Yıldızlar Ligi serüveni

banner37

Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu tarafından ilk kez 2009 yılında oynatılan U14 Yıldızlar Ligi (14 yaş altı) 2011 yılında sonlandırılarak, Hasan Sertoğlu başkanlığındaki federasyon tarafından yeni bir uygulamayla U15 Yıldızlar Ligi olarak oynatılmaya başlandı

Yıldızlar Ligi serüveni
banner90
banner99

Ahmet OGAN

Futbol Federasyonu yönetimi üç yıl boyunca U14 Yıldızlar Ligini sponsorlu olarak oynatarak ligin gelişimi adına önemli hamleler yaptı. 2008-2009 sezonunda ilk kez Çivi Gazetesi Ligi adı altında oynatılan U14 Yıldızlar Ligi, 2009-2010 ikinci sezonda da aynı sponsorla düzenlendi. 2010-2011 sezonunda Ektam Kıbrıs Ltd. ana sponsorluğunda Tamek U14 Yıldızlar Ligi olarak oynatılarak sonlandırıldı.

İlk sezon (2008-2009)


Futbol Federasyonu tarafından ilk kez 2008-2009 futbol sezonunda düzenlenen Çivi Gazetesi U14 Yıldızlar Ligi bölgesel olarak oynatıldı. U14 Yıldızlar Ligi’nde 1995-1996-1997 doğumlu futbolcular mücadele ederken ligde Lefkoşa’dan 9, Girne’den 4, Mağusa’dan, Güzelyurt’dan 6 takım toplam 23 takım mücadele etti.

İlk katılan takımlar


Çivi Gazetesi U14 Yıldızlar Ligi’ne Küçük Kaymaklı, Çetinkaya, Cihangir, Gençlik Gücü,

Gündüz Tekin Onay, Gönyeli, Yenicami, Hamitköy, Değirmenlik, Türk Ocağı, Doğan Türk Birliği, Ozanköy, Akdeniz Spor Birliği, Mağusa Türk Gücü, Mormenekşe, Vadili, Dörtyol, Binatlı, Baf Ülkü Yurdu, Lefke, Yalova, Denizli, Gaziveren olmak üzere 23 takım ilk kez katılan takımlar oldu.

Grup istatistikleri


U14 Yıldızlar Ligi’nde 5 grupta çift devreli lig usulüne göre oynanan grup maçları sonunda grup aşamasında başarılı olan Küçük Kaymaklı, Gönyeli, Doğan Türk Birliği, Mağusa Türk Gücü,  Baf Ülkü Yurdu lider olarak, Çetinkaya, Gündüz Tekin Onay, Ozanköy, Mormenekşe, Denizli ikinci olarak çeyrek finale kalmayı başardı. Küçük Kaymaklı, Gönyeli, Doğan Türk Birliği, Mağusa Türk Gücü, Baf Ülkü Yurdu namağlup olarak gruplarını

tamamladı.

Final yolculuğu


U14 Yıldızlar Ligi’nde tek maç eleme sistemine göre oynanan çeyrek final karşılaşmalarında Gönyeli, Mağusa Türk Gücü’nü 1-0, Baf Ülkü Yurdu, Ozanköy’ü 8-1, Doğan Türk Birliği, Denizli’yi 4-1, Küçük Kaymaklı, Mormenekşe’yi 3-1 mağlup etti. Bu sonuçların ardından Baf Ülkü Yurdu, Gönyeli, Doğan Türk Birliği, Küçük Kaymaklı son 4 takım arasına kalmayı başardı.

Yarı finaller


U14 Yıldızlar Ligi’nde yarı final maçları tek maç eleme sistemine göre oynandı ve Baf Ülkü Yurdu, Gönyeli’yi 4-0, Doğan Türk Birliği, Küçük kaymaklı’yı 3-2 mağlup etti. Bu sonuçların ardından Baf Ülkü Yurdu ile Doğan Türk Birliği finale yükselen takımlar oldu. Baf Ülkü Yurdu ile Doğan Türk Birliği mağlup olmadan finale çıktı. U14 Yıldızlar Ligi’nde yarı finalde rakiplerine mağlup olan Küçük Kaymaklı ile Gönyeli arasında oynanan üçüncülük karşılaşmasını 2-1 kazanan Küçük Kaymaklı üçüncü oldu.

Finalde Baf güldü


U14 Yıldızlar Liginde Baf Ülkü Yurdu ile Doğan Türk Birliği arasında oynanan final karşılaşmasını 4-1 kazanan Baf Ülkü Yurdu namağlup olarak ligde ilk şampiyonlukla tarihe geçti. 

Şampiyon Baf Ülkü Yurdu’nun istatistikleri


U14 Yıldızlar Ligi’ne 24 takım çift devreli lig usulüne göre mücadele ederek üç ay devam eden ligin sonunda Baf Ülkü Yurdu ipi göğüsleyerek ilk şampiyonluğa adını yazdırdı. U14 Yıldızlar Ligi’nde grup aşaması, çeyrek final, yarı final ve final maçlarında Baf Ülkü Yurdu toplamda oynadığı 13 karşılaşmadan 13 galibiyet alarak, attığı 65 golle en çok gol atan, kalesinde 7 gol görerek namağlup olarak şampiyonluk sevinci yaşayan ilk takım oldu.

İkinci sezon (2009-2010)


Futbol Federasyonu tarafından ikinci kez 2009-2010 futbol sezonunda düzenlenen Çivi Gazetesi U14 Yıldızlar Ligi bölgesel olarak oynatıldı. U14 Yıldızlar Ligi’nde 1996-1997-1998 doğumlu futbolcular, mücadele ederken 4 grupta toplam 22 takım yer aldı. Çivi Gazetesi U14 Yıldızlar Ligi’ne Mağusa Türk Gücü, Maraş, Dörtyol, Vadili, Cihangir, Akdeniz Spor Birliği, Doğan Türk Birliği, Türk Ocağı, A.Yeşilova, Ağırdağ-Boğaz, Tanju Çolak Futbol Akademisi, Denizli, Binatlı, Baf Ülkü Yurdu, Lefke, Yalova, 1907 Futbol Akademisi, Gönyeli, Yenicami, Gençlik Gücü, Hamitköy, Gündüz Tekin Onay olmak üzere toplam 22 takım katıldı.

Grup istatistikleri


U14 Yıldızlar Ligi’nde 4 grupta çift devreli lig usulüne göre oynanan grup maçları sonunda başarılı olan Mağusa Türk Gücü, Akdeniz Spor Birliği, Denizli, 1907 Futbol Akademisi lider olarak Maraş, Doğan Türk Birliği, Baf Ülkü Yurdu, Gönyeli ikinci olarak çeyrek finale kalmayı başardı.

Final yolculuğu


U14 Yıldızlar Ligi’nde tek maç eleme sistemine göre oynanan çeyrek final karşılaşmalarında Mağusa Türk Gücü, Baf Ülkü Yurdu’nu 6-0, Maraş, Denizli’yi 2-0, Doğan Türk Birliği, 1907 Futbol Akademisi’ni 2-0, Gönyeli, Akdeniz Spor Birliği’ni penaltı atışları sonunda 6-5 mağlup etti. Bu sonuçların ardından Mağusa Türk Gücü, Maraş, Gönyeli, Doğan Türk Birliği son 4 takım arasına kalmayı başardı.


U14 Yıldızlar Ligi’nde yarı final maçları tek maç eleme sistemine göre oynanırken Mağusa Türk Gücü, Gönyeli’yi 5-0, Doğan Türk Birliği, Maraş’ı 2-0 mağlup etti. Bu sonuçların ardından Mağusa Türk Gücü ile Doğan Türk Birliği finale yükselen takımlar oldu. U14 Yıldızlar Ligi’nde yarı finalde rakiplerine mağlup olan Maraş ile Gönyeli arasında oynanan üçüncülük karşılaşmasını 3-1 kazanan Maraş üçüncü oldu.

banner134

Finalde MTG üstünlüğü


U14 Yıldızlar Ligi’nde Mağusa Türk Gücü ile Doğan Türk Birliği arasında oynanan final karşılaşmasını 2-0 kazanan Mağusa Türk Gücü ilk kez şampiyon olarak tarihe geçti. Doğan Türk Birliği oynadığı ikinci finali de kaybetti.

Şampiyon Mağusa Türk Gücü’nün istatistikleri


U14 Yıldızlar Ligi’ne 22 takım çift devreli lig usulüne göre mücadele ederek üç ay devam eden ligin sonunda Mağusa Türk Gücü ipi göğüsleyerek ilk kez şampiyon olmayı başardı. U14 Yıldızlar Ligi’nde grup aşaması, çeyrek final, yarı final ve final maçlarında Mağusa Türk Gücü toplamda oynadığı 11 karşılaşmadan 10 galibiyet, 1 mağlubiyet alarak, attığı 51 golle en çok gol atan, 2 golle kalesinde en az gol gören takım olarak ilk kez şampiyonluk sevinci yaşadı. Grup aşamasında kalesinde 2 gol gören Mağusa Türk Gücü finallerde kalesinde gol görmedi.

Gol Kralı


U14 Çivi Gazetesi Ligi’nde grup aşamasını lider olarak tamamlayan, çeyrek finalde Maraş’a elenen Denizli’nin oyuncusu Yılmaz Şipal ligde attığı 22 golle gol kralı oldu. Denizli’nin ligde attığı 39 golün yarısından fazlasında Yılmaz Şipal’ın imzası vardı.

Üçüncü sezon (2010-2011)


Futbol Federasyonu tarafından üçüncü kez 2010-2011 futbol sezonunda düzenlenen Tamek U14 Yıldızlar Ligi bölgesel olarak oynatıldı. U14 Yıldızlar Ligi’nde 1997-1998-1999 doğumlu futbolcuların mücadele ettiği ligde 5 grupta toplam 25 takım yer alarak en çok katılımın olduğu sezon oldu. U14 Yıldızlar Ligi son kez oynatıldı.

Son katılımcılar


Tamek U14 Yıldızlar Ligi’ne Yenicami, Gündüz Tekin Onay, Küçük Kaymaklı, Çetinkaya, Hamitköy, Paşaköy, Dörtyol, Vadili, Cihangir, Değirmenlik, 1907 Futbol Akademisi, Doğan Türk Birliği, Gönyeli, Türk Ocağı, Akdeniz Spor Birliği, Mağusa Türk Gücü, Maraş, Mağusa İdman Yurdu, Canbulat, Çanakkale, Denizli, Binatlı, Baf Ülkü Yurdu, Lefke, Yalova olmak üzere toplam 25 takım katıldı.

Grup istatistikleri


U14 Yıldızlar Ligi’nde 5 grupta çift devreli lig usulüne göre oynanan grup maçları sonunda grup aşamasında başarılı olan Yenicami, Paşaköy, 1907 Futbol Akademisi, Mağusa Türk Gücü lider olarak Gündüz Tekin Onay, Dörtyol, Doğan Türk Birliği, Maraş ikinci olarak çeyrek finale kalmayı başardı. Yenicami ve Mağusa Türk Gücü mağlup olmadı.

Final yolculuğu


U14 Yıldızlar Ligi’nde tek maç eleme sistemine göre oynanan çeyrek final karşılaşmalarında Yenicami, Paşaköy’ü 4-0 hükmen, 1907 Futbol Akademisi, Baf Ülkü Yurdu’nu 1-0, Mağusa Türk Gücü, Gündüz Tekin Onayı’ı 3-0, Maraş, Yalova’yı 4-0 hükmen mağlup etti. Bu sonuçların ardından Yenicami, 1907 Futbol Akademisi, Mağusa Türk Gücü ve Maraş son 4 takım arasına kalmayı başardı.

Yarı finaller


U14 Yıldızlar Ligi’nde yarı final maçları tek maç eleme sistemine göre oynandı. Yenicami, Mağusa Türk Gücü’nü 2-0, 1907 Futbol Akademisi, Maraş’ı 2-0 mağlup etti. Bu sonuçların ardından Yenicami ile 1907 Futbol Akademisi finale yükselen takımlar oldu. U14 Yıldızlar Liginde yarı finalde rakiplerine mağlup olan Mağusa Türk Gücü ile Maraş arasında oynanan üçüncülük karşılaşmasını 2-1 kazanan Mağusa Türk Gücü üçüncü oldu.

Finalde Yenicami kazandı


U14 Yıldızlar Ligi’nde Yenicami ile 1907 Futbol Akademisi arasında oynanan final karşılaşmasını 2-1 kazanan Yenicami ilk kez şampiyon olarak tarihe geçti. U14 Yıldızlar Ligi’ne 25 takım çift devreli lig usulüne göre mücadele ederek iki buçuk ay devam eden ligin sonunda Yenicami ipi göğüsleyerek ilk kez şampiyonluğu elde etti ve tarih sayfalarına adını yazdırdı. U14 Yıldızlar Ligi’nde grup aşaması, çeyrek final, yarı final ve final maçlarında Yenicami toplamda oynadığı 11 karşılaşmadan 11 galibiyet alarak mağlup olmayan, 40 gol atarak, kalesinde 2 gol gören takım özelliğiyle namağlup ilk kez şampiyonluk sevinci yaşadı.

Gol Kralı


U14 Çivi Gazetesi Ligi’nde grup aşamasını namağlup lider olarak tamamlayan, yarı finalde Yenicami’ye elenen Mağusa Türk Gücü’nün yıldız oyuncusu Mehmet Altın ligde attığı 21 golle gol kralı oldu. Mağusa Türk Gücü ligde attığı 75 golle üç sezon oynatılan ligin en çok gol atan takımı olarak dikkat çekti.

U14 Yıldızlar Ligi’ndeki şampiyonluklar


Futbol Federasyonu tarafından üç sezon oynatılan ve daha sonra kaldırılan U14 Yıldızlar Ligi’nde Baf Ülkü Yurdu, Mağusa Türk Gücü ve Yenicami şampiyonluğa ulaşan takımlar oldular.

Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2020, 11:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75