Sus artık Anastasiadis

Birçok kesim, özellikle çözüm arzu edenler, müzakerelerin başlamasını bekliyor.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreterinin Geçici Özel Danışmanı Jane Holl Lute, Kıbrıs’a geldi, liderlerle konuştu.

Ancak Rum Lider Nikos Anastasiadis susmak bilmiyor.

Gün geçmiyor ki Kıbrıs sorunuyla ilgili bir şey söylemesin.

Konuşmasına belki bir şey diyemeyiz ama söyledikleri Kıbrıslı Türkleri, tedirgin ediyor, kızdırıyor.

Rum lider, Kıbrıs’ta çözümü canı gönülden isteyenleri bile öfkelendiriyor, moralini bozuyor.

Anastasiadis’in susmaması, sürekli konuşması ve can sıkıcı şeyler söylemesi, “artık yeter” dedirtiyor. 

Rum lider, bu tavrı isteyerek takınıyor gibi.

Kıbrıslı Türklerin güvenini kazanacak konuşmalar yapacağına, tam tersine onları tedirgin eden, kızdıran şeyler söylüyor.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, çok fazla konuşmuyor, konuştuğunda da dengeli ifadeler kullanıyor, karşı tarafı kışkırtmıyor.

Akıncı’nın gösterdiği sorumluluğu, Anastasiadis’te göremiyoruz.

Hatta bu tavırlarıyla Rum lider, Güney Kıbrıs’ta bile eleştiriliyor.

   Anastasiadis’in son dönem takındığı tavır, belirlediği politika Güney Kıbrıs’taki çözüm yanlılarını, sağduyulu kesimleri kızdırıyor.

Rum Dışişleri eski Bakanı Yoannis Kasulidis, “Çözüm bulmamız yetmez, uygulamak için Kıbrıslı Rumların ve Kıbrıslı Türklerin birbirine güvenmesi lazım” diyerek, Rum liderin politikalarının güven vermediğine dikkat çekiyor.

Kasulidis, Kıbrıs Türk ve Rum taraflarının Guterres Çerçevesi’ni taahhüt etmeleri ve çerçevenin 6 noktasını, her iki kesimin de aynı şekilde mi yorumlandığının netleştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Rum eski Başsavcı ve Müzakere Grubu eski üyesi Alekos Markides de Anastasiadis’i eleştirerek, son dönemde Rum tarafında yer alan tartışmaların yanlışlığına vurgu yaptı.

Markides, bunun yalnız Kıbrıs Türk ve Rum toplumları arasındakini değil, Rum siyasi güçleri, özellikle de “mümkün olan tek çözüm şekli olan iki bölgeli iki toplumlu federasyonu savunan siyasi güçler” arasındaki uçurumu büyüttüğünü söyledi.

AKEL kurmayları zaten hemen her gün Rum liderin hatalarına, yanlış politikalarına dikkat çekerek, sert eleştiriler yapıyor.

Sağduyulu, çözüm isteyen kesimler liderlere “medya üzerinden tartışma açmayın” diyor ama buna Kıbrıslı Türk lider uyarken, Rum lider tam tersini yapıyor.

Artık bu açıklamalardan, bu kışkırtıcı sözlerden “Anastasiadis çözüm istemiyor, ortalığı bulandırıyor” sonucunu çıkaranlar çoğaldı.

Rum liderin son olarak adanın doğal zenginliklerinin paylaşımının “4’e bir” nüfus oranı üzerinden yapılanması teklifinde bulunması da çok zamansız ve gereksiz bir açıklamaydı.

Hiçbir işe yaramayan, “Rum tarafı uzlaşmazdır” diyenleri haklı çıkaran bir açıklama, üstelik de Jane Holl Lute’un adaya geldiği gün yapılıyor.

Bunu artık iyi niyetle bağdaştırmak mümkün değildir.

İstediğinde “doğalgaz/ hidrokarbonlar müzakerelerin bir parçası değil” diyecek, istediğinde de ne zaman başlayacağı belli olmayan müzakereler için öneri sunacak.

Bu olacak iş değildir, kötü niyetli bir açıklamadır, kışkırtıcıdır.

Doğal zenginliklerin ne olacağı geçmişte kararlaştırılmış, bu konu federal devletin yetkisindedir ama bunu bildiği halde Anastasiadis, ortalığı bulandırıyor.

Sürekli nüfuslar üzerinden değerlendirme yapıp karşı tarafı kışkırtmak doğru değildir, evet yüzde 50 oranında paylaşım olmayacaksa da Kıbrıslı Türklere “kırıntı” bırakacakmış gibi bir izlenim yaratmak, çözüm çabalarına ihanetten başka bir şey değildir.

Rum lider son zamanlarda bunu hep yapıyor ama artık bu kışkırtıcı tavırlarına son vermelidir.

YORUM EKLE