Teşekkürler, 'Kültürel Miras Teknik Komitesi'

Bu köşede hep sorunları ele alıyoruz, sıkıntılardan söz ediyoruz. Hep sorunları ele aldığımız için çok mutlu değiliz. Gönül ister ki, ülkede güzel şeyler de olsun ve onları da bu köşede yazalım. Buldukça güzel şeyleri de ele alıyoruz.

İşte “Kültürel Miras Teknik Komitesi”, bize göre bu ülkenin güzelliklerinden birisidir. Komite, Kıbrıs sorununun çözümünü beklemeden, adada yaşayan insanlar için önemli bazı sıkıntıların ortadan kaldırılması amacıyla kuruldu. “Kültürel Miras Teknik Komitesi”, kültürel miras eserlerinin kötü durumundan kurtarılıp adada en fazla ihtiyaç duyulan güven ortamının oluşmasına katkıda bulunmak amacıyla 2008’de, “Güven Yaratıcı Önlemler” çerçevesinde, dönemin Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum Liderlerinin yönergesiyle oluşturulan iki toplumlu ortak komitedir.

Oldukça aktif çalışan komite, çok güzel işler çıkardı, çok yararlı projelere imza attı. Komite 10 yılda, 55 proje, UNDP ile yapılan 6 sözleşme çerçevesinde AB’nin sağlamış olduğu 14.7 milyon Euro’luk maddi destekle tamiratlar ve konservasyonlar yaptı. Komite, birçok tarihi eserimizi, zenginliklerimizi yıkılıp, yok olmaktan kurtardı. Kimi eserlerimizi güçlendirdi, kimilerini güzelleştirdi...

“Kültürel Miras Teknik Komitesi”nin dün yine güzel bir etkinliği vardı. Komitenin yeni yayını “2008-2018 Ortak Mirasımız İçin 10 Yıl Birlikte Çalışma” isimli broşürün tanıtımı yapıldı.

Ara bölgedeki Chateau Status Restoran’daki etkinlikte, komite üyeleri Ali Tuncay ve Glafkos Constantinides ile Avrupa Komisyonu’ndan Kjartan Björnsson ve BM Kalkınma Programı Ofisi Sorumlusu Tiziana Zennaro, yapılan çalışmalar ve gelecekle ilgili planları hakkında konuşmalar yaptı.

Söz konusu broşürün ilk basımı, 2015’te yapıldı ve o zaman 20 sayfaydı. Dün tanıtımı yapılan 2018 basımı yeni broşür ise 80 sayfaya çıktı. Broşür içinde ada çapında 31 farklı kültürel miras alanından fotoğraflar ve hikayeler yer alıyor.

Broşürün sayfalarının artmasından da anlaşılacağı üzere, komisyonun yaptığı işler arttı. Komite, 10 yıldır UNDP’nin teknik desteği ve Avrupa Birliği’nin mali katkılarıyla projeler hazırladı ve önemli çalışmalar yaptı.
   Tanıtım etkinliğinde çok güzel bir konuşma yapan Kültürel Miras Teknik Komitesi Ali Tuncay, adadan geçen tüm medeniyetlerin bıraktığı tüm eserlerin, Kıbrıslı Türkler ile Rumların ortak zenginliği olduğunu belirterek, bu zenginliği koruma, sürdürme ve gelecek nesillere devretme sorumluluklarının bilincinde olduklarını vurguladı.
   Kültürel miras alanında 50 yıllık çatışmanın ardından Kültürel Miras Komitesi’nin işbirliği platformu haline geldiğini kaydeden Tuncay, “Tarih bize tek taraflı hukuki ve muhalif yaklaşımların adanın kültürel mirasının korunmasına bir katkısı olmadığını gösterdi” dedi.
   Tuncay, daha fazla işbirliği yapmaları halinde adadan daha fazla başarı hikayelerinin çıkacağına inandığını ifade etti. Ali Tuncay, yaptıkları çalışmalarla sadece eserleri restore etmediklerini, Kıbrıslı Türklerle Kıbrıslı Rumlar arasına en çok ihtiyaç duyulan güven ve barış kültürünün oluşması için de ortam yarattıklarını kaydetti. Sadece broşürlerini kutlamadıklarını, bu yıl komitenin kuruluşunun 10. yıldönümü olduğunu belirten Tuncay, geçen yıllar içinde müthiş bir sorumluluk üstlendiklerini, zamanla yarıştıklarını ve korunmaları için Kıbrıs sorununun çözülmesini bekleyemeyecek eserleri kurtarmaya çalıştıklarını dile getirdi.
   Kültürel Miras Teknik Komitesi üyesi Glafkos Constantinides de broşürün sadece Kıbrıs’ta yaşayan halklar için değil Kıbrıs dışında yaşayan insanlar için de çok anlamlı olduğunu söyledi. Broşürün Kültürel Miras Teknik Komitesi’nin son 10 yıl içerisinde yaptığı koruma ve restorasyon çalışmalarını içerdiğini kaydeden Constantinides, bu çalışmalarla komitenin güven artırıcı önlemler anlamında yol kat ettiğini belirtti.
   Komite, bize göre de çok anlamlı ve faydalı işler yapmaktadır. Komitenin kurulmasına katkı koyanları, komitede görev alanları ve onlarla birlikte çalışanları tebrik ederiz. Keşke böyle anlamlı işler yapan oluşumları artırabilsek.

Anlamlı ve barışçıl işler yapan “Kültürel Miras Teknik Komitesi”ne teşekkür ederiz.

YORUM EKLE