banner6

Vasfi Baybora

banner37

Boyunun kısa olması nedeni ile başarılı olamayacağı düşüncesinde olanları çok çalışarak yanıltan ve 1987 yılında milli takım forması giyen başarılı bir voleybolcu

Vasfi Baybora
banner151

Can İPCİOĞLU

Voleybola 1981 yılında Geçitkale Cumhuriyet Ortaokulu’nda başlayan Vasfi Baybora önceleri kısa boylu olması nedeni ile çok fazla ciddiye alınmadığı bu branşta, olmayacak gözü ile bakılırken olumsuz düşünceler onu tetikledi ve çok çalışarak başarılı bir voleybolcu oldu. Kendisini bu dalda kanıtlayarak sonraki yıllarda takım arkadaşları ile birlikte çok başarılı sezonlar yaşadı.


Onun voleybola başlamasındaki en büyük aktörlerden biri de hocası Hüseyin Beyit oldu. Gerek Geçitkale Ortaokulu’nda, gerekse Canbulat Lisesi’nde elde ettikleri başarılı sonuçlar onun voleybola daha da sarılmasına neden oldu.

En genç oyuncu oldu


Lise yıllarında gösterdiği gelişimi fark eden Osman Maraşlı onu Mağusa Türk Gücü’ne alarak kendisinden büyüklerle ayni takımda oynatmaya başladı. O dönemlerde daha 15 yaşında idi ve takımının en genç oyuncusu unvanını eline almıştı. 1983 ile 88 yılları arasında Mağusa Türk Gücü’nde forma giydi.

İngiltere macerası


1988 yılında kısa bir İngiltere yolculuğu yaptıktan sonra ülkemize döndü ve 1989 ile 1991 yıllarında Çerkezspor’da voleybol oynadı. Sonra uzun sürecek bir İngiltere macerası yeniden başladı. 12 yıl gibi uzun bir süre İngiltere’de kurdukları (TCVC) Turkish Cypriot Voleybol Clup’ta mücadele etti. Bu takımla en alt liglerden en üst lige çıkma başarısını yakaladı. Karma bir takım olan bu takımda Polonya, Çek, Küba, Türkiye ve Kanada’dan oyuncu bulunmakta idi.1992 ile 2003 yılları arasında İngiltere’de unutamayacağı maçlara çıktı.

40 yaşına kadar oynadı


İngitere’den döndükten sonra 2005 ile 2008 yılları arasında Doğu Akdeniz Üniversitesi voleybol takımda boy gösterdi. 11 yaşlarında başladığı voleybol macerası 40 yaş civarına kadar sürdü. Plaj voleybolu da oynayan Vasfi Baybora spordan hiç kopmadı. Lisanslı olarak Master takımlarında da oynadı.

Antrenörlük kariyeri


Antrenörlük deneyimi de olan Baybora Kız ve Erkeklerde, Namık Kemal Lisesi ve Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nde çalıştı. Bu arada oğlu Kaan Baybora’nın okulu da olan Geçitkale Ortaokulunda antrenörlük de yaptı.


Salonda da oynama şansını bulan Baybora daha çok Başaran Spor Salonu’nda oynama şansı bulurken Atatürk Spor Salonu bittikten sonra iki yıl oynama fırsatı buldu. Açık ve kapalı alanda oynamanın hem avantajını hem de dezavantajını yaşayanlardan oldu.

Kıyas


Eski ile kıyas yaparken geçmişte seyirci sayısının fazlalığını gördüğünü şimdi ise seyircinin azaldığından söz etti. Bu dönemde pandemi olduğu için maçları izleyemediğini fakat son dönemde sadece ailelerin voleybola ilgi göstermesi sonucunda ilginin az olduğunu düşünüyor.


Futbol dışındaki branşların ülkemizde çok tutulmadığını savunan Baybora, profosyenellik olmayınca böyle sıkıntılar yaşanabildiğini ifade ediyor.

Gençlere tavsiyeler


Şimdiki gençleri sağlık açısından mutlaka spor yapmaları konusunda uyaran Vasfi Baybora, üstelik onların kendi dönemlerine göre daha şanslı olduklarını ve salonlar sayesinde daha bilinçli ve sağlıklı spor yapma şanslarının var olduğundan söz ediyor.


Baybora kendisinin geçmişte voleybol yanında atletizm, futbol ve basketbol ile de ilgilendiğini, günümüzde ise fırsat buldukça bisiklet sürdüğünü ifade etti.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110