Suya da zam yapılırsa...

Ülkede ucuz olan bir şey kalmadı...

Pahalı bir ülkeyiz, dövizin hareketlenmesi ile fiyatlar bir o kadar daha yükseliyor.

Aklınıza gelebilecek her şey pahalı ve halkın hayatı da zorlaştı.

İnsanların aldığı maaş, dövizin yükselmesiyle her geçen ay eriyor.

Elektrik, tüp gaz ve akaryakıt ücretleri vatandaşın belini fazlasıyla büküyor.

İş insanları için elektrik ve akaryakıt ücretleri ciddi bir girdi ve üretilen ürünün fiyatlarına da yansıyor.

Pahalılık karşısında vatandaş çok zor günler yaşarken, birkaç gün önce ilçelerdeki belediye başkanlarının “suya da zam gelebilir” açıklamaları, vatandaşların tepkisine neden oldu.

Su zaten ülkemizde ucuz değil, su ücretleri de yüklü faturalar gelmesine neden oluyor.

Zaten pahalı olan suya bir de zam gelirse, en önemli ihtiyaçlarımızdan olan suyu da halkımız ödeyemeyecek hale gelecek.

Önümüz yaz ve suya daha fazla ihtiyaç olacak.

Bu nedenle belediye başkanlarının “zam olabilir” açıklaması endişe yarattı.

Vatandaşlar, “Zaten pahalı olan suya daha ne kadar zam yapılacak ki?” diyor...

Belediyelerin Su İşleri Dairesi’nden devraldıkları kuyulardan çıkan suyun ücretlerinin bu ay itibariyle artması hedefleniyor...

Lefkoşa Belediyesi dışındaki 5 ilçenin belediye başkanı, bu artışın vatandaşa yansımasının “kaçınılmaz” olduğunu söyledi.

Lefkoşa Belediye Başkanı Mehmet Harmancı, sadece Türkiye’deki Devlet Su İşleri üzerinden temin edilen suyu kullandıklarını belirterek, Lefkoşa halkının kullandığı suyun fiyatında bir değişiklik yapılmasının söz konusu olmadığını ifade etti.

Ancak Su İşleri Dairesi’nden ilave su alan belediyeler için durum farklı.

Yerli kaynaklardan belediyelere 0.25 TL’den satılan suyun 1.80 TL’ye çıkacak olması, halk için büyük bir yük.

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı ve Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, kuyu suyu için halktan 1.80 TL gibi bir ücret talep etmenin doğru olmadığını söyledi.

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, “Ya başımızı eğip halka korkunç bir zam yapacağız ya da Yüksek Mahkeme’ye giderek ara emri aldıracağız. Avukatımla ve belediye meclisiyle konuşacağım. Şayet Belediyeler Birliği bu işten kaçarsa, ben dava açacağım” diye tepkisini ortaya koydu.

İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu, su fiyatına uygulanacak artışın, belediyeler tarafından vatandaşa yansıtılmak zorunda olunduğunu belirtti.

Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya, 10 aydan beridir yaşadıkları krizi vatandaşa yansıtmamak için direndiklerini ancak Su Dairesi’nin uyguladığı su üretim tarifesindeki yüzde bin oranındaki artışın çok yüksek olduğunu söyledi. Kaya, “Halkın alım gücünü düşünerek ton başına tarifemizi 2 TL’den 3.5 TL’ye çıkardık” dedi.

Zaten girdiler yüksek, bir de artış gelirse, su çok pahalı olacak. Nitekim Gazimağusa Belediyesi de “girdi maliyetlerindeki artışı” göz önünde bulundurarak, suyun tonunun 6.50 TL olmasına karar verdiğini açıkladı.

Belediye başkanlarının isyanı haklı, çünkü suyun fiyatı neredeyse 10 kat artmış durumda. Üstelik belediye başkanlarına bu konuda görüş bile sorulmadı.

Vatandaşlardan gelecek tepkiyi belediyeler karşılamak zorunda kalacak, vatandaşa uygun fiyatlı su satmak istiyorlar.

Belediye başkanları, Türkiye’den gelecek suyun bütün bölgelere ulaştırılmasını ve pahalı fiyata yerel kaynaklardan su satın almak zorunda kalınmamasını önerdi.

Halkın ekonomik olarak zor günlerden geçtiği bir dönemde suyun zamlanmaması gerekir.

Zaten bu ülkede her şey çok pahalı, buna bir de suyu eklememek gerekir, ilgili makamlar bu karardan vazgeçerek hem belediyeleri hem de halkı zorda bırakmamalıdır.

 

YORUM EKLE