banner6

Yıldızlar gelişiyor

banner37

Yıldızlar gelişiyor
banner99

Ahmet OGAN

Ülke futbolu son yıllarda altyapılara verilen önem ve düzenli çalışmaların ardından gelişim göstermeye başladı. Futbol kulüplerimizde genel olarak son yıllarda baş gösteren ekonomik sıkıntıların aşılması noktasında yapılan bir takım organizasyonlar ve gelir getirici faaliyetlerle birlikte yapının iyi noktalara taşınmasına çalışılıyor. Pandemiden dolayı Futbol Federasyonu ve kulüpler tarafından alınan yeni kararlar sonrasında değişimler yaşanması, futbolumuza ara verilmesi ülkemizdeki altyapıların önemini bir o kadar daha arttırdı.


Ülkemizde farklı hedefler peşinde koşan bazı yetenekli geleceğin yıldız adayı futbolcularımız kulüp antrenmanları yanı sıra bireysel performans antrenmanlarına katılarak, çalışmaların karşılığının alınması adına büyük çaba sarf ediyorlar. Ülkemizde Mağusa Türk Gücü, Gönyeli, Yeniboğaziçi, Düzkaya ve Bostancı Bağcıl takımlarında başarılı şekilde forma giyen Mouhamadou Diallo yönetiminde bir grup genç sporcumuz bireysel performans antrenmanlarıyla çalışmalarını sürdürerek hedeflerine ulaşmayı hedefliyor.

Yolları açık


Beşiktaş altyapısında ve Mormenekşe U15 takımında görev alan Mouhamadou Diallo, birçok takımdan da teklif almasına rağmen kendi yolunu çizerek, bireysel performans (personnel trainer) antrenmanlarına yöneldi. Diallo, çalışmış olduğu sporcuların öncelikli olarak kötü alışkanlıklardan uzak tutmak, hayatlarında bir hedef seçmek,  özgüvenlerini artırmak, sadece okula ve futbola odaklanmalarına yardımcı olarak profesyonel gibi çalışmaları sürdürmelerine özen gösteriyor.


Ahmet Kuşaf ile başlayan çalışmaların karşılığının alınmaya başlamasıyla birlikte bazı oyuncuların Türkiye arenasında yer almaya başladığı görülüyor. Ülkemizde ilk olarak Ahmet Kuşaf’a Beşiktaş yolunun açılmasında önemli pay sahibi olan Diallo, diğer oyuncuların gelişim göstermesiyle birlikte yakın zamanda yolları açılacağının sinyalleri veriliyor.


Velilerin isteği üzerine 2015 yılında bireysel performans antrenmanlarına başlayan Mouhamadou Diallo, Yenicami’den Rifat Sonatlı, Mağusa Türk Gücü’nden Mert Olgun Sezer, Esentepe’den Hüseyin Deynekli, Çanakkale’den Rifat Sonatlı ile başlayan çalışmalarda Hüseyin Deyenkli dışında diğer oyuncuların okullarından dolayı yaz aylarında devam ettiklerini, Ahmet Kuşaf’ın Beşiktaş serüveninden sonra şimdilerde Bursa’da futbol yaşantısını devam ettiğini belirtti. Her geçen gün sporcu sayısında artış yaşanması sonucunda şu an İsmail Birşen, Ada Eseller, Erk Eseller, Arda Yatman, Hüseyin Şeref, Arif İşsever, Efe Can, İltan Yalçın’dan oluşan 8 sporcu ile çalışmalar sürüyor, antrenmanları aileler de yakından takip ediyor.

Kulüplerle diyalog


Bireysel performans antrenmanlarına yoğun bir şekilde devam eden Diallo, ilk dönem salgından dolayı çoğu sporcunun zorunlu olarak evde kalmak durumunda kaldığını, ancak şu an çalışmaların devam ettiğini belirtti. Bireysel performans antrenmanlarına katılan sporcuların kulüplerin sporcuları olduğunu, bir kulübün haricinde hiç bir sıkıntı yaşamadığını belirten Diallo, kulüplerle diyalog halinde olduğunu, antrenman saatlerinde gerekli ayarlamaları yaparak çakışma yaşanmadığını belirtti.


Ligler açılana kadar bazı kulüpler ve hocaların kendisini arayarak çalışmak istediklerini belirten Diallo, bireysel performans antrenmanları yaptığından dolayı da tebrik edildiğini söyledi.

Hedefleri yüksek


Çalışmakta olduğu oyuncu grubunun performansları iyi olan sporcuların yanında bazı sporcuların eksikleri olduğunun altını çizen Diallo, daha çok çalışarak sporcuların eksikliklerinin giderileceğini söyledi. Üç yıldır birlikte çalıştığı Ada ve Erk kardeşlerin çok yüksek kaliteli ve iki yönlü sporcular olduğunu belirten Diallo, her ligde oynayabilecek kapasitede olduklarını, bu çocuklar kaybolmadan profesyonel futbolcu olarak yollarına devam etmelerini istediğini söyledi.


Geleceğin yıldız adayı gençlerimizin önlerinin açılmasına ülke olarak yardımcı olunması gerektiğini belirten Diallo, hedefleri yüksek olan futbolcuların Türkiye ve Avrupa’da şans bulmaları durumunda başarılı olacaklarından şüphesi olmağını vurguladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104