Yeni medyanın spora etkisi çok fazla

banner37

DAÜ İletişim Fakültesi Yeni Medya ve Gazetecilik Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Metin Ersoy, spor yazarlarının yeni medya araçları sayesinde daha hızlı bilgiye ulaşabildiğini, haber yaparken kaynak sayısını artırabildiğini ve araştırmalarının kalitesini yükselttiğini belirterek, önemli bir vurgulama yaptı

Yeni medyanın spora etkisi çok fazla
banner90
banner99

Ahmet ÖZYAŞAR

Teknoloji, ilk ortaya çıkışından itibaren medya kurumlarının gelişmesinde temel unsur olurken, özellikle son dönemde bu kurumlara yüklenen yeni misyonun belirleyicisi olarak da dikkati çekmektedir. Küreselleşmenin temel faktörü olan medya kurumlarına bu özelliğini veren de teknolojik gelişmeler olmaktadır.


DAÜ, İletişim Fakültesi, Yeni Medya ve Gazetecilik Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Metin Ersoy, yeni medya ve spor ilişkisi üzerine sorularımıza cevap verdi.

Yeni medyanın tanımını nasıl yapabiliriz?


“İnternetin hayatımıza girmesiyle birlikte medyanın dijitalleşmesi, sosyal medya mecralarının artması ve bireylerin bilgiye daha hızlı, kolay ve ucuz erişmesi yeni medya kavramını tartışmamıza yol açmıştır. Hayatımıza 2000’li yılların ortasında girmeye başlayan yeni medya (sosyal iletişim ağları, online haber siteleri, uygulamalar vb.) eskisine göre bireye daha fazla katılım, üretme ve etkileşim imkânı sağlamaktadır. Durum böyle olunca da medya kullanıcılarının daha aktif bir rol almaya başladığı gözlemlenmektedir. Bu aktif rolün içeriğine baktığımızda, bireyin artık bilgiyi ve haberi tek bir medya kaynağından almak yerine, çoklu ortamlardan edinebildiği ve edindiği bilgiyi yayma kapasitesinin olduğunu anlayabiliriz. Böylece bir haber daha geleneksel medya ortamına ulaşmadan önce yeni medya araçlarına sunulmakta, tüketilmekte ve yeniden üretilip paylaşılmaktadır. Kısacası yeni medya ile artık medyayı kullananlar sadece bilginin tüketicisi değil, bilginin üreticisi (kaynağı) konumuna da gelmiştir. Dijitalleşmenin hızlı hayatımıza girmesi yeni medya araçlarını da geliştirmiştir. Böylece, zamandan ve mekândan bağımsız bir şekilde medya içeriklerini tüketebildiğimiz, karşılıklı etkileşimlerde bulunduğumuz sanal ortamlar yeni medya olarak isimlendirilmektedir.”

Yeni medyanın medya okuryazarlığına etkisi nelerdir?


“Yeni medya düzeninin hayatımıza girmesiyle birlikte beraberinde negatif ve pozitif sayabileceğimiz etkiler de girmiştir. Elbette bu etkiler toplumun tüm bireylerini aynı seviyede ve düzeyde etkilememektedir. Bireysel bazı faktörlerimiz (yeni) medyanın üzerimizdeki etkilerini belirlemektedir. Örneğin; eğitim, cinsiyet, dil, ideoloji, aile ve kültür gibi faktörler bireylerin medyadan gelen mesajları farklı farklı anlamlandırmasına yol açtığı araştırmalarla kanıtlanmıştır. Medya okuryazarlığı kavramı ortaya çıktığı 1970’li yıllarda bireyleri geleneksel medyanın etkisinden korumak için kendisine bir hedef belirlemişti. Bir başka ifadeyle, bireylerin medyayı kullanırken daha aktif seçimler yapmasını, eleştirel düşünmesini, analitik kararlar almasını ve bilgiyi olduğu gibi kabul etmemesini tavsiye ediyordu. Ancak, yeni medya düzenin yaşamımıza girmesiyle birlikte medya okuryazarlığı araştırma alanlarına genel olarak internette yaşanan olaylar da dahil edildi. Siber zorbalık, mahremiyet, telif hakları, dijital etik, ifade özgürlüğü, sahte kimlik, dolandırıcılık ve sahte haberler vb. bunların başında gelmektedir. Bu bahsettiğim kavramlar ve daha fazlası yeni medyanın hayatımıza girmesiyle birlikte daha fazla tartıştığımız kavramlar haline geldi. Böylece bireyler bir yandan kendisini (yeni) medyadan gelen bilgilerin, görüntülerin ve seslerin etkisinden koruyabilmek için çaba sarf ederken, diğer yandan bilinçlenmek için daha iyi bir medya okuryazarı olması gerekmektedir. Zira birçok kişi günlük yaşamda yaptığı davranışların aynısını sosyal ağlarda yapma eğilimindedir. Bu da her şeyin kayıt altında olduğu bir dijital ortamda sorunların kalıcı bir şekilde saklanmasını ve paylaşılmasını artırmaktadır. Tabii ki bu negatif etkileri iyi bir medya okuryazarı olarak pozitife dönüştürmek bireylerin geliştirebilecekleri bir özelliktir. İyi bir medya okuryazarı kendisine ulaşan her bilgiyi sorgulamadan kabul etmemelidir.”

banner134
Spor medyası ve yeni medya nasıl bir ilişki içerisindedir?


“Aslında sadece spor medyası değil, genel olarak geleneksel medyanın yeni medya ile ilişkisi günden güne artmaktadır. Bu kavramları birbirlerini daha iyi anlamak için kullanıyorum, ayrıştırmak için değil. Zira medya dediğimiz kavram ortaya çıktığı ilk günden itibaren birbirini yok ederek değil, dönüştürerek ve geliştirerek yoluna devam ediyor. O yüzden spor medyası için yeni medya araçları ve platformları iyi ve etkili kullanıldığında daha çok okuyucuya, daha hızlı ulaşan ve etkileyebilen ortamlardır. Spor yazarları yeni medya araçları sayesinde daha hızlı bilgiye ulaşabiliyor, haber yaparken kaynak sayısını artırabiliyor ve araştırmalarının kalitesini yükseltebiliyor. O bakımdan söz konusu araçlar spor medyası için haber toplarken, yazarken ve yayarken kullanacakları önemli imkanlar sunuyor.”

Spor örgütleri (kulüp, federasyon, amatör takımlar) yeni medyayı nasıl kullanıyorlar?


“Basketbol Federasyonu’ndan da görev aldığım için şunu rahatlıkla ifade edebilirim ki spor örgütleri için de yeni medya araçları görünürlüğü artırmak, faaliyetleri duyurmak ve geniş kitlelere zaman ve mekândan bağımsız ulaşmak için hızlı, kolay ve ucuz imkanlar sağlıyor. Federasyonlar organizasyonlarının bilgilerini yeni medyada yayımladıkları gibi, etkileşim sayesinde taraftarların, antrenörlerin, hakemlerin, sporcuların ve kulüp yöneticilerinin de görüşlerini bu sayede dinleyip, çözümler üretebiliyor. Kısacası yeni medyayı etkili ve sağlıklı kullandığımız takdirde birçok soruna çare bulabileceğimiz gibi, organizasyonların kalitesini de artırmak için fırsatlar yaratabileceğimizi de söyleyebilirim.”

Sporcular yeni medyayı nasıl kullanıyorlar?


“Gözlemlediğim kadarıyla ülkemizin sporcuları yeni medyayı aktif bir şekilde kullanıyorlar. Bazıları maçlardan kendileriyle ilgili bölümleri kısa videolar halinde yayımlıyor, bazıları istatistik bilgilerini paylaşıyor, bazıları ise taraftarlar, basın ve diğer spor paydaşlarıyla etkileşime girebiliyor. Bu bahsettiğim özellikler 20 sene önce yoktu. Bir sporcuyu izlemek için stada, sahaya, piste veya salona gitmeniz gerekirdi. Oysa şimdi gidemediğimiz maçları bile çevrimdışı veya çevrimiçi olarak izleme şansımız var. Sporculara geri dönersek, bu dönem sporcuların toplum içinde kendi görünürlüğünü ve bilinirliğini artırma için önemli fırsatlar sunuyor. Ülkemizde belki pek yok ama dünyada artık sporcular sosyal medya kullanım haklarını da şirketlere pazarlıyor. Sporcular dijital sponsorluklar alarak gelirlerini artırıyor. Tabii tüm bunlardan taraftarlar da memnun. Normal şartlarda etkileşime geçemeyeceğiniz bir profesyonel sporcu ile sosyal ağlar sayesinde takip edebilir, mesajlaşabilir ve konuşabiliriz. Bu tür durumlar sporcuların motivasyonunu artırdığı gibi zaman zaman kötü geçen bir maçtan sonra sosyal medyadan gelen yorumlar sayesinde düşürebilir de. O yüzden sporcuların sosyal medyayı dengeli kullanması önemlidir.”

Spor medyasının geleceği yeni medya üzerine mi kurulacak?


“Aslında sadece spor medyasının değil, genel olarak geleneksel medyanın geleceği artık yeni medyadaki varlıklarına ve dönüşümlerine bağlıdır. Etrafımızda bu kadar yalan, içeriği değiştirilmiş ve manipülatif bilgi dolaşırken, doğru bilgi için gazetecilere daha fazla ihtiyacımız vardır. Haber üretme açısından baktığımızda bence spor medyası yeni medyayı etkili kullandığı sürece daha fazla ilgiyle karşılanacaktır. Ayrıca içeriklerin artık birçok insan tarafından yeni medya ortamlarında takip edildiğini biliyoruz. İlerleyen zamanlarda abonelik sistemi ile izlenen kanalların birçoğu yeni medyada bu sisteme devam edecek. Rahatlıkla söyleyebiliriz ki spor medyasının ve geleneksel medyanın geleceği yeni medyadadır. Buna direnen medya mensupları süreci arkadan takip edeceği gibi yetişmek için çaba harcadığında ise trenin çoktan perondan ayrıldığını görecektir. Zira doğa boşluk tanımamaktadır. O boşluk mutlaka dolar. Yeni nesil gençlerin medyayı kullanma ve tüketme biçimleri değişmiştir. Gençler artık her şeyi yeni medyadan öğrenmek, izlemek ve takip etmek istiyor. O yüzden spor medyasının da kısa video haber, söyleşi ve programlarla etkileşimli şekilde yeni medya platformlarında yerini sağlamlaştırması gerekmektedir.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75