Thalassaemia hastalarının sorunlarıyla ilgilenin

KKTC, neredeyse imkansızlıklar, yetersizlikler diyarı oldu.

Sorunsuz bir alan yok gibi.

Her gün başka bir taraftan sorun haberleri geliyor.

Ülkede tam bir çaresizlik hakim…

Önceki gün Thalassaemia Derneği, “kan, ilaç, tıbbi malzeme eksikliği yaşandığını, merkez binasının yıkılmak üzere olduğunu, hak ihlalleri yapılarak düzgün tedaviye erişimin engellendiğini” belirterek, başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere hükümete acil tedbir alma çağrısında bulundu.
   Dernek Başkan ve Asbaşkanı ile üyeleri, sorunlarını aktarmak amacıyla Thalassaemia Merkezi önünde basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasını okuyan Thalassaemia Derneği Asbaşkanı Çiğdem Beşevlerli, sürekli olarak kan ve ilaç eksikliği yaşadıklarını ve hiçbir tedbir alınmadığını, ilaç eksikliği nedeniyle ilaçların büyük meblağlar ödenerek eczanelerden alındığını, her kan alma gününde kan bağışçısı bulmaya çalışıldığını kaydetti.
   Beşevlerli, kemik ölçüm cihazı yıllardan beri tamir edilemediğinden özelden hizmet alındığını ifade etti. İlaç ve Eczacılık Dairesi’ni eleştiren Çiğdem Beşevlerli, stok yönetimi yapamadığından, eksik ilaç ve malzemenin zamanında ve yeterli miktarda alınmadığını, bu nedenle Thalassaemialıların tarihi geçmiş iğneleri kullanmak zorunda bırakıldığını söyledi.
    Thalasemia Merkezi’nin yıkılmak üzere olduğunu dile getiren Beşevlerli, kan bankasının tavanının çökmek üzere olduğunu, laboratuvara cihaz alınamadığını, DNA laboratuvarlarının çökmek üzere olduğunu, çalışmaların hastaların yatak odasında yapıldığını kaydetti.
   Beşevlerli, Kızılay’dan adaya gönderilen ikinci kan bağış aracının teknik sebeplerle kullanılamadığını, Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’nın gerekli yasal düzenlemeleri yapmadığını savundu.
“Burada Thalasaemia’da hak ihlalleri yapılarak düzgün tedaviye erişim engelleniyor” diyen Beşevlerli, önerilerini şöyle sıraladı:
   “Acil olarak ülkede gönüllü kan bağışçıları sistemi kurulmalıdır. Gazimağusa ve Girne hastanelerinde saat 17.00’ye kadar kan bağışı kabul edilebilmelidir. Daha iyi hizmet verilebilmesi için kan bankasına sekreterlik kurulmalı, hemşire ve personel istihdamı yapılmalıdır. Thalasaemia’da kullanılması zorunlu ilaçlar İlaç ve Eczacılık Dairesi tarafından her zaman eksiksiz getirtilmelidir. Thalassaemia Merkezi’nde acil olarak tadilat yapılmalıdır.”
   Beşevlerli, ilaç, malzeme, kan peşinde koşmak istemediklerini, düzgün tedavi almak istediklerini söyleyerek, başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere hükümeti, acil tedbir almaya çağırdı.
   Thalassaemia hastalarının ne kadar çok sorunu var, görebiliyor musunuz?

Hükümetin sorunları bu kadar çok biriktirmesi, hastaları mağdur etmesi üzüntü verici bir durumdur.

Kana, ilaca, tıbbi malzemeye bu kadar çok ihtiyacı olan Thalassaemia hastalarının nasıl olup da bunların eksikliği yaşandığına inanamıyoruz.

Hastaların sorunları neredeyse dağ gibi olmuş…

Hani sağlık, hükümetin öncelikleri arasındaydı? Böyle öncelik mi olur?

Yeter artık, Thalassaemia hastalarının sorunlarıyla ilgilenin, onları çaresiz ve kaderleriyle baş başa bırakmayın.

YORUM EKLE

banner75