Zehra Kemik

banner37

Zehra Kemik
banner90
banner8

Ebru Akgür PEHLİVAN


Ülkemizin yetiştirdiği başarılı kadın sporcular, öykülerini gazetemiz ile paylaşıyor. Birçok branşta kazandığı başarılar ile tarihte iz bırakan kadın sporcu Zehra Kemik, spora nasıl başladığını, hedeflerini ve süreç boyunca yaşadıklarını anlattı.

1978 yılında cimnastik ile spora başladı


Spora ilkokul yıllarında başladığını anlatan Zehra Kemik, “cimnastik ile spora adım attım. Atatürk İlkokulu Beden Eğitimi öğretmenlerinden Yaşar Teyfik hocam beni keşfetti ve kısa sürede atletizm şampiyonasına hazırladı. O yıllarda 75m, uzun atlama ve yüksek atlama dallarında birincilik elde ettim” dedi.


Ortaokul yıllarında yine birçok branşta kendini gösteren kadın sporcu, “cimnastik, atletizm, voleybol branşları derken orta üçüncü sınıfta basketbol da hayatıma girdi. Hayatım boyunca tek bir branş hiç olmadı. Hep branşlar arası joker gibi oldum” dedi. Aynı yıl gülle atma branşında arkadaşı rahatsızlandığı için atışı üstlenen kadın sporcu rekor kırarak akıllara kazındı.

Katıldığı tüm branşlarda başarılar elde etti


Atletizm branşında Türkiye’de düzenlenen şampiyonada 3 yıl üst üste şampiyonluk elde ettiklerini belirten Zehra Kemik, “Yusuf Ziya ve Şermin Kotak hocalarım, Beden eğitimi öğretmenlerimiz Sabahat Özkaloğlu, Günay Yücesoy ve rahmetli Hasan Tanyel hocalarımızın bizleri özveriyle, bıkmadan usanmadan çalıştırdı ve destekledi. Ben ve takım arkadaşlarım da azimle çalışarak başarılar elde ettik” şeklinde konuştu.


banner134
Kemik, spor yaşamında ayrıca en büyük destekçileri arasında annesi ve babası olduğunun da altını çizdi.


Kadın sporcu, Kıbrıs’ta 1.36m ile yüksek atlamada rekoru, ardından Türkiye’de yapılan şampiyonada yüksek atlama branşında 1.40m ile Kıbrıs, Türkiye ve Avrupa rekoru kırdı. O dönemde Avrupa rekoru ise Sara Simoni’ye aitti ve derecesi 1.31 metreydi.

Unutulmayan anılar


Spor hayatı boyunca aldığı madalyalar, şiltler, kupalar ve kırdığı rekorların hepsinin ayrı ayrı önemi olduğunu aktaran Zehra Kemik, “1983 yılında bir gazetemizin düzenlediği yarışmada halkın oyları ile yılın sporcusu seçildiğim zamanı unutmam mümkün değil” dedi.

“Gençler yeterince teşvik edilmiyor”


Eski yılardaki gibi gençlerin yeterince spora önem vermediğini düşündüğünü belirten başarılı kadın sporcu, “tabii ki bunun en önemli sebeplerinden biri devletin gerektiği kadar teşvik edememesidir.


Sporun önemini bilen biri olarak geçlere tavsiyem sporla hep iç içe olsunlar ve vazgeçmesinler” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75