Tahran yolculuğu ve İpek yolunda kesişen anlar

Türkiye harici beş büyük pazar hedefimizden biri olarak belirlediğimiz İran roadshowumuzu gerçekleştirmenin haklı gururunu yaşadık geçen hafta.

Gerçekten çıkılan bu yolun çok da kolay olmadığını bir kez daha görmek ve yaşamak fırsatını da elde etmiş olduk. Sektörel paydaşlarımız (KITSAB, KITOB ) ve onların değerli temsilcileri, Türk Hava Yolları (THY) yetkilileri, gazeteciler, Turizm ve Çevre Bakanlığı dahil 15 kişilik kadroyla Tahran ve Tebriz yolculuğuna çıktık. Biraz da Müslüman bir ülkeye karşı ziyaret yapacağımız rahatlığın yanı sıra bir o kadar da dini unsurların ön planda olduğu, sosyal ve siyasi anlamda karşımıza çıkacağı bir ortamın içine girerken biraz da ürkektik açıkçası. Neyse ki, çoğu şey planlandığı gibi gitti ve biz üstlendiğimiz görevi yerine getirmenin mutluluğu ile beş gün sonra adamıza döndük.

TC Tahran Elçiliği ve sıcak karşılama ortamı

TC Tahran Büyükelçimiz Rıza Hakan Tekin, Abu DHABİ, Sofya, New York `da görev yapmış çok tecrübeli bir elçimiz tarafından karşılandık.

Bizlerin ve tüm ekibimiz adına verdiği öğle yemeğinde de belirttiği gibi “İran pazarından adamıza eğer ki doğru uçak seferleri konulur ise, mutlak surede hem öğrenci, hem de turist potansiyeli bir artış gösterecektir”. Buradaki esas rol, “SİVİL HAVACILIK” inisiyatifinde girişimler sonucunda gerçekleştirilecek olan izinlerin alınması yönünde atılacak olan adımlar.

Biz de gördük ki, gerçekten merkezi yönetim tarafından çok sıkı denetlenen ve ağır bir bürokratik yapı söz konusu. Bu veriler ışığındaki yapılacak meşhur Tahran merkezindeki Lale oteldeki ( Şah rejimindeki Hilton ) roadshow tanıtım etkinliğimiz, bir o kadar da önemini artırıyordu.

Kuzey Kıbrıs ve THY ortaklığındaki Roadshow etkinliği

Bizler çok hassas davranarak, herhangi bir siyasi mesaj vermemek adına, tamamı ile etkinliğimizi turizm odaklı gerçekleştirmeye çok büyük gayret gösterdik.

Bu vesile ile konuşmacı olarak Kıbrıs Türk Seyahat Acenteler Birliği Başkanı Sn Orhan Tolun’u konuşmacı olarak seçtik. İngilizce yaptığı konuşma ve yasemin kokusunun geçmiş ile harmanından adadaki Pers krallığı ve Müslüman değerlerin ve kültürel mirasımızın ön plana çıktığı bir sunum gerçekleştirdi.

Herkes tarafından çok sempati ile karşılanan bir ortam içinde sunumunu gerçekleştirdi. Ortamı oluşturan yaklaşık 200’e yakın İranlı acente ve tur operatörü bizlere gelecek adına çok büyük umutlar aşıladı.

Bu topluluğun içinde yarıdan fazla kesimin bayanlardan oluştuğunu söylemekte fayda var. Turizm ve Çevre Bakanımız Sn Fikri Ataoğlu’nun gerçekleştirdiği bir haftalık ücretsiz 3 acenteye verilen konaklamayı da hep üç bayanın sahibi olduğu acentelerin kazandığını söylemek de çok farklı bir tecrübe oldu.

Evet, Batılı olmak isteyen, Batılılaşma anlamında patlamaya hazır bir profil içinde olan baş örtülü bu hanımefendiler, adeta merkez hükümete de bir çağrı gönderiyordu. Çok güzel anlardı yaşanan. Sonrasında verilen yemekte de üst düzey bakanlık yetkililerinin büfeye bizzat girip yemek alışımız ise İranlı orada bulunan seçkin insanlar tarafından biraz hayretle ama büyük takdirle karşılandığını da söylemekte fayda var.

Bu arada tüm Kuzey Kıbrıs yetkilileri tarafından bizlere verilen bilgi doğrultusunda da belirtmekte bir sakınca görmüyorum, son yıllarda bakanlığımız tarafından organize edilen en etkin katılımlı roadshow etkinliğine imza attığımızı da söylemeliyim. Biz yine de bakanımız ile kendi eksiklerimizi de görerek, daha güzelini yapmak adına nasıl hareket edeceğimizi de belirlemiş olduk.

Tebriz Temasları ve daha yakın bir kültürel ortam

Tebriz bildiğiniz üzere dört kez Osmanlı idaresinde yaşamış İran’ın gerçekte Ticaret merkezi konumundaki yaklaşık 1.8 milyon kişinin yaşadığı bir bölge. Bu bölgede yaşayanların çok büyük bir kısmı Azeri kökenli Türkler. Bu vesile ile kendilerini daha fazla Türk gibi hissediyorlar. Türkler ama mezhepleri bizden farklı olarak Şii. Örnek verecek olursam, konuştukları dili çok rahat anlayabiliyorsunuz, trafikteki karmaşa aynı İstanbul’daki gibi. Ancak İstanbul’un çok ama çok gerisinde bir altyapı ve üstyapı var. Bu güzelim Ortadoğu şehirlerini gördüğünüz zaman çok açık bir farkla İstanbul şehrinin nasıl dünyanın en güzel şehirlerinden bir tanesi belki de en güzeli olduğunu görmüş oluyorsunuz. Sokaklar temiz, yemekler biraz daha Türk Damak tadına yakın ama yine de farklı bir kültürün içinde olduğunuzu, her adım attığınız sokakların hoparlörlerinden Kuran okunduğunu da söylemeliyim.

Çağlar Fahri Çakıralp, bizleri karşılayan Türk Tebriz Başkonsolosumuz. Son derece çalışkan 45 yaşında, geleceğe umut ile bakan çok başarılı bir siyasi kişilik. Hele dünya güzeli annesi ile bizleri davetlerinde oluşturdukları ortamdan sonra ne kadar Kıbrıs ile yatıp kalkan, Kıbrıs sevdalısını bir profil yansıttıklarını da söylemeden geçemeyeceğim. Elini öptüğümüz bu vefakar, cefakar Türk Annesi, evladının başarısı için onun peşinden Tebriz’e gelmiş, tüm aile düzenini bir tarafa bırakarak, evladının başarısı için ardında duran büyük bir kale gibi ona kol kanat geriyordu. Başkonsolosluktan ayrılırken, yüreğimizde bu özel ananın ardında bıraktığı gözyaşları idi hatıralarda kalan. Yine gelin, kendinizi özletmeyin dediği cümleleri idi bizi hüzne boğan. Biz de hem oğlunu, hem de kendisini Kuzey Kıbrıs`da görmek istediğimizi belirterek oradan ayrıldık.

Bundan sonraki turizm sektörüne yönelik adımlar

Çok yakın bir zamanda Konya’dan gelecek olan tüm ticari, ekonomik ve turizm elçileri ile birlikte adamıza Türkiye ile yakın işbirliği ve uçuş noktalarında girdiğimiz sıcak temaslar bir sonuca bağlanacak. Büyük ihtimal ile ay sonu tarihsel kültürel bağlarımız olan Konya şehrimize uçuşlar doğrudan başlayacak

Artık iş, tur operatörlerimiz ve acentelerimize kalıyor. Her günümüz, ülkemize turizm anlamında çıta yükseltmek adına büyük bir uğraş içerisinde geçiyor. Güzel günleri hep birlikte karşılayacağız. Buna olan inancım tam ve her geçen gün çoğalarak artıyor. Ardından yine yakın bir coğrafyada, Ülkemizi hem tarihi, hem kültürel, din, dil bütünlüğümüz olan ülkelerden birisine roadshow etkinliği düzenleyeceğiz. Doğru yolda olduğumuz tüm kesimlerce her geçen gün daha da bir anlaşılır hale geliyor. Çok yakın bir zamanda Kuzey Kıbrıs Turizm Örgütü yasa tasarısı da meclisimize gelecek. Çok önemli adımlar atıyoruz, yeter ki toplumumuz ve özel sektörümüz atılan bu adımlara karşı hazırlıklı olsun.

YORUM EKLE

banner111

banner34

banner75