Virüs fena vurdu

banner37

Su Sporları Federasyonu Başkanı Ender Yeşilyurt, Koronavirüs salgını nedeniyle yaşanan kapanmalar sonucu faaliyetlere iki kez ara verildiğini ve bu sebeple sporcu sayısında ciddi bir düşüş beklediklerini kaydetti

Virüs fena vurdu
banner90
banner8

Erol KANLIADA

Su Sporları Federasyonu Başkanı Ender Yeşilyurt, Koronavirüs salgınının sporcuları olumsuz yönde etkilediğini ifade etti.


Yeşilyurt, Koronavirüs nedeniyle ülke genelinde yaşanan kapanmalar sonucu faaliyetlere iki kez ara verildiğini ve bu sebeple sporcu sayısında ciddi bir düşüş beklediklerini söyledi. Su Sporları Federasyonu Başkanı Yeşilyurt, Koronavirüs salgını sürecinde yaşadıkları sıkıntıları KIBRIS’a aktardı.

“3 ay ara verdik”


Koronavirüs salgını nedeniyle bir yıldır ciddi sıkıntılarla boğuştuklarını kaydeden Yeşilyurt, pandemi sürecinin başlangıcında yaşanan kapanma nedeniyle 3 ay kadar bir süre faaliyetlere ara verildiğini vurguladı.


3 aylık aranın ardından 2020 Haziran ayında tekrardan bir program çizerek faaliyetlere devam ettiklerini ifade eden Yeşilyurt, “2020 Haziran ayından 2021 Ocak ayına kadar faaliyetlerimizi sürdürdük” dedi.


2021 Ocak ayında yaşanan kapanma ile faaliyetlere yeniden ara verildiğini anlatan Ender Yeşilyurt, “Sporcularımız iki kez yaşanan uzun kapanma nedeniyle motivasyonlarını kaybetti” ifadelerini kullandı.

“Sporcu sayısında düşüş öngörüyorum”


Su Sporları Federasyonu Başkanı Ender Yeşilyurt, Koronavirüs salgını nedeniyle ülkenin kapanmaya gitmesinden sonra sporcuların motivasyonunun olumsuz etkilenmesiyle birlikte, sporcu sayısında ciddi oranda düşüş yaşanmasını öngördüğünü söyledi.


2020 yılında 14 kulüp ve 450 sporcu ile faaliyetlerin devam ettiğini aktaran Yeşilyurt, “Koronavirüs nedeniyle geçen sene 450 olan sporcu sayısının yarısını elimizde tutabilirsek çok iyi sonuç almış oluruz” ifadelerine yer verdi.


banner134
Yeşilyurt, sporcuların ve sporcuların ailelerinin virüs nedeniyle endişe duyduklarını, endişelerinin tamamen doğal olduğunu ve sporcuların bu nedenle sporu bırakma noktasına geldiğini belirtti.

“Tesislerimiz çok yetersiz”


Ülkemizde sadece Lefkoşa’daki Atatürk Kapalı Yüzme Havuzu’nda çalışmaların devam ettiğini ifade eden Ender Yeşilyurt, okulların kapalı olduğu süreçte havuzların da kapalı olduğunu ve sporcuların antrenman yapmakta sıkıntı çektiğini söyledi.


Ülkede yeterli tesisin bulunmadığını ve bu konuda herhangi bir atılımın olmadığını belirten Yeşilyurt, “Ülkemizdeki sporcuların antrenman yapabilmesi için çok olanaklı şartlar maalesef yok” dedi.

Türkiye açılımı


Şu anda Türkiye Milli Takımı’na katılabilecek düzeyde sporcuların bulunduğuna dikkat çeken Ender Yeşilyurt, “Önümüzdeki zaman diliminde sporcularımızı Türkiye’deki spor müsabakalarına göndermek istiyoruz, eğer aksilik olmaz ve gönderebilirsek başarılı dereceler alacağımıza inanıyorum” ifadelerini kullandı.


Yeşilyurt, tesisleşme konusunda adımlar atılması gerektiğini, böylece ülkemizde daha fazla gencin spora kazandırılabileceğini ifade etti.

Maddi katkının önemi


Yeşilyurt, “Ülkemizde futbol, basketbol ve voleybol gibi spor branşları daha fazla rağbet görüyor. Bunu yadırgamıyorum gayet doğal bir şey. Fakat onlara aktarılan maddi olanaklar çok daha fazla.


Bize de en azından daha fazla miktarda olanak sağlanabilir diye düşünüyorum. Kısıtlı imkânlara rağmen iyi işler yapmaya devam eden bizler iyi bir destekle daha iyi yerlere gelebiliriz”.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75