Zeki Cevdet

banner37

Mağusa’nın ve Namık Kemal Lisesi’nin yetiştirdiği en yetenekli atletlerden biri olan ve kısa mesafe yarışlarında hiç geçilemeyen bir isim

Zeki Cevdet
banner90
banner99

Ahmet ÖZYAŞAR

Namık Kemal Lisesi’nin yetiştirdiği en yetenekli atletlerden biri olan Zeki Cevdet Çağlar, namı değer Zeki Cevdet, 4 Mart 1954 yılında Ergazi’de dünyaya gelir. Altı yaşından sonra ailesi ile birlikte Mağusa’ya taşınan Zeki Cevdet, Canbulat İlkokulu’nda okurken okulun üçüncü sınıfında koşmaya başlar. Kısa mesafe koşularında çok süratli biri olan Cevdet, zaman zaman bisiklet süren arkadaşları ile yarıştığını ve onları koşarak geçtiğini anlatır.

Lisanslı spor hayatı futbol ile başlar


İlkokulu bitirip ortaokula geçince ailesinin de izniyle köyü olan Ergazi Güven Spor’da futbol oynamak için lisans çıkaran Zeki Cevdet, daha sonra sırasıyla Dumlupınar, Gençlik Gücü ve Mağusa Türk Gücü’nde futbol oynar. Fakat ortaokulun son yıllarında futboldan yeteri kadar keyif almadığını anlayan Zeki Cevdet, kendisini daha yetenekli olarak gördüğü atletizm sporuna yönelir.


Özellikle atletizm antrenmanlarında ortaokulda olmasına rağmen liseli öğrenciler ile beraber antrenman yapan Zeki Cevdet, bu antrenmanlarda liseli atletler dahil herkesi geçmeye başlayınca dönemin beden eğitimi öğretmeni Önder Natık’ın dikkatini çeker.

Ortaokulda birincilikler başlar


Atletizme geçiş yaptıktan sonra 80 metre koşuları, uzun atlama, yüksek atlama dallarında yarışmaya başlayan Zeki Cevdet, katıldığı tüm yarışmalarda birinci gelmeye başlar. Kendisi ile aynı yaşlarda olan Mehmet Celal ve Mustafa Şadan gibi atletlerle beraber antrenman yapan Cevdet, arkadaşları ile hep başarıdan başarıya koşar.


Ortaokul yıllarında koşarken Lefke’de okullar arası yapılan yarışmalara katılan Zeki Cevdet, burada 80 metre koşusunu 9 saniye gibi kısa bir sürede koşunca o yarışmanın startını veren beden eğitimi öğretmeni Macit Cevdet kendisine hayran kalmasını hiç unutamayacağı bir anı olarak anlatır. Kendisini bu yıllarda gerek Mağusa bölgesinde gerekse diğer bölgelerden hiç kimsenin geçemediğini sözlerine ekler.

“Lise döneminde çok sıkı çalıştım”


banner134
Liseye geçtikten sonra artık daha sıkı çalışmaya başladığını belirten Zeki Cevdet Çağlar, neredeyse her gün günde çift antrenman yaparak çalıştığını söyledi. Özellikle 100 metre ve 200 metre yarışlarında koştuğunu belirten Cevdet, sporculuk hayatı boyunca hiç uzun mesafe koşularına katılmadığını söyledi. Bunun yanında uzun ve yüksek atlamada başarılar kazanan Zeki Cevdet, öğretmenleri tarafından hep komple bir atlet olarak hatırlanır.

Sürekli milli takıma çağırıldı


Oldukça başarılı bir atlet olan Cevdet, her yıl atletizm milli takımına çağırıldı. Ülkemizi Türkiye’de yapılan ferdi atletizm yarışmalarında temsil etti. Burada da gerek 100 metre gerekse 200 metre yarışlarında ikincilikler kazanan Zeki Cevdet, başarılarını uluslararası platforma da taşımayı başarır.

Mersin’de atletizm takımında da yer aldı


Türkiye’de yaptığı başarılar ile dikkat çeken Zeki Cevdet, Mersin Amatör Atletizm takımı yöneticilerinin dikkatini çeker ve atlet arkadaşı Mehmet Celal ile birlikte bu takıma transfer olur. Burada bir süre çalışan ve yarışlara katılan Cevdet 1974 olaylarından sonra bu takımdan kopmak zorunda kalır.

Birinciliği kabul edilmedi


Ortaokulu bitirip lise eğitim hayatına başlayan Zeki Cevdet, Lefkoşa Taksim sahasında yapılan bir koşuda o kadar süratli finiş çizgisine gelir ki orada bulan finiş bandının altından geçince bant kopmaz ve arkasından gelen Ali Bahri’nin bandı koparması ile hakemler tarafından yarışmasının birincisi Ali Bahri olarak kabul edilir. Bu durumu başta beden eğitimi öğretmenleri ve kendisi protesto eder ve takım olarak yarışmalardan çekilirler.

“Mağusa’nın hep gözdesi olduk”


Namık Kemal Lisesi’nin yetiştirdiği birçok sporcunun çok başarılar elde ettiklerini ve Mağusa halkının başarılı sporculara hep özel davrandığını belirten Cevdet, atletizm yaptığı yıllar ve daha sonraki hayatında Mağusa halkının gözünde hep gözde olduklarını ve bu ayrıcalığı hayatının her döneminde hissettiğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2021, 11:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75