Tek sorunumuz hükümet kuramamak mı?

Seçimlere daldık, halen de içinden çıkabilmiş değiliz.

Seçim sürecinin ardından, sandıktan çıkan sonuç, sistemi tıkadığı için şimdi de bunu nasıl aşacağımızı tartışıyoruz.

Tabii biz tartışaduralım, hükümeti kimin nasıl kuracağının hesaplarını yapalım ama hayat da devam ediyor. Tabii ki sorunlar da…

Bizler seçim öncesi ve sonrasını tartışırken, tüm yakıcı sorunlarımız da devam ediyor, bizi yakmayı sürdürüyor.

Örneğin trafik kazaları hiç hız kesmedi ve 2018’e de ölümlü kazalarla girdik. Gelmiş geçmiş hükümetler bu sorunu ciddi anlamda sorun olarak görmedi ve çare üretmek için de çaba sarf etmedi. Yapılanlar hep gösterişten, şovdan öteye gidemedi.

Yine gazetelere konu olmaya devam eden iş kazaları… İş kazalarına da çare bulunamadı. Her yıl çok sayıda iş kazası meydana geliyor, birçok insan yaralanıyor, sakat kalıyor ve tabii ki hayatını kaybediyor.  Geçen yıl 7 kişi iş kazalarında öldü. Son 7 yılda ise iş kazalarının bilançosu toplam 52 can…

Uzmanlar, iş kazalarının yüzde 99’unun önlenebilir olduğunu söylüyor. Yeter ki niyet ve irade olsun. Maalesef ülkemizde o iradeyi, o çabayı bir türlü göremiyoruz. İnsanlar ölmeye devam ediyor ve biz de seyrediyoruz.

Uyuşturucu da çözüm bulamadığımız sorunlardan birisi. Gün geçmiyor ki uyuşturucu olayıyla ilgili haber vermeyelim. Bu küçücük ülkede uyuşturucuyu kimin getirdiğini, insanları kimlerin zehirlediğini bulamadık. Gerçek suçluları bulamadığımız gibi bağımlıları tedavi edecek rehabilitasyon merkezimiz bile yok.

Rehabilitasyon merkezi açamadığımız gibi, devlet bir kadın sığınma evi bile açabilmiş değil. Kadınlar için en güzel sözleri yan yana getiren ülke yöneticileri onları koruyacak tedbirleri alamıyor.

Ülkedeki yaşamı da ucuzlatamadılar. Her şey çok pahalı, halkımızın yaşam standardı her geçen gün düşüyor. İnsanlar hak ettiği bir yaşamı süremiyor. Dövizin hareketleri vatandaşları perişan ediyor.

Çevre kirliliğine de çare bulamadık, ülke alabildiğine kirletiliyor. Güzelim ülkemizi çöp ülkeye çevirdik.

Tedbirsizlik ve denetimsizlik nedeniyle birçok yangın çıkıyor. Bu yangınlar ciddi zararlara yol açıyor, yaşamlar tehlikeye giriyor. Zaten en ciddi sorunumuz denetimsizlik. Ülkeyi yönetenler hiçbir şeyi denetleyemiyor. Denetim olmadığı için de ülke başıboş bir pozisyona giriyor.

Sorunları daha da sıralayabiliriz. Bakın tek sorunumuz hükümet kuramamak değil. Ancak hükümet kuramadığımız ve bütçeyi geçiremediğimiz içinde sorunlar yaşayabiliriz. Bu nedenle siyasi parti yetkililerine bir kez daha elinizi çabuk tutun, ülkeye yeni sorunlar yaşatmayın diyoruz.

YORUM EKLE