Yine tüzük krizi

banner37

banner87
Yine tüzük krizi
banner90
banner99

Şükrü BURAĞAN

   Basketbolda yıllardır birçok transferde yaşanan tüzük karmaşası, bu sezon öncesinde de ortaya çıktı. Yeni tüzüğe göre serbest transfer hakkı bulunan LAÜ oyuncusu Berk Argın’a imza attıran Koopspor, Basketbol Federasyonu’nun geçerli gösterdiği eski tüzük gereği transferi resmileştiremedi. Federasyonun Berk transferine ret kararı vermesinin ardından Koopspor Başkanı Talat Yalkut, 2008 yılında genel kurul kararı ile federasyonun serbest transfer hakkını 24’ten 18’e düşürdüğünü ve bunun federasyon karar defterinde mevcut olduğunu açıkladı.

Yalkut “Berk ve Doğukan’ın önceki transferleri iptal edilmeliydi”

   Yalkut, bu karar ile Doğukan Demirman’ın 18 yaşındayken YDÜ’den Koopspor’a 21 yaşındayken de Koopspor’dan LAÜ’ye transferinin gerçekleştiğini, Berk Argın’ın da 18 yaşında serbest transfer hakkını kullanarak Akdeniz Spor Birliği'nden GAÜ ye transfer olduğuna işaret etti. “Bugün 1992 deki tüzük kullanılıyorsa Berk Argın 24 yaşını doldurana kadar Akdeniz Spor Birliği oyuncusu olmalıdır. Eğer 2018 deki veya 2017 deki tüzük kullanılıyorsa yine serbest hakkını bu yıl da kullanabilmelidir” diyen Yalkut, “Eğer eski tüzük uygulanacaksa federasyon Berk’in lisansını Akdeniz Spor Birliği’ne iade etmesi gerekmektedir. Bu durumda da Doğukan’ın transferi ne eski ne de yeni tüzüğe göre bizce mümkün değildir” dedi.

Berk “Artık Koopspor’da oynamak istiyorum”

   Berk Argın kendisinin artık Koopspor’da oynamak istediğini, bu camianın bir parçası olmayı istediğini belirterek, 2 yıl boyunca sakatlıklara rağmen en iyisini yaptığın LAÜ’de oynamasının artık çok zor olduğunu belirtti. Berk “Artık Kooperatif için oynamak istiyorum ve bu işin de bir şekilde çözülmesini istiyorum. LAÜ’den ayrılma sebebim yolun uzak olması. Bu durum beni hem mental, hem de fiziksel olarak çok yordu” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75