WRC Takvimi için çalışmalar sürüyor

banner37

13 yarışlık Dünya Ralli Şampiyonası’nda 3 yarış geride kaldıktan sonra Covid-19 Pandemisi nedeniyle sezona ara verilmişti. Sezonun kalanı için çalışmalar sürüyor

banner87
WRC Takvimi için çalışmalar sürüyor
banner90
banner8

Covid-19 Pandemisi öncesi başlayan 2020 Dünya Ralli Şampiyonası’nda sezonun ilk 3 yarışı yapılmıştı. Ocak ayında Monte Carlo Rallisi ile başlayan sezon şubat ayında İsveç Rallisi ile devam etmişti. Mart ayının ortasında, tam da Koronavirüs salgınının dünyaya yayılmaya başladığı hafta sonu Meksika Rallisi koşuluyordu. Yapılan görüşmelerin ardından ralli 1 gün kısaltılmış ve cumartesi günü tamamlanmıştı ve Meksika’da ralli için bulunan herkesin Avrupa’ya dönebilmesi sağlanmıştı. Takip eden günlerde sezonun dördüncü yarışı olan Arjantin Rallisi’nin ertelenme kararı çıkmıştı. Daha sonra ise sezonun beşinci yarışı Portekiz iptal edildi ve sezonun altıncı yarışı İtalya Rallisi ertelendi. Sezonun devamı için WRC organizatörü ve FIA arasındaki görüşmeler ve ev sahibi ülkelerin durumlarının takibi sürerken Kenya’nın efsanevi rallisi olan Safari Rallisi’nin de iptal edildiği açıklandı.


2002 yılından bu yana ilk kez takvime giren Safari Rallisi bu yıl yapılamayacak. Bu sefer gözler 6-9 Ağustos tarihleri arasında yapılması planlanan sezonun sekizinci yarışı, Finlandiya Rallisi’ne çevrildi. Şu an için sezonun devamı için olası görünen tarih Finlandiya. Fakat henüz netlik kazanmadı. Rallinin Ekim ayına ertelenebileceği de konuşuluyor. Bir sonraki yarış ise Yeni Zelanda Rallisi. Olası bir Finlandiya ertelemesinde sezon Yeni Zelanda Rallisi ile yeniden başlayacak. Türkiye’nin ise planlanan tarih olan 24-27 Eylül tarihleri arasında yapılma olasılığının yüksek olduğu biliniyor. Ertelenen Arjantin ve İtalya için ise olasılıklar değerlendirilmeye devam ediyor.

Güncellenmiş Takvim

4)Arjantin Rallisi – Ertelendi

5)Portekiz Rallisi – İptal Edildi

6)İtalya Sardunya Rallisi – Ertelendi

7)Kenya Rallisi – İptal Edildi

8)Finlandiya Rallisi – 6-9 Ağustos 2020

9)Yeni Zelanda Rallisi – 3-6 Eylül 2020

10)Türkiye Rallisi – 24-27 Eylül 2020

11)Almanya Rallisi – 15-18 Ekim 2020

12)Büyük Britanya Rallisi – 29 Ekim-1 Kasım 2020

13)Japonya Rallisi – 19-22 Kasım 2020

Neler oldu?


Formula 1’de Ferrari 2020 sezonu sonunda sözleşmesi bitecek olan Sebastian Vettel ile yolları ayırma kararı aldı. Vettel’in yerine Carlos Sainz Jr. ile anlaşma sağlandı. Renault pilotu Daniel Ricciardo ise Sainz’ın yerine Mclaren’a geçecek.

Ajanda


Ülkemizde planlanan tüm yarışlar askıya alınmıştır. Bakanlar Kurulu’nun kararı doğrultusunda yeniden planlamalar yapılacak ve takvimler güncellenecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75