Tatlısu Özel Çevre Koruma Bölgesi

Ülkemizde, Akdeniz’in doğası en iyi korunmuş yerleri arasında bulunan 7 Özel Çevre Koruma Bölgesi (ÖÇKB) bulunmaktadır. Yeterince tanıtılmamış olan bu bölgelerden biri de 12 Kasım 2008’de Bakanlar Kurulu kararı ile resmileşen Tatlısu ÖÇKB’sidir. Tatlısu ÖÇKB’si Girne’nin 47 km batısında, Tatlısu Belediyesi’ne ait Zambak Tatil Köyü ile Kaplıca Plajı’na kadar uzanan, 9.5 kilometrelik kıyı şeridini kapsar.

Bu bölge uluslararası önem taşıyan Caretta caretta ve yeşil deniz kaplumbağalarının üremek için kullandığı 4 tane kumsal barındırmasından dolayı seçilmiştir. 1992 yılından beri Kuzey Kıbrıs Kaplumbağaları Koruma Derneği, Deniz Kaplumbağalarını Koruma Projesi ve Çevre Koruma Dairesi işbirliğiyle yuvalar gözlemlenip korunmaktadır. Kaplumbağaların yanı sıra, bölgede önemli habitatlar ve Akdeniz fokları vardır. Ayrıca ÖÇKB’da nesli tükenmekte olan 4 bitki türüne de rastlanmıştır: Ambrosia maritima, Otanthus maritimus, Ipomea stolonifera, Euphorbia paralias.

Euphorbia_paralias01 Fiddle-Leaf-Morning-Glorytatlisu

Karasal Mutlak Koruma Alanı: Karasal Mutlak Koruma Alanları kum tepelerinin bulunduğu alanları kapsamaktadır. Kum tepeleri çok hassas bir ekosistemdir. Bu habitatta kazı yapılması, kum alınması, hayvan otlatılması ve mevcut yollar dışında araç sürülmesi kum tepelerinde yetişen bitkilere zarar verir. Yeni yol açılması, inşaat yapılması habitat fragmantasyonuna (bölünmesine) neden olmaktadır. İnsanların yoğun olarak kullandığı Kaplıca plajında mevcut park yerlerinden sadece belli güzergâhtan denize ulaşmalarını sağlamak için ahşap yürüyüş yolları yapılmalıdır. Kaplıca plajındaki karavan bölgesindeki kum habitatlarının restorasyonu, akasya gibi istilacı türlerin temizlenmesi ve kumullara özgü bitkilerin yetiştirilmesi ile bu doğal habitat restore edilmelidir.ÖÇKB’ler içinde yer alan ekonomik faaliyetlerin sürdürülebilir şekilde ve doğaya zarar vermeden devam ettirilebilmesi için her ÖÇKB’ye özel bir “yönetim planı” hazırlanmıştır. Tatlısu ÖÇKB için 2009 – 2012 yılları arasında uzun süren arazi çalışmaları ve paydaş toplantıları sonucunda yönetim planları hazırlanmıştır. Yönetim planlarında ÖÇKB içindeki doğal yaşam alanlarına göre “bölgelendirme” (zoning) yapılmış ve buna göre uygulamalar ve kurallar belirtilmiştir. Bölgelendirmeye göre farklı alanlarda yapılması gereken faaliyetlerden bazıları:

Denizel Mutlak Koruma Alanı: Denizel Mutlak Koruma Alanı deniz çayırlarının (Posidonia) yetiştiği denizel alanlardır. Deniz çayırı habitatları kaplumbağalar ve birçok deniz canlıları için besin kaynağıdır. Bu habitatın korunması için kıyı şeridi boyunca 30 m derinliğe kadar ve 1.5 km uzaklığa kadar olan alanda ağlarla balık avlanırken ve gemilerden çapa atılarak zarar verilmesi engellenmelidir. Bölge sınırlarını belirlemek için şamandıralar yerleştirilmesi gerekmektedir. Bu denizel koruma alanını kullanan kişiler bilgilendirilmelidir.

Aktif Koruma Alanı: Aktif Koruma Alanı Kaplumbağaların yumurtladığı alanları kapsamaktadır. Bu alandaki hedef Caretta caretta ve Yeşil kaplumbağaların üreme habitatlarına zarar verilmesini önlemek ve kaplumbağa yuvalarının ve yumurtalarının korunmasını sağlamaktır. Kaplumbağaların yumurtladığı kumsallar Mayıs - Ekim ayları arasında akşam 20:00’en sabah 08:00’e kadar halkın erişimine kapalı olmalıdır. Bunu sağlamak için halk bilgilendirilmelidir. Yumurtlama kumsallarına bina, duvar, parke gibi manialar inşaa etmek ve araç kullanmak önlenmelidir. Ayrıca yumurtlama mevsiminde gece boyunca plaj civarındaki ışıklandırma kaplumbağalar için rahatsız edici bir faktördür. Karavanlarda ve otel gibi konaklama sağlayan işletmelerde ışıklandırma yumurtlama kumsalından görünmeyecek şekilde yapılmalıdır. Perdelme, zemin aydınlatması, kırmızı ışık, fotoselli otomatik aydınlatma gibi sistemler kullanılmalı ve doğa dostu ışıklandırma yöntemleri hayata geçirilmelidir.

Kullanım Alanları: Kullanım alanları tarımsal alanları kapsamaktadır. Burada hedef daha hassas olan komşu habitatlara zarar gelmesini engellemektir. Tarımsal alanlarda organik tarım yapmalarını sağlamak, herbisit ve insektisit gibi kimyasalların, kimyevi gübrelerin kullanımını asgari düzeyde tutulmalıdır. ÖÇKB içindeki kullanım alanlarında yeni inşaat yapılması yerine mevcut eski binaların restorasyonu önerilmektedir.

Tampon Alan: Kabaca ÖÇKB’nin etrafındaki bölge tampon alan olarak tanımlanmıştır. Dışarıdan ÖÇKB içerisine etkisi olabilecek dere yatağı, ses ve ışık kirliliği yaratan karayolları tampon bölgeye dahil edilmektedir. Tampon alan içindeki tarla ve bahçelerde yoğun kimyasal kullanılması engellenmeli, ÖÇKB’yi etkileyecek şekilde projektör veya reklam tabelası gibi güçlü gece aydınlatmaları kullanılmamalıdır.

Not: Tatlısu ÖÇKB Yönetim Planı’ndan derlenmiştir.

YORUM EKLE