Süt ve süt ürünlerinin önemi

Sağlığımızda önemli yeri olan süt ve süt ürünlerini ne kadar tüketiyoruz ki yaşamamızda süt ve süt ürünleri uzun bir kültürel geçmişe sahip olup ve süt ürünleri hayatımızın günlük beslenmesinde önemli bir yer almaktadır. Özellikle ülkemizdeki damak alışkanlığımız olan naneli ayranı ne kadar tüketiyoruz.

Yoğurt çok yaygın biçimde ve günün herhangi bir zamanında kahvaltı ile öğle ve akşam yemekleri sade veya sos olarak tüketilmekte, çorbalarda, et ve sebze yemeklerinde, meyvelerle birlikte ve tatlılarda kullanılmaktadır.

İnsan yaşamının her döneminde gerekli olan süt, C vitamini ve demir dışında makro ve mikro besin öğeleri için iyi bir kaynaktır ve özellikle kemik sağlığı açısından oldukça önemli olduğu bilinmektedir.

Süt ve süt ürünleri özellikle kalsiyum ve fosfor başta olmak üzere mineraller, protein ve riboflavin gibi bazı B grubu vitaminlerin kaynağıdır.

Süt proteinlerinin vücutta bilinen büyüme-gelişmeye katkısı vardır, yeterli ve dengeli besin öğesi ve enerji alınımının sağlanması açısından tüketmeliyiz.

Dünya geneline bakıldığında her ülke için farklı miktarlarda süt ve süt ürünlerinin tüketimi söz konusudur. Sütün bileşiminde yer alan başta vitaminler olmak üzere besin öğeleri, hayati fonksiyonlarda önemli görevlere sahip olup, ısı ve ışık gibi birçok fiziksel ve kimyasal etkiye karşı son derece duyarlıdırlar.

İnsan beslenmesinde mükemmel bir gıda olarak nitelendirilen sütten elde edilen başta peynir, yoğurt, tereyağı, dondurma olmak üzere süt ürünleri de vazgeçilmez gıdalardır.

Tereyağı fazla miktarda yağ içermesi nedeniyle enerji kaynağı olduğu gibi, sindirilme oranı da yüksektir.

Peynir, yine en önemli protein, yağ, kalsiyum, fosfor ve vitamin A kaynağıdır. Dondurma, lezzetli ve kolay sindirilebilir bir ürün olmasının yanında, protein, kalsiyum, fosfor ve vitamin B1 içerir. Yoğurt sindirimi kolay, beslenme değeri yüksek, doğal bağırsak florasının oluşmasına yardımcı olur.

Süt ve süt ürünleri satın alınırken orijinal ambalajlı olanlar tercih edilmelidir. Açıkta, gıda veya gıda ile temas etmemesi gereken ambalajlarda olan süt ve süt ürünleri, insan sağlığına bazı zararlı hastalık yapıcı mikroorganizmaları içerebilir.

Çiğ sütten yapılan bu ürünlerde Brusella, Salmonella gibi insan sağlığını önemli derecede tehdit eden mikroorganizmalar olabilir. Özellikle, Kıbrıs gibi sıcak bir ülkede, sütteki bakteriler hızla çoğalabilir ve süt çok erken bozulabilir.

Bozuk süt, pazarlanmaya, süt ürünleri için işlenmeye ve tüketilmeye uygun olmayan süttür. Tüm bu sebeplerden dolayı, temiz ve sağlıklı süt üretimi için üreticiler gereken önlemleri almak zorundadırlar.
 

YORUM EKLE

banner107

banner75

banner108