Suçluları geri çağırmanın mantığı nedir?

Birkaç gündür basında yer alan bazı haberler vatandaşları endişelendiriyor.

Neydi bu haberler? Bakanlar Kurulu’nun, sınır dışı edilmiş bazı kimselere af çıkardığı iddiası.

İddiaya göre hükümet, ismi birçok polisiye olaya karışmış, toplumda huzursuzluk yaratmış bazı kimselerin sınır dışı yasağını kaldırıyormuş.

Yasakları kalkacak olan kişiler, daha önce de birkaç kez affedilmiş ama uslanmamış, ülkede birçok kanun dışı işe karışmış, can yakmış kişiler...

Bu kişiler için alınan sınır dışı kararı takdirle karşılanmıştı.

Şimdi yapılan güzel işin bozulması, tersten bir karar alınıyor olması halkta hem endişe yarattı hem de öfke...  “Böyle bir karar alınıyor olması” diyoruz, çünkü yaptığımız araştırmaya göre, henüz böyle bir karar alınması. Hükümet, bu konudaki iddialara henüz cevap da vermedi.

Konunun henüz “niyet” aşamasında olduğu anlaşılıyor. Hükümetin böyle bir niyeti varsa, derhal vazgeçmelidir. Sınır dışı edilmiş kişilerin durup dururken affedilmesi ve ülkeye döndürülmesi neresinden bakarsanız bakın fiyaskodur.

Hele de bu kişiler daha önce affedilmiş ama uslu durmamışsa, ortalığı savaş alanına döndürmüşse, birçok kişiye sıkıntı yaşatmışsa, polisi, mahkemeyi ciddiye almayıp kendi kanunlarını uygulamaya çalışmışsa, bu kişilerin bu ülkede ne işi olabilir? Bu ülkenin böyle insanlara ihtiyacı yoktur, olamaz...

Hükümet erken seçime hazırlanırken neden böyle bir işle uğraşsın ki? Kriminal tiplerin bu ülkeye yeniden taşınması bir marifet midir? Ülkede zaten bir otorite boşluğu var, bu nedenle suçlar artıyor.

Her gün yeni yeni şiddet olayları yaşanıyor ve bu konuda polise, yargıya zaten yeterince iş düşüyorken, daha önce sıkıntılar yaşatmış ve uslanmayacağı aşikar insanların ülkemizde işi nedir?

Yaşamınızın her anında karşınıza bir maganda çıkması mümkünken ve bu kişiler için de toplum ciddi cezalar bekliyorken, sınır dışı edilmiş kriminal tipleri ülkeye geri getirmek yanlıştır, fiyaskodur.

Böyle bir icraattan nasıl bir fayda beklenebilir ki? Bize göre böyle bir icraatın (ki buna icraat bile denilmez) hiçbir faydası olmaz, tam tersine zararı olur.

Ortaya atılan iddia, topluma “yok artık” dedirtmiştir... Güzel ülkemizin geçmişte olduğu gibi huzurlu olmasını istiyoruz. Türkiye’den ve dünyanın birçok ülkesinden, güzel ülkemizde eğitim görmeye, çalışmaya gelen binlerce insan var. Biz bu insanlara karşı değiliz ama bu insanların bu ülkenin yasalarına, kurallarına uyması gerekmektedir.

Kendi ülkemizde yabancı konumuna düşmemeliyiz. Ülkeyi yönetenler buna izin vermemelidir.

Kıbrıslı Türkler de, ülkemizde eğitim almaya ve çalışmaya gelenler de, herkes bu ülkenin yasalarına uyacaktır, bundan taviz verilmemelidir.  Suç işleyenler, huzur bozanlar, sıkıntı yaratanlar da en ağır cezaları almalı ve hiç tereddüt edilmeden sınır dışı edilmelidir.

Bu ülkede hak edenler yaşamalıdır. Bunun ırkçılıkla bir ilgisi yoktur, huzuru bozmayanların, yasalara, kurallara uyanların başımızın üzerinde yeri vardır.

Yeterince sorunumuz vardır, bir de huzur bozan, suç işleyen, hayatımıza, malımıza kasteden, kendimizi güvende hissetmememize neden olan kişilere ihtiyacımız yoktur.

Sınır dışı edilmiş böyle tiplerin geri gelmesine hiç ama hiç ihtiyacımız yoktur, olamaz. Hükümetin gerçekten suçluları geri getirme niyeti varsa bundan vazgeçmelidir.

Eğer bunu birkaç oy daha toplayabilmek için yapıyorlarsa (ki buna inanmak bile istemiyoruz) vazgeçsinler, eksik olsun oradan gelecek oy, politika bu kadar ucuz olmamalıdır.

marız akıl yolunu seçerler ve bu işten vazgeçerler. İnanın, toplumun yüzde 99’u bizim gibi düşünüyor.

YORUM EKLE

banner107

banner75