“Zor günler geçirdik”

banner37

Voleybol Federasyonu Başkanı Enver Kaya, Koronavirüs salgını sürecinde voleybol camiasının büyük zorluklar çektiğini ve voleybol sevenlerin motivasyonunun olumsuz etkilendiğini kaydetti

“Zor günler geçirdik”
banner8

Erol KANLIADA

Voleybol Federasyonu Başkanı Enver Kaya, Türkiye Şampiyonaları ve ülkemizde gerçekleştirilen uluslararası plaj voleybolu organizasyonlarının Koronavirüs salgını döneminde gerçekleşemediğini belirtti.

Kaya, Voleybol Federasyonu’nun yılın 11 ayında salon ve plaj voleybolu organizasyonlarının yanında ülke dışında alt yapıda katılım gösterdiğini söyledi.

Bu durumun doğal olarak voleybol camiasını ve sevenlerini motivasyon yönünden olumsuz etkilendiğini kaydeden Kaya, “Özellikle son bir yılın neredeyse 9 ayı Mart-Haziran 2020 ve Ocak-Mayıs 2021 dönemlerinde ülke de spor faaliyetlerinin devlet tarafından salgın nedeni ile yasaklanması zaten elimizi kolumuzu bağladı” ifadelerine yer verdi.

“Tedbirler erken alınsaydı faaliyetler sürebilirdi”


Voleybol Federasyonu Başkanı Enver Kaya, Koronavirüs döneminde yaşadıkları süreci KIBRIS’a aktardı.


Ülkemizde Koronavrüs salgınının ilk görülmeye başladığı andan itibaren gerekli planlama ve tedbirlerin erkenden alınması taktirde tüm dünya da olduğu gibi ülkemizde de spor faaliyetlerinin devamının sağlanabileceğine dikkat çeken Kaya, bu dönemin gençlik adına boşuna geçen ve heba olan bir dönem olarak tarihteki yerini aldığını vurguladı.


Kaya, Voleybol Federasyonu olarak gençlik için arzulanan ve planlanan faaliyetleri sunamadıkları bir dönem geçirdikleri için üzgün olduklarını iletti.

Voleybol Federasyonu’nun yıllık programında salon faaliyetleri için lig müsabakaları, federasyon kupası ve diğer etkinlikler bulunduğunu ve bu etkinliklerin Ekim ayı ile başlayıp Nisan sonu bittiğini belirten Kaya, 2019-2020 sezonunun 10 Mart tarihinde spor faaliyetlerinin yasaklandığı zaman Federasyon olarak salon faaliyetlerin büyük bir bölümünün tamamlandığını anımsattı.


Yarım kalan spor müsabakalarının devlet tarafından yapılabilir izini ile birlikte Kasım ayında programın tamamlandığını kaydeden Kaya, 2020 Ağustos ayında Büyükler Osman Maraşlı Plaj Ligi’nin de oynandığını ve sezonun tamamlandığını söyledi.


Kaya, Voleybol Federasyonu’nun 2019-2020 faaliyetlerini zorluklar yaşansa da başarıyla tamamlandığını kaydetti.


Kaya, 2020-2021 sezonunu Ocak ayında başlatmayı planladıklarını fakat Ocak ayında artan vakalar nedeniyle spor faaliyetlerinin tekrardan yasaklanması ile birlikte, salonda oynanması gereken 6 kategorideki liglerinve kupa müsabakalarının başlatılıp, oynatılamadığını aktardı.


Bu aşamanın ardından spor müsabakalarının 17 Mayıs 2021 tarihi itibari ile başlayabileceğinin devlet yetkilileri tarafından açıklanmasının ardından 2021 yılı programlarında olan Yıldızlar Kulüpler arası Plaj Voleybolu Ligi ve Büyükler Omaç Başat Plaj Voleybolu Ligleri’ni uygulamaya koyduklarını ileten Kaya, “Belli ki gençlerimiz spor yapmayı çok özlemişler ki organizasyonlara 70 takım katılım gösterdi” dedi.


Kaya, 22 Haziran tarihi itibari ile de organizasyonların başlayacağını belirterek, 2021’in geri kalan dönemin ise hazırlık turnuvaları ile deplasmanlı liglerin Eylül ayında başlayacağını bildirdi.

“Tüm camianın motivasyonu olumsuz şekilde etkilendi”


Koronavirüs salgını döneminde başta sporcular olmak üzere voleybol ile alakalı herkesin olumsuz yönde etkilendiğini ifade eden Enver Kaya, özellikle sporu bir yaşam biçimi olarak benimseyen gençlerin yıllardır alışık olduğu organizasyon, faaliyetlerden ve aktivitelerden bir anda kopmasının kendi gelişimi ve motivasyonunu düşürdüğünü söyledi.


Voleybol Federasyonu olarak yasakların kalktığı andan itibaren programdaki faaliyetleri uygulamaya koyduklarını aktaran Kaya,“Voleybol gençliğimiz de olumlu tepkilerini ortaya koyarak rekor katılım gösterdiler ve amacımız çok kısa bir süre de pandemi öncesi günlerdeki motivasyonu sağlamaktır” ifadelerine yer verdi.


Koronavirüs salgını nedeniyle yaşanan sıkıntıların haricinde de sıkıntıların bulunduğunu ve bu sıkıntıların Koronavüs döneminde daha da arttığını belirten Voleybol Federasyonu Başkanı Enver Kaya, spora yönelik bir politikanın olmaması nedeniyle büyük sıkıntılar yaşandığını savundu.


banner134
Ülkemizde kısa, orta ve uzun vadeli bir plânlamanın yapılamadığını belirten Kaya, hayata geçirilmesi gereken ve gençliğin hizmetine sunulması gereken projelerden çok uzakta olunduğunu vurguladı.


Ülkenin bütün sıkıntılara rağmen başarıların teşvik edilmesi ve ödüllendirilmesi bölümünde sınıfta kaldıklarını kaydeden Kaya, sözlerine şöyle devam etti:


“Spor bir ülkenin vizyonunu sunmada ilk sıralarda yer alır. 14’e yakın Federasyonumuzun bir futbol stadı altında sözde lokal adı altında yaşam mücadelesine bırakılmak mı Vizyon? 


Daha bir sürü neden ve problem var. Arzulanan hedeflere ulaşmak için  bütün bunları planlayarak bir yerden başlamak gerekiyor. Unutmayalım ki başlamak için mükemmel olmanıza gerek yok ama mükemmel olmak için başlamanız gerekir”.

“Bizim için istikrar en önemli hedef”


Voleybol Federasyonu Başkanı Enver Kaya, hedeflerinin hiç bitmediğini ve en önemli hedeflerinin istikrar olduğunu vurguladı.


Kaya, “Hedeflere ve başarılara ulaşmak için sürdürülebilir bir yapı olmazsa olmazların ilk basamağıdır” ifadelerini kullandı.


Voleybol Federasyonu olarak yıllardır salon voleybolunda Türkiye Alt Yapı Şampiyonaları’na3-4 kategoride 112 kez katılım gösterdiklerini belirten Kaya, şampiyonluk başta olmak üzere 4., 5., 7. ve 9. unculuk gibi dereceler alındığına dikkat çekti.


Plaj Voleybolu Türkiye Şampiyonaları’nda 80 aşkın kürsü görüldüğünün altını çizen Kaya, ülkemizde 11 kez Uluslararası Plaj Voleybolu organizasyonu düzenlendiğini kaydetti.


Kaya, birçok yabancı sporcunun ülkemize gelmesinin de sağlandığını söyledi.


Anavatan Türkiye Voleybol Federasyonu ile yıllardır çok iyi bir işbirliği içerisinde bulunduklarını ve gençliğe büyük hizmetler götürüldüğüne dikkat çeken Kaya, “Bu dönem de 9 farklı sporcumuz Türkiye Plaj ve Kar Voleybolu Milli takımlarında Avrupa ve Dünya Şampiyonaları’nda temsiliyet ve başarı şansı sağladı” dedi.


2015-2016-2017 ve 2018 yıllarında Kıbrıs Türk Spor Yazarları Derneği’nin yılın sporcusu ödülleri töreninde Voleybol Federasyonu sporcularının da bulunduğunu ifade eden Kaya, sözlerini şöyle sürdürdü:


“Buğra, Kemal, Devrim , Aliosman, Merve. Bizler eldeki imkanlar neticesinde yapılabileceklerin daha fazlasını gerçekleştirdik.


Şimdi ki esas amacımız salgından önce bırakmış olduğumuz çıtayı bir o kadar daha yukarıya çıkarmak.

Bugüne kadar yaptıklarımız yapabileceklerimizin teminatıdır”.

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2021, 10:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75