Yenmiyoruz, eziyoruz!

banner37

Futbolcuların gelişmesi için var olan altyapı liglerinde etik değerler unutulunca, zayıf takımların oyuncularının gururunu kıracak netice alınmasının önüne geçilemiyor

Yenmiyoruz, eziyoruz!
banner99

Dünya futbolu özellikle yaş kategorilerinde futbolcu yetiştirilmesini teşvik edecek uygulamalar ve etik bir takım adımlar atmaya devam ediyor. İskoçya Futbol Federasyonu, sağlık gerekçesi ile 12 yaşın altındaki çocukların topa kafayla vurmalarını yasaklamaya hazırlanırken, Hollanda Futbol Federasyonu 10 yaş altındaki liglerde skor uygulamasını kaldırma kararı aldı.

Aşırı hırs, birçok genci futboldan soğutuyor


Uluslar arası alanda bu gündemler söz konusuyken, ülkemizde bunun tam tersi davranışlara her geçen gün yenileri ekleniyor. Futbolcu yetiştirme amacı taşıması gereken gelişim liglerinde her gün abartılı skorlar alınmaya devam edilirken, bu etik dışı durumlar nedeni ile birçok çocuk ve genç futboldan soğuyor.

Lider MTG’nin maç başı gol ortalaması 5.7


Bu sezon 21 haftası geride kalan U21 Süper Lig’de MTG 120 gol (5,7 gol ortalaması), Doğan Türk Birliği ise 118 gol (5,5 gol ortalaması) ile oynuyor. Ligin son sırasında yer alan Göçmenköy’ün kalesinde gördüğü gol sayısı 21 haftada 116 olurken, genç oyuncular kalelerinde maç başına yaklaşık 6 gol görüyor.

Krallık sevdası Ocak’tan Doğan’a geçti


Birçok dönemde takımsal aşırılık kadar önem taşıyan bireysel aşırılık, bu sezonda da aynı seviyeye ulaşmış bulunuyor. Geçtiğimiz sezonlarda gazetemizin gündeme taşıdığı gençler ligindeki gol krallık yarışında Yenicami’den Ahmet Sivri ve Türk Ocağı’ndan Cevdet Alıcı örneklerine bu yıl Doğan Türk Birliği’nden Arda Metin eklendi. Oyuncu 21 maçta 63 gole ulaşırken, son oynadığı Düzkaya maçında 13 gol attı.

banner134
İtalya’da 20 gol atan takımın teknik adamını kovdular!


Ülkemizdeki antrenörlerin bir kısmı bu durumun normal olduğunu ifade edip, aksi düşüncelere tepki verse de dünyada bu konulara kimse tahammül etmiyor. 19 Kasım 2019 tarihinde İtalya Gençler U18 Bölgesel Ligi'nde yer alan Invictasauro Grossetto kulübü, 27-0 kazandıkları maçın ardından teknik direktörün işine son verdi. Kulüp başkanı kararın rakibe saygısızlık gerekçesiyle alındığını söyledi.

Bu sezon alınan bazı skorlara bakıldığında etik boyutunu ne kadar aştığımız ortaya çıkıyor:

Doğan T. Birliği   20 - 1     Düzkaya

Mağusa T.Gücü  18 - 0     Göçmenköy

Doğan T.Birliği    15 - 2     Göçmenköy

Göçmenköy         0 - 12     Mağusa T.Gücü

Mağusa T.Gücü  11 - 0     Hamitköy

Gençlik Gücü       11 - 1     Göçmenköy

Gönyeli                 1 - 11     Mağusa T.Gücü

Binatlı                   1 - 10     Doğan T. Birliği

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75