Yol haritasını çiziyoruz

banner37

KTFF Başkanı Hasan Sertoğlu askıya alınan liglerin tamamlanması, devlet katkısı ve futbolun yapılanması konusunda açıklamalarda bulundu

Yol haritasını çiziyoruz
banner90
banner99

Ogün Genç KAÇMAZ

Dünyayı ve ülkemizi saran Covid-19 salgını nedeniyle askıya alınan futbol liglerinin devamı, kulüplere yansıyacak katkılar ve yapılanma konusunda Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Sertoğlu açıklamalarda bulundu. Dünyadaki birçok federasyonun planlar yapmaya çalıştığını ancak salgının seyri nedeniyle tarihleme konusunda net bir program yapılamadığını belirten Hasan Sertoğlu, Başbakanlık Covid-19 Koordinasyon Kurulu’nun raporu ışığında önlerini göreceklerini söyledi. Her kesimin futbola büyük özlem duyduğunu, sağlığın öncelikleri olduğunu vurgulayan Sertoğlu, önce antrenman sonrasında da maçlara başlayabilmek için bilim insanlarından gelecek görüşler doğrultusunda hareket edeceklerinin altını çizdi. Sertoğlu, tedavi ve aşının bulunmasının zaman alabileceğini, bağışıklığın artmasıyla insanların da tedbirlerini alarak, birbirlerini koruyarak normalleşmeye bir süre sonra dönüleceğine inanç belirtti.

Kaldığı yerden devam edecek


Hasan Sertoğlu, farklı takvimlemeler ve hareket planları hazırladıklarını söyleyerek her şeyin yoluna girmesi ve onay çıkmasıyla antrenmanların başlaması sonrasında da liglerin geriye kalan 8 haftasının oynatılması planları olduğunu ifade etti. Sertoğlu “Başbakanımız Ersin Tatar ile geçtiğimiz gün yaptığımız görüşmede bu konularla ilgili görüş alışverişinde bulunduk. Başbakanımız, bazı ülkelerde maçların seyircisiz oynatılmasının gündemde olduğunu ifade etti. Bizde tribünlerde büyük yoğunluk yok ancak günü geldiğinde şartları göz önünde bulundurarak karar vereceğiz. Mayıs ayı başında antrenmanların başlamasıyla ilgili Bilim Kurulu’ndan onay çıkması halinde kulüplerimizle bir araya gelerek kısa ve uzun vadeli planlarımızı sunacağız. Futbolsuz geçen yaklaşık 40 günde sahalarımıza bakım yapılmasından dolayı çim zeminlerin iyi durumda olması bizi sevindirdi.

banner134

Bu 8 maçla sezonun tamamlanması sonrasında da yeterli arayı vererek gelecek sezona her kesimin iyi hazırlanması için ortam hazırlayacağız. Avrupa’da da düzenlemeler liglerin oynatılarak sahada tamamlanması şeklindedir. Net olan futbolun oynanmaya başlayacağı tarihte ligler kaldığı yerden devam edecektir, tescil veya iptal gündemimizde yoktur. BTM 2.Lig’in de başlatılmasını planlıyoruz” şeklinde konuştu.

Kulüplerimiz ayakta kalmalıdır


Futbolun da birçok sektör gibi salgın sonrası olumsuz yansımalara maruz kalacağını, ülkemizin içinde bulunduğu şartlar gereği ekonomik olarak çok sıkıntılı bir süreç yaşanacağını dile getiren Hasan Sertoğlu, kulüplerin bütçelerinde küçülmeye gitmek zorunda olacağını belirtti. Kulüpler Birliği ve kulüp temsilcileriyle yapacakları toplantılarda yapılanma konusunda yol haritası çizmeye çalışacaklarını, altyapı, yabancı futbolcu ve statüler gibi konuları ileriye dönük nasıl çalıştıracaklarını netleştirmeyi hedeflediklerini belirten Sertoğlu, “Ülkemizin en önemli sivil toplum kuruluşlarından olan kulüplerimizi ayakta tutmak hem bizlerin hem devletimizin görevidir. Esas olan kulüplerimizi güçlendirip ayakta kalmalarını sağlamaktır. Sosyal paylaşım salgın sonrası daha da büyük önem taşıyacak. İnsanlar evlerinde sıkıntı içinde, normalleşmeye ihtiyacımız var. Futbol bu anlamda birleştirici bir unsur olabilir” dedi.

Katkı yapılacak


Evlerinde de olsalar kulüp başkanlarıyla telefoniyen görüştüklerini ve durum değerlendirmesi yaptıklarını vurgulayan Hasan Sertoğlu, önce 8 haftalık periyodun tamamlanması sonrasında gelecek sezonun bütçelerini yapılandırma konusunda farklı öngörüler olduğunu söyledi. Her kesimin özveride bulunması, geminin su almaması için gayret gösterilmesi gerektiğini belirten Sertoğlu “Dünyada da örnekleri var. Federasyonlar ve kulüpler önlem alıyor, sözleşmeleri yeniden yapılandırıyor. Onlarda FIFA’nın da desteği var tabi, biz bu anlamda ülkemiz şartlarına göre tedbirler almak zorundayız. Devlet katkısının yapılacağı sözünü aldık. İlk kalemi ödenen katkının kesintili de olsa geriye kalanını alacağımızı Başbakanımızla yaptığımız toplantıda teyit ettik. Futbol ailesi büyük bir ailedir, güçlüdür, toplumda birçok sektöre ekonomik katkısı da azımsanmayacak düzeydedir. Bu sıkıntıların aşılması noktasında da üzerine düşeni yapacaktır. Gençliği ayakta tutacak, halkımıza moral verecek faaliyetlerine devam edecektir” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75