Suçlarla ilgili tedbirler erken alınmalıdır

Artan suçlarla ilgili toplumdan tepkiler yükselirken, en sonunda hükümetten bu konuda açıklama geldi. Hükümet sosyal sorunlarla ilgili bazı tedbir alacağını açıkladı.

Vatandaşın dayanacak gücü kalmayıp da “yeter artık” dediği bu günlerde İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, hükümetin almayı planladığı tedbirlerle ilgili bilgi verdi. Baybars, “Son yıllarda huzurumuzu kaçıracak adli olaylar var. Değişen demografik yapı, ülkeye gelen iş gücü, nüfusun artması, sosyo-ekonomik yapının değişmesi eskiden gerekmeyen bir takım tedbirlerin alınmasını zorunlu kılıyor” dedi.

E tabii ki böyle bir zorunluluk doğuyor ve hükümet bu açıklama için bize göre geç bile kalmıştır.
Baybars’ın uzun açıklamasına baktığımız zaman, hükümetin suçlarla ilgili çalışma yaptığı, bir şeylere kafa patlattığı anlaşılıyor.

Büyük bir beklenti olan kimlik kartı ile ülkeye girişler henüz kaldırılmadı, kaldırılacağı yönünde de bir işaret yok ama en azından konuyla ilgili Türkiyeli yetkililerle görüşmeler yapılıyormuş.

Uzunca bir zamandan beridir beklenen, Türkiye Cumhuriyeti’nin adli sicil kayıtlarının KKTC’deki muhaceret tarafından online görülebilmesi konusu da henüz bir karara bağlanmadı ama bu konu da, Türkiye’deki yetkililerle görüşülüyormuş. Umarız hükümet yetkililerimiz bu iki konuyu Türkiyeli yetkililere anlatabilir.

Baybars, adli olaylarla ilgili kısa ve uzun vadeli iki yönlü çalışma yaptıklarını söyledi. Sürekli olarak hükümete tavsiye edilen, yabancıların ülkeye giriş şekliyle ilgili bir düzenlemeye gidiliyor.

İçişleri Bakanı Baybars, artık ülkeye turist olarak geleceklerin kalış süresi, bu sürede kendi kendini idame ettirecek mali yapıya sahip olup olmadığına bakılarak vize verileceğini belirtti. Güzel bir tedbir ama bu konuda çok daha önceden hareket edilmeliydi.

Baybars, Kentsel Güvenlik Sistemleri uygulamasına da işaret etti. Özellikle kamuya açık alanlarda işlenen suçlarda polisin kafeteryaların, restoranların veya marketlerin kamera kayıtlarını kullanarak tespitlerde bulunduğuna dikkat çeken İçişleri Bakanı, “Artık polisimizin kendine ait bir sistemi olacak” dedi.
Baybars, Kentsel Güvenlik Sistemleri kurulumuna Lefkoşa ve Girne’den başlanmasının öngörüldüğünü söyledi.
Baybars bu sistemi, “Suçu tamamen ortadan kaldıracak bir sistem değil, kabul ediyoruz ama sistem suçların azalmasında önemli bir unsur olacak” şeklinde değerlendirdi.

Ayşegül Baybars, Cumhuriyet Meclisi’nde onaylanarak yürürlüğe giren Kentsel Güvenlik Sistemleri Yasası ile özel yaşamın gizliliği ilkesini de göz önünde bulundurduklarını söylüyor.
Baybars, “Toplumun, ‘gözetlenecek miyiz’ kaygılarını gidermek için Kentsel Güvenlik Yönetim Yasası’nı hazırladık. Yasa özel hayatın gizliliği ve kişisel verilerin korunmasına aykırı olmayacak şekilde düzenlemelere tabi…” dedi.

İçişleri Bakanı Baybars, daha birçok tedbirden söz etti, tümünü bu köşeye taşımayalım, zaten haberlerini gazetenin iç sayfalarında okuyacaksınız.

Şimdi önemli olan hükümetin yapmak istediklerini yapabilmesidir. Biz böyle zor zamanlarda politikacıların, hükümet yetkililerinin toplumun tepkisini oturtmak için çıkıp iddialı açıklamalar yaptıklarını, sonra söylediklerini unutup gittiklerini çok gördük.

Umarız, İçişleri Bakanı’nın söyledikleri lâfta kalmaz. Umarız Baybas ve hükümeti, anlattıkları, hedefledikleri her şeyi yapar. Umarız kısa vadeli tedbirler erken sonuç verir, uzun vadeli olanlar için de gerekli hazırlık ve plan yapılır. Umarız, bu açıklamalar toplumun tepkisini bastırmak için yapılmadı. Yapılmak istenenlerin yapılacağına inanmak istiyoruz.

Hantallığın son bulduğu, kararların çabuk alındığı ve tedbirlerin erken sonuç verdiği bir süreç görmek istiyoruz. Umarız Sayın Baybars ve hükümet bu konuda hedeflerini yerine getirir. Bir kez daha hayal kırıklığı yaşamak istemiyoruz.

YORUM EKLE