Tedbiri elden bırakmadan açılıma gitmek tek çaredir

   Uzmanlar ‘Koronavirüsle yaşamayı öğreneceğiz” derken; devletlerin, hükümetlerin ona göre adım atması gerektiğinin mesajını da veriyorlar. Dünyada olduğu gibi, KKTC’de de işsizler ordusunun büyüdüğünü biliyoruz. Önemli olan buna çare üretebilmek, kısmen de olsa işsizliği azaltabilmektir.

   Mesela turizmcilerden İnanç Özbirim, ülkede turizmin dibe vurduğunu ifade ederek, hükümetin sürekli karar değiştirmesinden dolayı kimsenin güvenip de tatil için gelmesini sağlayacak bir durumun söz konusu olmadığını söylüyor. Çeklerin geri dönmekte olduğunu, bu süreçte sadece kendi personelleri olan 90 kişinin işsiz kaldığını, bu sayının önümüzdeki haftalarda daha da artacağını belirtti.

   Her kafadan bir ses çıktığı bu günlerde, gelin iki kardeşin görüşlerine bir bakalım. Ticaret Odası Başkanı Turgay Deniz, dışa açılma sayesinde ekonominin çarkları düşük tempoda olsa bile dönebilecek, işletmelerimiz hayatta kalabilecek” diye hükümete çağrıda bulundu. Deniz, plan yapıp uygulamadan başka çare olmadığını söyledi.

   Kardeşi ekonomist Derviş Kemal Deniz de, ülkenin içinde bulunduğu bu zor dönemi analiz ederek, Koronavirüste olası yeni bir dalganın ekonomide çok kötü sonuçları olacağı öngörüsünde bulundu, “İkinci kapanma ekonomiyi bitirir” dedi.

   Her ikisi de Başbakan Ersin Tatar’ın kayınbiraderleri ve ikisi de sahalarında uzman. Bu nedenle görüşlerine saygı duymak, tavsiyelerine kulak vermek gerek. Sonuçta bir ikilemle karşı karşıya bulunuyoruz. Ya açılacaksın, ya da kapanacaksın. Ancak açılmak da başlı başına bir dert, kapanmak da! Dünyadan kendini soyutlayamazsın ki! O halde geriye bir şık kalıyor. Gerekli sağlık önlemlerini alarak, tedbiri de elden bırakmadan açılıma gitmek. Tutunabilmek, hayatta kalabilmek için başka da çare yoktur. Sonuç olarak çarkların hızlı olmasa da, yavaştan dönmeye başlaması lazım…

   Koronavirüs nedeniyle geride kalan birkaç ay çarkların durmasıyla ekonomide bir yıkıma neden olurken, işsizler ordusu daha da büyüdü, hatta tehlikeli boyutlara ulaştı diyebiliriz. İşsizliğin çoğaldığı durumlarda, ekmek kavgası uğruna cürümler artar, böylelikle asayiş de yara alır. Hayvancı sütünü satamaz ve dökmek zorunda kalırsa, turizm ve yüksek öğrenim sektörlerinde yaprak kıpırdamıyorsa, mutlaka bir şeyler yapmak kaçınılmazdır.

   Ekonomist Derviş Kemal Deniz, ülke rezervine döviz ve para kazandıran turizm ile üniversitelerin kapandığına dikkat çekerek, diğer işletmelerin de kapalı olmasının ekonomiyi olumsuz etkilediğini söyledi.

   Biliyoruz, hepsinden önemlisi ve en başta geleni sağlıktır, ancak hiçbir şey yapmadan normale dönüş çabalarından da uzak kalınmamalıdır. Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi, varsın çarklar son sürat değil de, yavaştan dönmeye başlasın ve yaşam da normale dönüş yolunda ilerleyiversin. Çünkü herkes ve her kesim bu ülkede maalesef kendi çıkarına göre davranmaktadır. Gerekli önlemleri alarak, sağlığı koruyarak açılım ve çarkların yeniden dönmesini sağlamak, toplum çıkarlarına halel getirmez. Tekrar ediyoruz, kaygıları dikkate almadan adım atılmasına herkes gibi biz de karşıyız.

                                                                             ***

Emekli Emniyet Müdürü Madencioğlu

Çatalköy’de son yolculuğuna uğurlandı

   Aslen Girne’li olan, Madencioğlu ailesinin saygın büyüğü, Emekli Emniyet Müdürü Ali Madencioğlu dün Çatalköy’de son yolculuğuna uğurlandı. Madencioğlu 1936 doğumluydu ve Şehit Şener Madencioğlu’nun kardeşiydi.  

   Sevgili eşi Akile Hanım ile çocukları Eren Madencioğlu, Özen Özbalkan, Tijen Madencioğlu Özkaloğlu, damatları Vedat Özbalkan ve Turgut Özkaloğlu, gelini Tülin Madencioğlu, torunları Günay Madencioğlu Arsu, Ali Madencioğlu, Eren Özbalkan, Kamil ve Mert Özkaloğlu, hayattaki kardeşleri Hasan, Önder ve Ahmet Madencioğlu, Nevber Öztürk ve Engin Kuyucuoğulları, derin üzüntü içerisinde olduklarını ifade ederek, Allah’tan rahmet dilediler, ‘Yattığı yer nur, mekânı cennet olsun’ dediler.

   Bu arada Nevber Öztürk, Devrim-Çimen Aka, Dilara Aka, Mehmet Banbey, Şelale Aka Hanbey ve Ela Nil Hanbey taziye mesajlarında acılarını dile getirerek, Ali Madencioğlu’na Tanrı’dan rahmet, tüm sevenlerine başsağlığı dilediler, mekânının cennet olmasını temenni ettiler. 

YORUM EKLE

banner75