Ticaret Odası'ndan tüm kesimlere yol haritası

   “Ticaret Odası’nın 2017-2018 Rekabet Edebilirlik Raporu”, ülkemiz adına oldukça moral bozucu.

   Rapor bir anlamda acı gerçeklerimizi yüzümüze vuruyor.

   Gerçeklerimiz de kocaman bir beceriksizlik tablosu…

   KKTC’de rekabet edebilirlikte belirgin bir gelişme yok.

   Rapor, KKTC’nin 137 ülke içinde 109’uncu sırada yer aldığını ortaya koyuyor.

   Rapora göre KKTC; son 10 yılda adeta yerinde saydı.

   Ülkede gerekli reformlar yerine getirilemedi ve gelişim için değişim başarılamadı.

   Bu veriler aslında bize sürpriz olmadı.

   Ülkemiz maalesef “reform yapmayı” bir türlü beceremiyor.

   Gelişim için hayati, radikal değişimleri yerine getiremiyoruz.

   Tabiatıyla da ülkede hiçbir gelişme olmuyor.

   Rekabet gücünün artabilmesi için kurumsallaşma, güçlü altyapı, istikrar ile sağlıklı işgücüne ihtiyaç olduğu belirtiliyor.

   Kurumsallaşmayı beceremiyoruz, altyapıda sınıfta kaldık, istikrarsızlık zaten en büyük sorunumuz, işgücünde büyük sorunlar yaşıyoruz. İşverenin ucuz işgücü merakı, kalitesizliğe neden oluyor.

   Rapora göre, turizm ve eğitim sektöründe yakalanan ivmenin ekonomik göstergeleri yukarı çekmesine rağmen, büyüme tabana yayılamıyor ve etkisini gösteremiyor.

   Raporda, sürdürülebilirliği ayrıca tartışmalı olan ekonomik büyümeyi önümüzdeki dönemlerde kalkınmaya dönüştürmek ve böylece gelir artışını tüm kesimlerin hissedebilmesini sağlamanın, hayat kalitesi ve yaşam standartlarını artırmanın, ülkeyi yönetenlerin öncelikli gündemi olması gerektiği vurgulandı.

   Evet, büyüme hep rakamlar düzeyine, kâğıt üzerinde kalıyor.

   Halbuki etkisini göstermesi için, büyümenin kalkınmaya dönüşmesi ve gelir artışını tüm kesimlerin,

normal vatandaşın hissetmesi gerekiyor.

   Vatandaşlar büyümeyi hissetmezse, hayat kalitesi artmazsa, ortaya çıkan verilerin hiçbir önemi yoktur. Yapılacak reformların, vatandaşın refahını sağlaması gerekir.

   Rekabet edebilir olmanın, ülkede üretilen mal ve hizmetlerin kaliteli, uygun maliyetlerde ve rekabet edebilir fiyatlarla yerel ve uluslararası piyasalarda satılabilmesi anlamına geldiği belirtildi.

   Bizde maalesef birçok üründe kalite sorunu var. Yerel ürünlerin fiyatlarının daha uygun olması gerekirken, bunun pek başarılamadığını görüyoruz.

   Tabii uygun fiyat sağlanamamasında, bürokrasiden pahalı elektriğe, teknoloji yoksunluğuna, e-devletin etkin kullanılmamasına, devletin iş çevrelerinin önünü açmamasına kadar birçok etken var. Hükümetlerin iş çevrelerini kaderiyle baş başa bırakmaması, onlara politikalar da geliştirmesi gerekiyor.

   “Ticaret Odası’nın 2017-2018 Rekabet Edebilirlik Raporu”, güzel veriler sunuyor bize.

   Rapor, ülkedeki tüm eksikliklere, yapılması gerekenlere dikkat çekiyor ve birçok kesim için adeta bir yol haritası sağlıyor.

   İnsan raporu okurken üzülüyor da... Bunca yılı nasıl boşa harcadığımızı, yapılabilecek onca işi nasıl yapamayıp tökezlediğimizi, sorunları ve çözüm yollarını bildiğimiz halde nasıl uygulayamadığımızı raporda açıkça görmek mümkün.

   Yeni hükümetin de söz konusu yol haritasını dikkate alıp, beklenen reformları yapmasını tavsiye ediyoruz. İyi bir çalışmayla, projelerle yola koyulmazsak daha nice 10 yıllar kaybederiz.

YORUM EKLE