Suçlular rehabilite edilmeli

Ülkedeki polisiye olaylar halkı korkutuyor, tedirgin ediyor.


Çoğu kez çaresiz hissettiriyor.


“Bu sorunu çözün artık” dedikçe, yenileri yaşanıyor.


Gün geçmiyor ki insanları tedirgin eden bir olay yaşanmasın.


İnsanlar rahat olmak istiyor; sokakta yürürken, işinde çalışırken, evinde uyurken, çocuğunu okula gönderirken…


Evet, bu ülkede yaşarken halkımız rahat olmak istiyor.


Şimdilerde o kadar da rahat değil vatandaşlarımız.


KIBRIS Gazetesi’ne konuşan uzmanlar, ülkemizde son zamanlarda artış gösteren şiddet olaylarının vatandaşları psikolojik olarak olumsuz etkilediğini söyledi.


Kavga, yaralama, cinayet, cinsel saldırı gibi şiddet suçlarının yanı sıra uyuşturucu, hırsızlık gibi suçlardaki artışın insanlarda güven kaygısına yol açtığını vurgulayan uzmanlar, yetkilileri tedbir almaya çağırdı.


Son zamanlarda ülkemizde artış gösteren başta şiddet olmak üzere, polisiye olaylar toplumun genelinde huzursuzluğa yol açıyor.


Uzmanlar, bu tür suçların artışının insanlar üzerinde ‘benim de başıma gelebilir’ kaygısı yarattığına dikkat çekiyor.


Ülkemize gelen yabancıların yol açtığı polisiye olayların, ülkeye girişlerin kontrol altına alınmasıyla mümkün olacağı belirtiliyor.


Bu konuda çalışmaları olan hükümetin, daha süratli davranması ve tedbirleri artırması gerekiyor.


Ya suç işleyip de bu ülkenin vatandaşı olanlar?


Evet, bu suçları işleyen kişilerin bazıları, benzer sabıkalara sahip.


İşte bu noktada da ülkede bir rehabilitasyon merkezi gerekliliği ortaya çıkıyor.


Suç işleyen kişilerin rehabilite edilerek topluma kazandırılması gerekiyor.


Uzmanlar, cezaevine girmiş, sonradan ise salıverilmiş mahkûmların tekrardan suç işlememesi için takip sisteminin zayıf kaldığı görüşünde birleşti.


Uzmanlara göre, nasıl ki, suç işleyen kişilerin küçük yaşta, yani 18 yaş ve altı ise Sosyal Hizmetler’in sorumluluğunda olması gerekirse, yetişkin bireyler için de rehabilitasyon merkezinin yapılması gerekiyor.


Bazı insanlarda çocukluktan gelen sapkın düşüncelerin bulunduğunu belirten uzmanlar, bu düşüncelerin küçük yaştan yok edilebilmesi için eğitimlerin artması gerektiğini söylüyor.


Uzmanlar, cezaevinde yatan mahkûmlar için Sosyal Hizmetler tarafından rehabilitasyon yapılması gerektiğini, mahkûmlara sosyal aktivite gibi bazı etkinlikler düzenleyip onları topluma yeniden kazandırmanın şart olduğunu vurguladı.


Bunca sorun içinde devletin bunları yapabileceğini düşünemeyebilir çoğu kişi, “başaramazlar” diyebilir ama hiçbir şey “başarılamaz” değil.


Çağdaş ülkelere bakıp iyi örnekleri biz de uygulayabiliriz.


Yabancılar için sınır kapılarının kontrol altına alınması, ülkedeki suçluların da rehabilite edilmesi acilen önceliklerimiz arasına alınmalıdır.

 

YORUM EKLE