Tatiller bitti, çok çalışmak, üretmek zamanıdır

Uzun bayram tatilini geride bıraktık. Bayramlar da tatil ayları da geride kaldı.

Yakında okullar açılıyor, meclis tatili bitiyor, adli tatil bitiyor, yani ülkede hayat normale dönüyor.

Haziran- temmuz- ağustos, genelde vatandaşların izne çıktığı, tatil yaptığı aylardır, tabiatıyla bu ayları geride bırakarak, kamuda ve özelde herkes normal yaşamına dönecektir.

İş yaşamında izin, insan yaşamında tatil elbette motive edicidir, rahatlatıcıdır, yeniden ve dinç başlamak için yararlıdır.

Ancak ülkemizde, özellikle de kamuda iznin de tatilin de çok abartıldığı bir gerçektir.

Devlet daireleri, devlet kurumları zaten ülkemizde disiplinli değildir.

Çoğu devlet dairesinde kimin ne yaptığı, nasıl çalıştığı bir karmaşadan ibarettir, ciddiyetten uzaktır.

Bazı devlet daireleri ve kurumları zaten şişirilmiştir, bir kişinin yapacağı işi bazen 4, bazen 6 kişi yaptığından dolayı, insanlar doğal olarak izinlidir zaten.

Vücut olarak daireye gitmek ve orada bulunmak verim getirmediğinden birçok devlet çalışanı boşuna maaş almaktadır.

İşi çok olan ve çok çalışan dairelerde de personel eksikliği olması normal bir bakış için çelişki gibi gelebilir ama devletteki çalışma düzenini bilenler için ne sürpriz ne de çelişkidir.

Çünkü insanların devlet işi tercih etmesinin nedenlerinden birisi de “az çalışmaktır”, evet az çalışmak, fazla yorulmamak ve ikinci iş yapmak... İkinci işi özelde yaparak, haksız rekabetle özel sektör çalışanını da mağdur etmek…

Mantık şudur; devlet dairesi dediğin öyle çok iş yapılan yer olmamalı, öyle olursa da bir torpil bulup oradan uzaklaşmak gerekir.

Devlet dairelerinin birçoğunda kişi işe neden gelmedi, gelmeme nedeni gerçekçi midir araştırılmaz, ya da işten neden erken ayrıldı, neden geç geldi pek sorun olmaz.

Getireceği bir doktor raporu ile hastalık izni almak çok kolaydır. Bir memurun hastalık izinlerinin tümünü kullanması mümkündür, buna bir engel yoktur, yasal iznine rahatlıkla hastalık iznini ekleyebilir.

İzni örneğin çarşamba ve perşembe bitmişse, hafta sonunu bağlamak için bir veya iki günlük rapor getirebiliyor. Devlet çalışanı, bu rezalet yöntemi de bir hak olarak görebiliyor.

Verimsiz kamu, devletin kamburu olmaya da devam etmektedir. Tabii ki istismarcı olmayan devlet çalışanları, kendi kurumunu disiplinli yöneten müdürler, çok verimli daireler de vardır ama bu istisnalar kaideyi bozmuyor, kamu genel olarak verimsizdir.

Tüm bu verimsizlik içinde, uzun idari tatiller, özellikle iş yaşamını etkiliyor. Özel sektörü mağdur ediyor, işler duruyor.

Esnaf, uzun tatillerde mağazasını, dükkânını kapatmak zorunda kalıyor, gelirleri düşüyor. Uzun idari tatiller tüketicinin yurt dışını ya da Rum tarafını tercih etmesine neden oluyor.

“E esnaf açsın dükkânını, niye kapatıyor ki?” diyebilirsiniz. Müşteri olmayınca, sokaklar boş olunca esnafın dükkân açmasının bir faydası yok, insan gelmeyeceği, para dönmeyeceği için dükkânı açmak, daha masraflı hale dönüşüyor, bu nedenle esnaf dükkanını açmıyor.

Yalnızca oteller bu tatillerden yararlanıyor gibi görünse de vatandaşlar aslında cazip yurt dışı tercihlerini değerlendirdiğinden, yerli turistlerden oteller de gereğince yararlanamıyor.

Türkiye Hükümetleri, kendi ülke koşulları içinde, bazı beklentilerle uzun tatiller veriyor, her ülkenin kendine göre koşulları var. Kaldı ki Türkiye’de de iş insanları uzun idari tatile tepki gösterdi. Türkiye uzun tatil veriyor diye illa ki biz de bu uzun tatilleri vermek zorunda değiliz.

İlk bakışta iyi bir iş yapılmış gibi görülebilir ama ülkeyi yönetenler, tüm ülkeyi düşünerek, tüm çevreleri hesaba katarak ve ekonomik olarak kayıplarımızı da dikkate alarak, uzun idari tatil verirken dikkatli davranmalıdır.

Ülkemiz, tüketim ülkesidir, üretimden koptuğumuz, yeterince üretmediğimiz, yeterince çalışmadığımız için sıkıntılar yaşıyoruz, bağımlı bir toplum haline geliyoruz. Bağımlı olmamak ve onurlu yaşamak için yatırımları değerlendirmeli, daha çok çalışmalı, daha çok üretmeliyiz.

Tatil bitmiştir, umarız bundan sonra çalışmak, üretmek üzerine bir anlayışı benimseriz.

 

YORUM EKLE