Tekrarlanıp duran ve can yakan sorunlar

Hayatımız adeta tekrara dönüştü…

Sorunlar yaşıyoruz, canımız yanıyor, kederleniyoruz, karalar bağlıyoruz ve yetkililerden bazı taleplerde bulunuyoruz…

Taleplerimiz yerine gelmiyor, benzer sorunları tekrar tekrar yaşıyoruz.

Bir kısır döngüdür gidiyor…

İnsan, “Nereye kadar böyle devam edecek?” diye de merak ediyor.

Otomobil ve motor sporları alanında faaliyet gösteren 8 dernek, trafik kazalarına ve yollardaki altyapı eksikliklerine dikkat çekmek üzere, Girne-Lefkoşa anayolunda “Başka Hilmiler Ölmesin” sloganıyla önceki gün eylem yaptı.

24 yaşındaki Hilmi Çelebioğlu’nun geçen hafta hayatını kaybettiği kazanın gerçekleştiği noktada düzenlenen eylemde onlarca kişi “önlem alınması” çağrısında bulundu.

Eyleme, kaza günü Çelebioğlu’yla birlikte arabada bulunan Sercan Hallaç da katıldı.

Kyrenia Off Road Derneği (KYOFF) üyesi olan Çelebioğlu’nun kaza geçirdiği yere siyah çelenk bırakıldı,  dernekler adına basın açıklaması yapıldı.

Kazada yaşamını yitiren Hilmi Çelebioğlu’nun babası Ahmet Çelebioğlu, çok büyük bir acı yaşadıklarını ifade ederek, daha fazla çocuğun ölmemesi dileğinde bulundu.

Eylemde yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Trafik sorunu halen ülkemizde gündemin ilk sıralarında yer almaktadır. Ülkemizde her yıl yüzlerce vatandaşımız hayatını kaybetmekte, yaralanıp sakat kalmaktadır. Bizler burada ülkeyi yönetenlere ve yönetmeye talip olanlara hatırlatmak yol güvenlik önlemlerini bir an önce alınmasını hatırlatmak istiyoruz. Madem tüm milletvekillerini bizler seçiyoruz, o halde mecliste bulunan tüm milletvekilleri gerekli yasal düzenlemeler için üzerlerine düşen sorumluluktan kaçmamalıdır. Dileğimiz tüm kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra vatandaşlarımızın dikkatini trafik olgusuna çekebilmektir…”

Eylemciler, trafik kazalarının azaltılması için altyapının, ilk ve acil yardımların ve denetimlerin bir bütün olarak ele alınması gerektiğini vurguladı.

Eylemciler, “Ölümler bu kadar ucuz olmamalı, gerekli yol güvenlik önlemleri bir an önce alınmalıdır” dedi.

Eylemcilerin talepleri haklı… Gözü yaşlı, acılı babanın söyledikleri yürek parçalıyor, “Biz yandık başkası yanmasın” çağrısı yapıyor.

Yapılan açıklamalarda işaret edilenlere, çözüm önerilerine katılmamak elde değil.

Ancak bu eyleme benzer kaç eylem yapıldı hatırlamıyoruz.

Eylemler yapılıyor, pankartlar taşınıyor, çağrılarda bulunuluyor ama hiçbir şey değişmiyor.

Yine kazalar meydana geliyor, yine canlar gidiyor.

En azından Girne- Lefkoşa anayolunda, çift gidiş, çift geliş anayolunun ortasına bariyer konulsun, çünkü benzer çok sayıda kaza oldu ama o da yapılmıyor.

KIBRIS Gazetesi ve diğer gazeteler bu konuda çok sayıda haber yaptı, basın bu soruna parmak bastı ama olmadı, yıllardır hiçbir tedbir alınmadı.

Ne yapmalı, daha kaç can gitmeli tedbir alınması için?

Eylemleri mi artırmalı, yolları mı kapatmalıyız, ne yapmalıyız?

İnsan hayatı gidiyor, bir şeyi düzeltmek için bundan daha fazla ne motive edebilir ki yetkili makamları?

Evet, hayatımız birçok sorunla ilgili tekrara dönüşmüş durumda ama can alan sorunlar artık tekrarlanmasın, insanlarımız artık yollarda can vermesin...

Devlet en azından bariyer koyacak para bulamaz mı?

Çok şey mi istiyoruz? İsteğimizde haksız mıyız?

 

YORUM EKLE