Sri Lanka katliamı

 

Yeni Zelanda’da terörün hedefi Müslümanlardı. Sri Lanka’da Paskalya Bayramı’nda gerçekleştirilen korkunç terör saldırısında bu kez Hıristiyanlar hedefteydi. Kiliseler ve otelleri hedef alan saldırılarda 300’den fazla masum insan hayatını kaybetti, yüzlerce kişi yaralandı. Bu yazı yazılırken ölenlerin sayısı 321’e ulaşmıştı. Ölenlerin 38’i yabancı, ikisi Türk vatandaşı. Teröristler dini mabetleri hedef alarak dinler arası çatışma körüklemek istiyorlar. Bu hedefe ulaşmalarına izin vermemeliyiz. Sri Lanka’daki terör saldırısını kimlerin gerçekleştirdiği henüz netleşmedi. Önceleri saldırıyı üstlenen olmadı. Sonra IŞİD üstlendi ama IŞİD tüm saldırıları üstleniyor. 22 milyonluk Sri Lanka nüfusunun çoğunluğu Budist’tir (yüzde 70)Hindular yüzde 13, Müslümanlar yüzde 10, Hıristiyanlar yüzde 7. Müslümanlarla Hıristiyanlar arasında gerginlik yoktu. Geçmişte Budistlerin Müslümanlara yönelik saldırıları olmuştu.

Sri Lanka hükümeti saldırıdan ismi pek bilinmeyen radikal İslamcı bir grubu (Ulusal Tevhid Cemaati) sorumlu tuttuğunu açıkladı. Uzmanlar saldırının ülke dışından terörist örgütler tarafından veya en azından onların yardımı ile gerçekleştirilmiş olabileceği olasılığı üzerinde duruyorlar. Şüpheler IŞİD, El Kaide gibi örgütler üzerinde yoğunlaşıyor. Soruşturma derinleştikçe saldırıyı kimlerin düzenlediği kesinlik kazanacak. İnterpol soruşturmaya yardımcı olacak. Saldırıyı düzenleyenlere ait olduğu iddia edilen görüntüler yayınlandı. Kim olurlarsa olsunlar insanlıklarını yitirmiş canavarlardırlar. Mutlaka cezalarını çekmelidirler. Yeni Zelanda terör saldırısında olduğu gibi Sri Lanka terör saldırısı konusunda da sesimizi yükseltmeliyiz. Terör her inançtan insanları hedef alabiliyor. Bize düşen terörün her türlüsünü lanetlemek, ona karşı birlik içinde olmaktır. Teröristlerin hedeflerine ulaşmalarına izin vermemeliyiz. Bu konuda hepimize görev düşüyor.

Teröristler herhalde kolay hedef olarak gördükleri için ibadet yerlerini hedef alıyorlar. Aynı zamanda oluşacak tepkinin daha büyük olmasını umuyorlar. Anarşi ve kargaşa yaratmak istiyorlar. Bulanık suda balık avlıyorlar. Sri Lanka’daki saldırılar koordineli saldırılardı. Profesyonelce düzenlendiler. Amatör işi değildi. Böylesi saldırılar uzmanlık ve planlama gerektirir. Teröristlerin dıştan yardım almış olmaları lazım. Az sayıda Sri Lankalı Müslüman’ın Suriye’ye giderek IŞİD’e katıldığı biliniyor. Bunlardan ülkeye dönen oldu mu? Saldırılar konusunda önceden bazı uyarılar olmuş ama ilgili makamlar bu uyarılara gereken önemi vermemiş. Örneğin Hindistan istihbaratı Sri Lanka’yı önceden uyarmış. Konunun bu yönü de önemli. Sri Lanka Başbakanı yeterli önlemlerin neden alınmadığının araştırılacağını açıkladı. Terörizmle mücadelede her zaman uyanık, hazırlıklı olmak gerekir. Her türlü istihbaratın, bilginin, uyarının iyi değerlendirilmesi gerekir. İstihbarat örgütlerinin siyasileştirilmesi iyi sonuçlar doğurmaz. Sri Lanka’da istihbarat örgütlerinin siyasileşme sorunu var.

Sri Lanka’daki saldırı Yeni Zelanda saldırısına misilleme miydi? Sri Lanka yetkilileri bu yönde açıklamalar yaptılar ama bu sonuca varmada aceleci davranmamak lazım. Radikal İslamcıların misillemesi olabilir de, olmayabilir de. Bu konuda somut verilere ihtiyaç var. Süreç içinde bu veriler ortaya çıkabilir. Bir terör eylemine verilecek cevap başka terör eylemi olamaz. Terör eylemleri yapanların, masum insanları öldürenlerin dinle, imanla bir ilişkisi yoktur. Terör saldırısına uğrayan Yeni Zelanda’dan Sri Lanka ile dayanışma mesajları geldi.  Başbakan Jacinda Ardern “Yeni Zelanda aşırıcılığın her türünü reddetmektedir, inanç özgürlüğü ve güven içinde ibadetten yanadır” dedi.

Sri Lanka terör saldırısı tüm dünyada lanetlendi. Dünya liderleri saldırıyı kınayarak Sri Lanka halkın ile dayanışmalarını dile getirdiler. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’nin bu terör saldırısına tepkisini ortaya koyan mesajı önemliydi: “Dini mabetlerde de gerçekleştirilen insanlık dışı bu saldırıyı nefretle kınıyorum ve en sert biçimde lanetliyorum. Bu barbarca saldırı, terörün her türüyle kararlı bir mücadelenin gereğini bir kez daha ortaya koymuştur. İnsanlığın ve küresel barışın ortak düşmanı olan teröre karşı Sri Lanka ile dayanışma içinde olacağımızı ifade ediyorum. Bu menfur hadiseden dolayı Sri Lanka halkına ülkem ve şahsım adına taziyelerimi sunuyor, yaralılara acil şifalar diliyorum.” Bu konuda herkesin aynı duyarlılığı göstermesi gerek.

Katliam yazıları yazmayacağımız günlerin gelmesi umuduyla terörü yeniden lanetliyoruz. Terör hepimizin düşmanıdır.

 

YORUM EKLE