmen spor yaparken büyük keyif aldığından söz etti. Uğur Gazi, basketbolun daha organize yapıldığı bu dönemde bölge müsabakalarının ağırlıkta olduğunu, ortaokulda Namık Kemal Lisesi orta bölümünde eğitimine devam ederken NKL ile Canbulat Ortaokulu arasında büyük çekişmeler yaşandığını ve iddialı maçlar oynandığını hatırlattı.

Çamlıkspor’un yeri onun için bir başka


Gazi, merhum hocası Mustafa Aytaç ile 4 yıl birlikte çalıştıktan sonra lise 2’den itibaren Gazimağusa Türk Maarif Koleji’nde okumaya başladı. Namık Kemal Lisesi’nde okurken okul bazında 1985 yılında şampiyonluk kazandıklarını söyleyen Uğur Gazi, o dönemde Türkiye altıncılığı kazanıldığını ifade etti. Kulüp serüvenine orta ikinci sınıftan itibaren başlayan Uğur Gazi, Mağusa Çamlıkspor’un bu anlamda yerinin başka olduğundan söz etti. Kulüpler bazında deplasmanlı liglerde oynarken birçok takımla çekişmeli karşılaşmalar oynanan yılların çok anlamlı olduğundan bahseden Gazi, tarih ve spor uzmanı olarak bildikleri Dinçer Raif yanında Osman Eryıldız ile Hüseyin Cumaoğlu’nun üzerinde büyük emekleri olduğunu aktarıyor.

Türkiye’de ortaokullar şampiyonasının en iyi smaçörü seçildi


Uğur Gazi, özellikle emekli olmasına karşın kendileri ile ilgilenen Dinçer Raif’in unutulmayacak biri olduğundan söz ederken, Osman Maraşlı hocası ile Mağusa Türk Gücü ile oynarken yollarının kesiştiğini ifade etti. Uğur Gazi, bu insanları gençler üzerinde büyük emekleri olduğu için andı. Kulüplerde oynarken birçok şampiyonluklar elde ettiğini söyleyen Uğur Gazi, voleybol yanında basketbolda da lisanslı sporcu olduğundan söz etti. Ortaokulda okurken kendisinden yaşça büyüklerle oynama fırsatı bulan Uğur Gazi, lise döneminde ise milli takımda oynamaya başladığını vurguluyor. Bu arada 1985 yılında Türkiye Ortaokullar arası müsabakalarda en iyi smaçör seçildiğini ve bunu da unutmadığını aktarıyor. Türkiye’de bu ödüle layık görülürken Bursa’da bulunan büyük bir şirketin kendisine transfer teklifinde bulunduğunu söyleyen Gazi, bu teklifi ailesinden ayrı kalmak istemediği için kabul etmedi.

banner134

Galatasaray’da unutulmaz yıllar ve tarihe kazınan Aris zaferi


Uğur Gazi, daha sonra üniversite okumak için İstanbul Marmara Üniversitesi’nin yolunu tutar. Voleybolun merkezi İstanbul olduğu için liglerde oynamak ister ve bir anda o dönem liglerde yer alan Salat ismindeki takımda voleybol oynamaya başlar. Abdullah Paşaoğlu isminde voleybol şubesinin yöneticisi olan kişi tarafından kurulan Salat takımı birçok başarılar elde ettiği yılda ekonomik olarak sponsorun desteğini çekmesi ile kapanır. Daha sonra Enver Göçener’in isteği ile Galatasaray’da oynamaya başlayan Uğur Gazi, Enver Göçener’in aynı zamanda Türkiye Milli Takım antrenörlüğü yaptığını da vurgular. Galatasaray’da 2 yıl voleybol oynadığından söz eden Uğur Gazi, sarı kırmızılı takımla Avrupa Kupalarında forma giydiğini dile getirir. Galatasaray’da oynarken Yunanistan’ın Aris Selanik takımı ile eşleştiklerini, Yunanistan vizesini alamadığı için ilk maçta oynamadığını ifade eden Uğur Gazi, Kıbrıslı olması nedeniyle vize almadığı için çok üzüldüğünü aktarır. İstanbul’daki rövanşta ise oynayabildiğini ve Aris’i elediklerini söyleyen Uğur Gazi, o dönemde Galatasaray’ın başkanlığını Alp Yalman’ın yaptığını aktarır.

Ülkeye dönüş ve birçok kulüpte sporcu ve antrenörlük


Türkiye’de oynadığı dönemlerde Doğu Bloğu ülkelerin yıkılmaya başladığını, sporcuların Türkiye’ye gelmeye ve takımlarda yer bulmaya başladığına atıfta bulunan Gazi, her takımda 2 yabancı oyuncu oynama kontenjanı nedeniyle daha önce yabancı statüsünde oynayabildiği Türkiye’de yedek kalmaya başladığını anlatır. Üniversiteden mezun olunca KKTC’ye dönüş yapan Uğur Gazi, Çamlıkspor, Mağusa Türk Gücü, Çerkezspor, Koopspor, Lefke Avrupa Üniversitesi, Doğu Akdeniz Üniversitesi, Yakın Doğu Üniversitesi ve Vakıflar’da sporcu ve antrenör olarak görev yapar. Oğlu Erten Gazi’nin Türkiye macerasının başlaması ile Türkiye’de öğretmenlik yapan Uğur Gazi, sporu bırakma kararı alır. Oğlunun yanında olmak için böyle bir tercih yapan Uğur Gazi, çok iyi bir aile babalığı yapmış olur. Vakıflarda yöneticilik yapan Mehmet Kanan’ın istemi ile 1997-2000 yıları arasında plaj voleybolu da oynayan Uğur Gazi, Cenk Altıntaş ile Türkiye’deki müsabakalarda yer alır. Ali Duvarcı ile Alanya’da düzenlenen plaj voleybol turnuvasına katılan Uğur Gazi, Güzelyurt Spor Salonu’nun açılmasından sonra basketbolda alt yapı çalışmalarında bulunduğunu ve yaklaşık 10 yıl süre ile başarılı sporcuları eğittiklerini söyler.

Samsun’da oynadığı salonda 20 yıl sonra oğlunu izleme gururu


Uğur Gazi, unutamadığı anılardan birinin 1985 yılında Samsun’da kazandığı şampiyonluğun aynısını 20 yıl sonra aynı salonda bu kez basketbolda oğlu Erten Gazi’nin yaşadığını, onu izleme şansını bulmasını asla unutamadığından söz etti. Uğur Gazi, kariyeri boyunca birçok isim tanıdığını, bunlar arasında Olgun Kumova, Akın Hoca, Hüseyin Beyit, Hüseyin Eray, Şenol Canbulat, Erdinç Münir, Emin Özkalp gibi önemli isimlerden çok şey öğrendiğini onların da kendisinden mutlaka öğrendiklerinin olduğunu ifade etti. Uğur Gazi, sporda kazandığı en büyük şeyin dostluklar olduğunu ve bunların başarı ve şampiyonluktan daha önemli olduğunu vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2021, 11:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75